بالونی به اندازه زمین فوتبال در جو

به گزارش وبلاگ جی فورس، ژوزه سیلس، مدیر علمی پروژه تلسکوپ ASTHROS در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا، می گوید: استفاده از بالون ها پرریسک تر است، اما به همان اندازه شانس کشفیات جدید با هزینه کم نیز بالاتر می رود.

بالونی به اندازه زمین فوتبال در جو

اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا، ناسا، قصد دارد به منظور انجام مطالعات اخترشناسی یک تلسکوپ پیشرفته را به همراه یک بالون غول پیکر به جو زمین بفرستد. این تلسکوپ سوار بر بالون که به اختصار ASTHROS نام دارد، طول موج های نوری و امواج فروسرخ دور را رصد می کند که از زمین قابل رویت نیستند.

به منظور مشاهده این امواج، تلسکوپ در فاصله 38 کیلومتری زمین قرار خواهد گرفت. این فاصله در نقطه پایین تری از خط کارمان، مرز میان اتمسفر زمین و فضای بیرونی آن، واقع شده است، اما این اندازه کافی است تا دانشمندان بتوانند طول موج هایی را که معمولا به وسیله اتمسفر زمین دفع می شوند مشاهده کنند.

بالون حامل تلسکوپ پس از پر شدن به وسیله گاز هلیوم ابعادی در حدود 150 متر پیدا می کند که تقریبا به اندازه یک زمین فوتبال است. ژوزه سیلس، مدیر علمی پروژه تلسکوپ ASTHROS در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا، می گوید: استفاده از بالون ها پرریسک تر است، اما به همان اندازه شانس کشفیات جدید با هزینه کم نیز بالاتر می رود.

بالون ها ممکن است به لحاظ فناوری قدیمی به حساب بیایند، با این حال امکانی فوق العاده برای محققان ایجاد می کنند تا پژوهش های علمی خود را از فراز زمین انجام دهند. بالون ها نسبت به دیگر ابزار های فضایی ارزان تر هستند و همچنین به دانشمندان این امکان را می دهند تا در فاصله کوتاهی از آماده شدن طرح ها، آن ها را به مرحله اجرا درآورند.

برنامه بالون های علمی ناسا بیش از سی سال است که فعالیت می کند و هر ساله ده تا پانزده بالون از نقاط مختلف زمین به جو ارسال می شوند. قرار است این بالون در دسامبر سال 2023 از قاره جنوبگان به جو فرستاده شود. دانشمندان می گویند بالون در طول 21 تا 28 روز سه بار در جو بالای این قاره دور خواهد زد.

قطب جنوب مکانی ایده آل برای مطالعات اخترشناسی به شمار می رود چرا که از آب و هوایی سرد و خشک برخوردار است و تداخل امواج و یا به عباراتی پارازیت در جو آنجا صفر یا نزدیک به صفر است. تیم دانشمندان ناسا پیشتر دستگاه های آشکارساز ذرات موسوم به آنتن گذرای تکانشی قطبی (ANITA) را به کمک بالون های غول پیکر در جو قرار داده بودند.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید

به "بالونی به اندازه زمین فوتبال در جو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالونی به اندازه زمین فوتبال در جو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید