ارایه 140 میلیارد تومان تسهیلات به استارتاپ ها

به گزارش وبلاگ جی فورس، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ارایه تسهیلات به شبکه استارتاپی کشور، گفت: سال گذشته 140 میلیارد تومان به صورت وجوه اداره شده به بخش های مختلف پرداخت شد.

ارایه 140 میلیارد تومان تسهیلات به استارتاپ ها

محمدجواد آذری جهرمی در یکی از اتاق های گفت و گوی کلاب هاوس با حضور فعالان حوزه استارتاپ ها برگزار گردید، حضور پیدا کرد و به تشریح فعالیت های وزارت ارتباطات در این بخش پرداخت.

او درباره آمار صندوق نوآوری مبنی بر تخصیص سرمایه 3 هزار میلیارد تومانی به بازار استارتاپی کشور، گفت: بخشی از چیزی که دولت به عنوان سرمایه می آورد نوع نگاهی است که معاونت علمی ریاست جمهوری دارد که جنس آن معین است و ترجیح می دهند از کسب وکارهای عظیم حمایت نمایند و بیشتر منابعی که می آورند در همین جهت در اختیار شرکت های عظیم قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: اما رویکردی که ما در وزارت ارتباطات داریم یک مقداری متفاوت تر از کاری بود که معاونت عملی انجام داده اند. ما سراغ کسب وکارهایی رفتیم که در مرحله ابتدایی خود قرار دارند و بیشتر احتیاج به پول هایی شبیه حمایت های اولیه (seed money) مدنظرشان است؛ بنابراین طرح نوآفرین ما مبتنی بر هسته های کوچک اولیه برای شکل گیری کسب وکار است.

حمایت از شرکت ها برای رسیدن به درآمد 500 میلیون تومانی

وزیر ارتباطات اشاره نمود: ما در وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات با طرح نوآفرین مرحله ای از حمایت گذاشتیم که تا سه سال شرکت ها را به درآمد 500 میلیون تومانی برسانیم؛ یعنی شرکت های کوچکی که کارشان را شروع می نمایند به درآمد 500 میلیون تومانی در سال برسند بنابراین معافیت ها و امتیازهای ویژه ای (مانند بسته هایی از دل اکوسیستم) برای آن ها در نظر گرفتیم.

وی اعلام کرد: این اقدامی بود که بر اساس آن 6 هزار گروه کوچک، استارت آپ و شرکت نوپا در آن ثبت نام کردند و از امکاناتی که وجود داشت بهره گرفتند. در مرحله بعدی چارچوبی برای راه اندازی پارک های اقتصاد دیجیتال در مناطقی که ظرفیت داشت تنظیم کردیم. اکنون یک مجموعه 9 طبقه در مشهد که قبلا متعلق به پست بانک بود به عنوان پارک اقتصاد دیجیتال کار خود را شروع نموده است. در سمنان، مازندران و شیراز نیز پارک ها در حال فعالیت هستند. استراتژی پارک های اقتصاد دیجیتال این است که شرکت ها از درآمد 500 میلیون تومان در سال به درآمد 5 میلیارد تومان برسند و از ظرفیت هایی که وجود دارد برای رشد خود استفاده نمایند.

جهرمی با بیان این که وزارت ارتباطات برای رشد کسب وکارها صندوق نوآفرین را با ارزش سرمایه 100 میلیارد تومان راه اندازی نموده است، گفت: 20 درصد از این اعتبار را از وزارت ارتباطات آوردیم و بخشی از آن نیز با مشارکت بخش خصوصی و ستاد اجرایی امام (ره) تامین شده است.

وی اضافه کرد: ذهنیت من از آماری که مدیران دولتی می دهند این است که وقتی تصمیم می گیرند یک ردیف اعتباری تعریف می نمایند، همین درخواست را در اخبار این طور انتشار داده می دهند که مثلا 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری شد. در حالی که در واقعیت این تصمیم صرفا روی کاغذ آمده و عملیاتی نشده است.

دولت شریک خوبی برای استارتاپ ها نیست

وزیر ارتباطات تاکید نمود: صندوق نوآوری و شکوفایی بخشی است که سرمایه گذاری های خوبی در این زمینه انجام داده است؛ اما طبیعتاً این کار جذب سرمایه نیست و بیشتر به صورت ارائه وام فعالیت می نمایند. مدل هایی که بیشتر مطلوب دوستان در اکوسیستم استارتاپی است جذب سرمایه و شراکت است.

وی توضیح داد: البته من فکر نمی کنم دولت شریک خوبی برای استارتاپ ها باشد یا توان اجرای آن را داشته باشد. چراکه ریسک این کار بالاست و دولت چون از منابع عمومی استفاده می نماید شاید درست نباشد در این عرصه ورود کند.

جهرمی گفت: در وزارت ارتباطات و با راه اندازی صندوق نوآفرین به سمتی رفتیم که به VC ها (شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر) وام کم بهره بدهیم و آن ها را تقویت کنیم.

بنابراین به نظر می رسد این آمارهایی که در حوزه ارائه تسهیلات به کسب و کارها اعلام می شود بیشتر عزم برای انجام کاری باشد تا واقعیت. نوع نگاه دولت برای حمایت از کسب وکارها این است که بیشتر منابع اقتصادی را به صورت وام در اختیار آن ها قرار بدهد. تنها صندوقی که برای شراکت شکل گرفته، صندوق نوآفرین است که کار خود را به تازگی شروع نموده است.

او درباره بیشترین سرمایه ای که دولت وارد حوزه استارتاپ ها نموده است، گفت: این صندوق البته 100 درصد دولتی نیست و با 100 میلیارد تومان سرمایه و مشارکت دولت راه اندازی شده است. دولت به جز آن سهمی که در صندوق نوآفرین دارد، سرمایه گذاری خطرپذیر مستقیم دیگری انجام نداده است. این صندوق کار خود را تازه شروع نموده و چهار پروژه را در طی 4 ماه فعالیت رسمی خود پیش برده است.

140 میلیارد تومان وام وزارت ارتباطات به کسب وکارها

وزیر ارتباطات گفت: دولت به اکوسیستم استارتاپی کشور بیشتر وام داده است. در وزارت ارتباطات سال گذشته 140 میلیارد تومان به صورت وجوه اداره شده به بخش های مختلف پرداخت کردیم. سال 96 نیز 100 میلیارد تومان پرداخت داشتیم. مجموعاً چیزی که به عنوان وام برای رشد و تقویت اکوسیستم پرداخت کردیم بیشترین میزان به همان 140 میلیارد تومان سال قبل برمی شود. در سال 94 نیز بودجه وزارت ارتباطات برای این کار 60 میلیارد تومان رسید.

وی تأکید کرد: امروز سرویس ژئولوکیشن تبلیغاتی را برای ما پرزنت کردند و از 10 روز دیگر جزو سرویس های عمومی است که در دسترس سایت ها و مجموعه هایی که قصد تبلیغات دارند قرار خواهد گرفت. به این وسیله می توان بر اساس شهرها تبلیغات را به صورت متنوع ارائه بدهند. پیش بینی ما این است که این خدمت می تواند بازار تبلیغات آنلاین را دو برابر کند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "ارایه 140 میلیارد تومان تسهیلات به استارتاپ ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارایه 140 میلیارد تومان تسهیلات به استارتاپ ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید