آمادگی سدهای غرب کشور برای مهار سیلاب ها

به گزارش وبلاگ جی فورس، معاون بهره برداری شرکت منابع آب و نیروی ایران گفت: با توجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی برای هفته آخر آذر ماه و احتمال وقوع بارش های به نسبت مناسب در حوضه های آبریز کارون و دز، سد های غرب کشور آمادگی لازم برای مهار سیلاب های احتمالی را دارند.

آمادگی سدهای غرب کشور برای مهار سیلاب ها

به گزارش گروه اقتصادی دانشجو، موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو پیش بینی کرد که حوضه های آبریز دریاچه ارومیه، زهره- جراحی و حوضه های جنوبی، کارون بزرگ و کرخه از بامداد روز گذشته به مدت 84 ساعت و به اندازه تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) 250 تا 300 میلی متر بارش خواهند داشت و در پی آن احتمال وقوع سیل وجود دارد.

بر این اساس، امروز معاون بهره برداری شرکت منابع آب و نیروی ایران خبر از آمادگی سد های این منطقه برای مهار سیلاب های احتاقتصادی داد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، جلال الدین حجتی اضافه نمود: بعلاوه نیروگاه های برق آبی شرکت آب و نیرو در فصل زمستان با آمادگی کامل فراوری انرژی خواهند داشت.

وی ادامه داد: از نیمه دوم شهریور تعمیرات دوره ای واحد های نیروگاهی تحت بهره برداری این شرکت مطابق با دستورالعمل های موجود آغاز شده و با وجود محدودیت منابع اقتصادی، برنامه ریزی ها به گونه ای انجام گرفته تا با آغاز فصل زمستان و اعمال محدودیت های سوخت در نیروگاه های حرارتی، بخشی عمده ای از واحد های نیروگاهی شرکت آب و نیرو متناسب با حجم آب ذخیره شده در مخازن سدها، فراوری انرژی داشته باشند.

حجتی گفت: شرکت آب و نیرو با در اختیار داشتن سهم 27 درصدی از مجموع ظرفیت نیروگاه های برق آبی کشور نقش مهمی در پایداری شبکه برق و تامین انرژی مطمئن به ویژه در مواقع پیک مصرف تابستان و زمستان به عهده دارد و از ابتدای سال آبی جاری تا به امروز نیروگاه های برق آبی تحت بهره برداری شرکت آب و نیرو به اندازه 350 هزار مگاوات ساعت فراوری انرژی داشته اند.

به گزارش ایرنا، گزارش تازه موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو بیانگر آن است که بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی کشور و بعلاوه پایش مدل های جهانی و منطقه ای پیش بینی آب و هوا، موارد محتمل وقوع سیلاب تا روز سه شنبه 30 آذرماه به توضیح زیر پیش بینی شده است:

در حوضه های آبریز دریاچه ارومیه، زهره- جراحی و حوضه های جنوبی، کارون بزرگ وکرخه و مرزی غرب از بامداد روز شنبه، وقوع بارشی به مدت 84 ساعت و به اندازه تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) 250 تا 300 میلیمتر رخ خواهد داد.

در استان های خوزستان (به ویژه نواحی شاقتصادی و شرقی) و چهارمحال و بختیاری وقوع بارشی به مدت 72 ساعت و به اندازه تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) 140 تا 180 میلیمتر رخ می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آمادگی سدهای غرب کشور برای مهار سیلاب ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی سدهای غرب کشور برای مهار سیلاب ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید