اصول و راهکارهای موفقیت در بازاریابی تلفنی و دیجیتالی

به گزارش وبلاگ جی فورس، موفقیت یک کسب و کار منوط بر شناسایی نیازهای بازار و کوشش برای برطرف آن است. در حقیقت سوددهی کسب و کار کاملاً به بازاریابی بستگی دارد. بازاریابی وظیفه مطالعه و تحقیق روی بازارهای در دسترس کسب و کار و نیازهای آن را به عهده دارند. در واقع در بازاریابی اقدامانی انجام می گردد که مشتری برای پرداخت هزینه کالا یا خدمات کسب و کار متقاعد گردد. البته موضوع به این سادگی هم نیست، موفقیت در بازاریابی اصول خاص خود را دارد که در ادامه مهم ترین آن ها را معرفی می کنیم.

اصول و راهکارهای موفقیت در بازاریابی تلفنی و دیجیتالی

اصول پیروزیت در بازاریابی

1. اصول اولیه بازاریابی را در اولویت قرار دهید

علت اصلی تصمیم مشتری در انتخاب محصول یا خدمات شما، بازاریابی مؤثر است. بازاریابی از همان ابتدای شروع کسب و کار شروع می گردد و برای همواره ادامه دارد. فرآیند توسعه و معرفی محصول به مشتری و ایجاد اطمینان خاطر در آن ها به منظور برطرف احتیاجهای شان و در نهایت تصمیم به خرید محصول توسط مشتری، کل فرایند بازاریابی مؤثر را شامل می گردد.

قدم بعدی قیمت گذاری است. قیمت گذاری باید به گونه ای باشد که شما به عنوان ذی نفعان کسب و کار، سود کافی از فروش ببرید و همچنین مشتری نیز از قیمت راضی بوده و مزیت های محصول را بیشتر از قیمت آن بداند. همچنین مشتری در این حالت تعامل ساده تر و مؤثرتری با محصولات شما برقرار می نماید.

مرحله آخر ارتقاء کیفیت محصول است. در این مرحله باید با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کنید و نظر آن ها را در رابطه با کیفیت محصولات و خدمات تان جویا شوید. سپس سعی کنید در صورت امکان نظرات آن ها را مبنای ارتقاء کیفیت کار خود قرار دهید.

تفاوت تبلیغ و بازاریابی

2. تبلیغات را با بازاریابی اشتباه نگیرید

تبلیغات به هیچ وجه به معنای بازاریابی نیست و تنها بخش کوچکی از آن را شامل می گردد. تبلیغات مربوط به بخش آخر بازاریابی یعنی بخش ارتقاء کیفیت محصول است. اغلب صاحبان کسب و کارها تبلیغات و بازاریابی را برابر می دانند و در نتیجه شانس عظیم کنترل بازار با استفاده از مراحل قبل را از دست می دهند. مراحل قبل از تبلیغات باید به خوبی انجام شوند تا تکنیک های تبلیغات یا ارتقاء کیفیت محصول نیز با پیروزیت به نتیجه برسد.

3. تنها نظرات و عقاید خود را مبنای بازاریابی قرار ندهید

معمولاً صاحبان کسب و کارها معتقدند دیگر احتیاجی نیست به نظرات کسی اهمیت دهند. چرا که آ ن ها رئیس هستند و اختیار نظرات خود و البته دیگران را دارند. در حالی که اینگونه نیست و کسی نمی تواند با چنین رفتاری مشتری را متقاعد به خرید کند. در واقع رفتار شما در اقناع مشتری به خرید یا عدم خرید محصولات تان اهمیت بسیاری دارد.

اگر روی نظرات و نقدها مشتریان تمرکز کنید، احتیاجهای آن ها را به خوبی درک کنید و از دیدگاه آن ها به محصول نگاه کنید، به مرور تعداد مشتریان تان افزایش خواهد یافت و فروش پیروزی خواهید داشت.

4. در خصوص مشتریان بالقوه خود اطلاعات کسب کنید

برای پیروزیت در بازاریابی باید در خصوص این که مشتریان شما چه چیزهایی را دوست دارند بخرند، چرا فکر می نمایند که باید این محصول یا خدمات را تهیه نمایند، چگونه فکر می نمایند و چه زمانی دوست دارند خرید نمایند، اطلاعات عمیقی داشته باشید.

مشتریان خود را غربال کنید

5. مشتریان خود را غربال کنید

متاسفانه اغلب کسب و کارها نمی توانند این کار را انجام دهند، در نتیجه وقت، هزینه و انرژی خود را بی فایده از دست می دهند. شما باید بتوانید مشتریانی که به کسب و کارتان صدمه می زنند را غربال کنید تا زمان، انرژی و هزینه خود را بر مشتریان مناسب تر متمرکز کنید.

6. از مشتریان وفادار خود قدردانی کنید

شاید در مواقعی جذب مخاطب جدید را در اولویت قرار دهید. اما باید بدانید توجه به مشتریان قدیمی و وفادار یکی از منابع اصلی درآمد شماست و از دست دادن آن ها صدمه زیادی به کسب و کارتان خواهد زد. حتی یک مشتری راضی، می تواند بازایاب خوبی برای محصولات شما باشد. بنابراین به یاد داشته باشید ارزش طول عمر مشتری وفادار بسیار بیشتر است و جذب مخاطب جدید هزینه بیشتری احتیاج دارد.

7. هویتی مثبت از خود ایجاد کنید که شما را از رقبا متمایز کند

اغلب مشتریان قبل از خرید مقایسه می نمایند. در واقع آن ها به دلیلی خوب برای انتخاب محصول شما از میان هزاران محصول دیگر احتیاج دارند. بنابراین سعی کنید رقبای خود را به خوبی بشناسید و البته اولویت ها و احتیاجهای مشتریان را هم به خوبی آنالیز کنید. در این صورت فروش بهتر و برند معتبرتری خواهید داشت.

8. قدرت احساسات را دست کم نگیرید

فرایند عادی تصمیم گیری یک انسان برای خرید، از احتیاجهای عاطفی او شروع می گردد. در حالی که شاید شما قیمت را در اولویت بازاریابی خود قرار دهید، اما تحقیقات ثابت نموده است بیش از 80 درصد خریدهای مردم احساسی است. بنابراین باید احساسات مشتری را در نظر بگیرید و با مشتریان بالقوه خود ارتباط عاطفی عمیق برقرار کنید.

پیروزیت در بازاریابی تلفنی

پیروزیت در بازاریابی تلفنی

با وجود رشد روزافزون بازاریابی دیجیتال، استفاده از روش بازاریابی تلفنی هنوز هم یکی از روش های خوب برای جذب مخاطبان جدید از راه دور است. بازاریابی تلفنی اگر به خوبی انجام گردد می تواند به برقراری ارتباطی مؤثر با مشتری های آینده، گسترش دایره مشتریان و… منجر گردد.

1. برای کمپین بازاریابی تلفنی خود برنامه ریزی داشته باشید

مانند هر کار دیگری داشتن برنامه ریزی برای پیروزیت لازم است. پس باید سعی کنید هدف خود را بشناسید. معمولاً متداول ترین اهداف یک کمپین بازاریابی، جذب مخاطب و فروش بیشتر است. اگر برای فروش محصولات خود با خارج از کشور تماس می گیرید، محصول یا خدمات خاصی را مدنظر قرار دهید و روی اصلی ترین ویژگی های آن تمرکز کنید. سعی کنید در کمترین زمان ممکن، بیشترین اطلاعات را به مشتری بدهید.

به علاوه، باید مشتریان خود را هم بشناسید. نکته مهم دیگر این است که بدانید چه کسانی هدف کمپین شما خواهند بود. در واقع باید تعیین کنید به دنبال فعال کردن مشتری های فعلی و قدیمی هستید یا قصد دارید مشتریان جدیدی را جذب کنید. برای داشتن یک بازاریابی مؤثر شناخت مشتری، بسیار مهم است.

2. مراحل یک مکالمه مؤثر را بدانید

جلب توجه مشتری و مجاب کردن او به ادامه مکالمه، پشت تلفن کار ساده ای نیست. باید با اصول اساسی این کار آشنا باشید.

مرحله اول، برنامه ریزی برای کوتاه بودن مکالمه است. سعی کنید جملات کوتاه، واضح و جذاب بگویید، بیش از دو الی سه جمله احتیاج نیست. هرگز با جمله امروز چطور هستید؟ شروع نکنید. اگر مشتری این سؤال را بپرسد، شما هم می توانید پاسخ داده و حال او را بپرسید. در غیر این صورت به زمان خود و او احترام گذاشته و اصل مطلب را در کمترین زمان ممکن، انتقال دهید.

در کمترین زمان ممکن اصل مطلب را به مشتری انتقال دهید

مرحله دوم، مطرح کردن یک سؤال باز است. در این حالت مشتری علاقه بیشتری به ادامه مکالمه خواهد داشت و شما می توانید احتیاجها، علایق و عواطف او را آنالیز کنید. به یاد داشته باشید هر چه بیشتر گوش داده و کمتر صحبت کنید، نفع بیشتری از مکالمه خواهید برد.

مرحله سوم، شرح دادن مزیت های محصول و خدمات است. در این مرحله کاملاً صادقانه و واضح، مزیت ها و کارنمودهای محصول خود را برای مشتری شرح دهید.

مرحله چهارم، تعیین کردن تکلیف نهایی است. برای مشتری تعیین کنید که بعد از قطع کردن تلفن چه اتفاقی قرار است، رخ دهد. به طور مثال قرار است دیدار حظوری داشته باشید، ایمیلی برای او خواهید فرستاد، یا او باید پس از دو ماه پیگیری کند، قرار است محصول خریداری شده پس از 2 روز به دست اش برسد یا هر برنامه دیگری که قرار است اتفاق بیافتد را به مشتری بگویید.

3. عملکرد کمپین را آنالیز کنید

نظارت بر عملکرد و نتایج کمپین ها به خصوص کمپین های از راه دور اهمیت بسیاری دارد. سؤال اصلی این است که میزان بازگشت سرمایه چقدر بوده است؟ شاخص عملکرد کلیدی را تعیین و عملکرد خود را نسبت به آن ارزیابی کنید. نرخ تبدیل، فروش و درآمد خود را کنترل کنید. بازرسی بازخورد مشتریان و… نیز مهم است.

پیروزیت در بازاریابی دیجیتال

علیرغم رشد سریع صنعت، بازاریابان با چالش های بسیاری به خصوص در بازاریابی دیجیتال، روبرو هستند. نگرانی هایی در رابطه با فناوری و امنیت داده ها و حریم خصوصی کاربران، قوانین و اصول نظارت بر فضای دیجیتال، هزینه های اجرای کمپین ها و… تنها تعدادی از مسائلی است که بازاریابان دیجیتال با آن ها درگیر هستند، اما مراحلی که در زیر معرفی می کنیم، می توانند تا حدودی این مسائل را هموار نمایند.

ارزش منحصر به فرد خود را تعیین کنید

1. ارزش منحصر به فرد محصول خود را بشناسید

ویژگی منحصر به فرد محصولات خود را بشناسید تا بتوانید در بازار شلوغ دنیای امروز حرفی برای گفتن داشته باشید. تعیین این ویژگی می تواند پایه و اساس استراتژی بازاریابی شما را شامل گردد.

2. مخاطبان خود را بشناسید

برای پیروزیت در بازاریابی دیجیتال باید بتوانید مخاطبین خود و علایق و احتیاجهای آن ها را به خوبی شناسایی کنید. در واقع مهم ترین عواملی که باید به آن توجه کنید شامل شناخت پرسونای مخاطبان، احتیاجهایی که باید برطرف شوند و برانگیختن احساسات آنها برای خرید است.

3. شخصی سازی کنید

سعی کنید با در نظر دریافت معیارهای زیر، نسبت به هر پرسونا، محتوای شخصی سازی شده او را ارائه دهید.

  • رفتار: آیا کاربران اولین مرتبه است که از وب سایت شما خرید می نمایند یا از مشتریان قدیمی هستند؟ آیا آن ها محصولی را خریداری نموده اند یا به صفحه ای خاص از وب سایت سر زده اند؟
  • شرایط: کاربران با چه دستگاهی، در چه ساعتی از روز و در چه روزی از هفته بیشترین میزان بازدید یا خرید را دارند؟
  • شرایط دموگرافیک: فراوانی هر کدام از پرسوناها، در کدام منطقه، شهر و کشور اقامت بیشتر است؟ جنسیت، سن و سطح درآمد آن ها چیست؟

4. محتوای چند رسانه ای فراوری کنید

محتوا ابزاری است که کاربران را درگیر و وفادار نگه می دارد. طبق رفتاری که مخاطب در وب سایت شما داشته است، سعی کنید محتوایی طبق رفتار او فراوری کنید. همچنین باید بهترین محتوای خود را به روش های مختلفی مانند وبینار، مقاله، پست، اینفوگرافیک و… ارائه دهید تا سلایق تمام مخاطبان تأمین گردد.

5. مطمئن شوید که مخاطبان می توانند شما را پیدا کنید

فضای دیجیتال بسیار شلوغ است و پیدا کردن وب سایت و محصولات شما در این شلوغی ساده نیست. بنابراین پیروزیت در بازاریابی دیجیتال و داشتن فروشی پیروز، احتیاجمند اصولی است که در زیر معرفی می کنیم.

  • تحقیق در خصوص کلیدواژه ها: باید اطمینان حاصل کنید وب سایت و محتوای محصولات شما طبق آنچه مخاطبان سرچ می نمایند، بهینه می گردد. بنابراین باید در خصوص کلیدواژه های محتوای وب سایت خود تحقیق و سئوی سایت را بهینه کنید.
  • استفاده از کلیدواژه های طولانی: اغلب مردم از جملات بلند و اصطلاحات طولانی برای سرچ استفاده می نمایند. برای اینکه آن ها هم بتوانند وب سایت شما را پیدا نمایند، باید از کلیدواژه های بلند برای بهینه کردن سایت بهره ببرید.
  • بهبود صفحات فرود نبست به کلمات کلیدی: این کار در ضبط رفتار مخاطبان در وب سایت به شما یاری می نماید.
مشتریان را علاقه مند نگه دارید

6. مشتریان خود را علاقه مند نگه دارید

در حالت کلی فرآیند فروش پیچیده است و چرخه ای طولانی مدت دارد. اما توانایی ایجاد علاقه در مشتری و دادن چشم اندازی استراتژیک و قابل پیش بینی، می تواند او را علاقه مند و اکتیو نگه دارد. در حقیقت شما باید بتوانید نسبت به ترجیحات مشتری، چشم انداز او را تأمین نموده و مزیت هایی که انتظار دارد را در اختیارش قرار دهید. در این صورت است که مشتری در آینده نیز از شما خرید می نماید.

7. امنیت اطلاعات را تضمین کنید

مخاطبان را نسبت به امنیت اطلاعات خود مطمئن کنید. اغلب افراد به دلیل سوء استفاده هایی که در دنیای دیجیتال از اطلاعات شخصی آن ها می گردد، از خریدهای اینترنتی اجتناب می نمایند. اگر بتوانید امنیت اطلاعات آن ها را تضمین کنید بازاریابی پیروز و در نتیجه فروش بیشتر خواهید داشت.

سخن پایانی

در حالت کلی پیروزیت در بازاریابی به یاری بهبود کیفیت محصول و معرفی مؤثر آن به مشتریان امکان پذیر است. به علاوه، بازاریابی روش های مختلفی از جمله بازاریابی حضوری، تلفنی و دیجیتال را شامل می گردد که همه آن ها یک اصل مشترک و مهم را دنبال می نمایند. این اصل مهم، شناخت صحیح مشتری است. برای پیروزیت در هر کدام از روش های بازاریابی، باید ابتدا مخاطب، رفتار و احتیاجهای اساسی او را بشناسید و بتوانید اعتماد او را جلب کنید. البته جلب اعتماد مشتری، چندان ساده نیست، اما روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. در مطلب روش های ایجاد اعتماد در مشتری به صورت حضوری و آنلاین، نکات کاربردی و مهمی در این رابطه وجود دارد. در نهایت نباید فراموش کنید ما در انگیزه منتظر نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما هستیم.

منبع: مجله انگیزه

به "اصول و راهکارهای موفقیت در بازاریابی تلفنی و دیجیتالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول و راهکارهای موفقیت در بازاریابی تلفنی و دیجیتالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید