ادعای یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه درباره حادثه سایت هسته ای نطنز

به گزارش وبلاگ جی فورس، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی پیرامون حادثه آتش سوزی در تأسیسات هسته ای نظنز مدعی شد که علت این حادثه، انفجار یک وسیله منفجره بوده که در داخل تأسیسات [نظنز] کار گذاشته شده بود.

ادعای یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه درباره حادثه سایت هسته ای نطنز

به گزارش وبلاگ جی فورس به نقل از مهر، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه- که خواست نامش فاش نشود- مدعی شد که عامل انفجار و آتش سوزی در سایت نظنز یک وسیله منفجره بوده که در داخل این تأسیسات نصب شده بود.

بنا به ادعای این مقام اطلاعاتی، این انفجار بخش وسیعی از محوطه روی زمینی این تأسیسات را که محل بالانس کردن سانتریفیوژهای جدید قبل از عملیاتی شدن است، تخریب نموده است.

روزنامه نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود همچنین مدعی شد که شواهد اولیه قویاً گویای آن است که این حادثه ناشی از یک عملیات خرابکارانه بوده؛ هرچند که این احتمال نیز وجود دارد که یک سانحه صنعتی عامل این آتش سوزی باشد.

دیوید آلبرایت رئیس مؤسسه علوم و امنیت بین المللی- یک گروه غیرانتفاعی در واشنگتن برای پیگیری فرایند اشاعه هسته ای- در مصاحبه ای مدعی شد که تعدادی از فاکتورها نشان می دهد که این سانحه به احتمال زیاد یک اقدام خرابکارانه بوده است. آلبرایت همچنین مدعی شد که احتمال اندکی وجود دارد این کارخانه مونتاژ محل انباشت مواد قابل اشتعالی باشد که باعث بروز یک انفجار عظیم شوند.

در همین ارتباط، آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در بیانیه ای بیان کرد که از گزارش ها درباره حادثه آتش سوزی در تأسیسات هسته ای نطنز باخبر است و در حال آنالیز تأثیرات این حادثه بر پادمان های نظارتی آژانس است.

این واکنش آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از آن اعلام شد که بامداد پنج شنبه یک سوله در سایت هسته ای نطنز دچار حریق شد که عملیات اطفا با موفقیت در این سایت انجام شد.

همچنین بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در تبادل نظر با شبکه خبر در خصوص حادثه اتفاق افتاده در تأسیسات غنی سازی نظنز گفت: حادثه ای در سایت نطنز در بامداد پنج شنبه داشتیم که یکی از سوله های ما که در فضای باز است، دچار حادثه شد. وی ادامه داد: این سوله فاقد مواد هسته ای بوده و آلودگی هم وجود ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید نمود: این نکته را نیز باید بیفزاییم که در حال حاضر در فرایند فراوری و غنی سازی اورانیوم هیچ گونه خللی وارد نشده و سایت ما به مانند گذشته در حال اجرا وظایف خود است.

رمضانعلی فردوسی فرماندار شهرستان نطنز نیز صبح پنجشنبه در جمع رسانه ها عنوان نمود: یکی از سوله های مختص وسایل اسقاطی دچار آتش سوزی شده بود که به محض اطلاع از حادثه، اکیپی از نیروهای آتش نشانی شهرستان نطنز در محل حاضر و اقدام به خاموش کردن آن کردند؛ با اطفای حریق دیگر جای هیچ گونه نگرانی نیست.

  • ادعای نیویورک تایمز درباره حادثه سایت هسته ای نطنز
منبع: همشهری آنلاین

به "ادعای یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه درباره حادثه سایت هسته ای نطنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه درباره حادثه سایت هسته ای نطنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید