برگزاری متفاوت مراسم 22 بهمن ، لزوم مراقبت از مرزها بدنبال جهش ویروس کرونا

به گزارش وبلاگ جی فورس، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مصوبات پنجاه و سومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا را خاطرنشان کرد و گفت: علاوه بر 10 شهر استان مازندران که در شرایط قرمز هستند، 23 شهر در شرایط نارنجی، 163 شهر در شرایط زرد و 252 شهر در شرایط آبی هستند.

برگزاری متفاوت مراسم 22 بهمن ، لزوم مراقبت از مرزها بدنبال جهش ویروس کرونا

به گزارش وبلاگ جی فورس از ایسنا، علیرضا رئیسی ضمن تسلیت ایام فاطمیه، مصوبات پنجاه و سومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا را اظهار داشت و گفت: مباحث مختلفی در این جلسه مطرح شد. شرایط جهان به ویژه اروپا و آمریکا درباره شرایط بیماری مرور شد. اروپا در شرایط نابسمانی به سر می برد و انگلستان از مرز 1500 مرگ هم عبور کرد و امریکا هم از مرز 4300 مرگ عبور کرد.

لزوم مراقبت از مرزها بدنبال جهش ویروس کرونا / ایجاد محدودیت شدید پروازهای خارجی

وی اضافه کرد: میزان ابتلا در اروپا طی کمتر از یک ماه گذشته شبیه آمریکا شده و نگران کننده است، از این جهت به این موضوع تاکید می کنم که جهش انجام شده در ویروس بسیار در انتقال بیماری و میزان مرگ و میری که در سطح جهان رخ داده موثر بوده است به همین دلیل احتیاج است که بیشتر از مرزها مراقبت کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه باید یادمان باشد فقط ترس از ویروس جهش یافته از کشورهای دیگر مطرح نیست، گفت: در کشورهایی مثل ژاپن، برزیل و آفریقای جنوبی نمونه هایی از ویروس های جهش یافته، پیدا شده و اتفاقی که می افتد این است که اکنون در تمام کشورها پروازها دارد لغو و محدود می گردد و در ایران هم پروازها را بسیار محدود کردیم.

هشدار جدی در مورد عدم رعایت پروتکل ها و سفر به شمال و جنوب کشور

رئیسی اضافه کرد: اما خوشبختانه فعلا شرایط بیماری و فرایند ابتلا و مرگ در کشورها ما نزولی است اما مازندران همچنان در شرایط خوبی نیست و 10 شهر مازندران در شرایط قرمز قرار گرفته است. استان گیلان و گلستان هم درگیر هستند.

وی ادامه داد: آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدون کنار و نکا شهرهای قرمز استان مازندران هستند و حتما احتیاج است پروتکل ها بیشتر و جدی تر رعایت گردد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه علاوه بر این شهرها که در شرایط قرمز هستند، 23 شهر ما در شرایط نارنجی، 163 شهر در شرایط زرد و 252 شهر در شرایط آبی هستند اظهار کرد: اما در چند روز گذشته در بعضی نقاط کشور شاهد عدم رعایت پروتکل ها بودیم. مسافرت هایی به جنوب به ویژه قشم انجام شده و مسافرت های زیادی به سمت شمال داشتیم.

وی در خاتمه تاکید نمود: هشدار بسیار جدی است که اگر رعایت ها ضعیف گردد متاسفانه موج چهارم می تواند اواخر بهمن و اوایل اسفند شکل بگیرد و هرموجی شکل بگیرد برابر 8 تا 10 هزار فوت بیشتر است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه گرچه به شرایط نسبی مطلوبی رسیدیم اما همیشه باید توجه داشته باشیم کوچکترین کم توجهی و ساده انگاری می تواند موجب خیز بیماری گردد، گفت: اگر در منطقه ای اعلام می گردد که شرایط کم خطر شده به معنای از بین رفتن ویروس یا ضعیف شدن آن نیست که بار سفر را ببندیم. اگر این اتفاق بیفتد تجربه اردیبهشت و خرداد و تیر را داشتیم و ممکن است پیک سهمگینی تکرار گردد به همین دلیل درخواست می کنیم مردم این هشدار را جدی بگیرند که اگر رعایت نکنیم متاسفانه موج چهارم شکل خواهد گرفت و دوباره محدودیت ها اواخر اسنفد و تعطیلات عید نوروز برخواهد گشت.

رئیسی اضافه کرد: 23 شهر نارنجی در سه استان گلستان، گیلان و مازندران قرار دارند.

برگزاری متفاوت مراسم 22 بهمن

وی به چگونگی برگزاری مراسم 22 بهمن ماه اشاره نمود و گفت: مهمترین مصوبه امروز درباره برگزاری مراسم 22 بهمن، سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بود که ستاد تصمیم گرفت سال جاری این مراسم را با توجه به شرایط ناپایدار بیماری، به طور متفاوتی برگزار کند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: این مراسم سال جاری به صورت نمادین و در بیشتر شهرها با رژه های موتوری و با موتوسیکلت و خودروهاست و هیچکس به صورت پیاده در مراسمی حضور پیدا نخواهد کرد؛ نه به صورت تماشاگر و نه به صورت راهپیمایی های معمول سال های گذشته؛ مراسم نمادین است و سخنرانی رئیس جمهور هم به وسیله صداوسیما پخش خواهد شد. سال جاری مراسم 22 بهمن به هیچ وجه مثل سال های گذشته نیست و تاکید می کنم برای گرامیداشت این جشن برنامه به صورت نمادین با خودروها، پرچم ها و بلندگوها برگزار خواهد شد.

حضور در مدارس اجباری نیست

رئیسی با بیان اینکه درباره مدارس هم سوالات زیادی طی هفته گذشته مطرح شده است اظهار کرد: همچنین صحبت های ضد و نقیضی مطرح شد، اما به عنوان سخنگوی ستاد ملی اعلام می کنم که مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری برگزار نخواهد شد.

وی اضافه کرد: برای پایه های اول و دوم در مناطق آبی و زرد به صورت اختیاری خانواده ها می توانند دانش آموزان را به مدرسه بفرستند و به ویژه مدارسی که تعداد دانش آموزان کم است. کلاس کمتر از 10 نفر و مدرسه با جمعیت کمتر از 50 نفر هم جزو شاخص هایی بود که اعلام شد. برنامه ریزی خود آموزش و پروش حدبیشتر دو روز در هفته و یکی دو ساعت در هرروز است که آن هم اصلا اجباری نیست.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: اما حضور کادر مدرسه، مدیریت و کارکنان در مدرسه به عهده خود آموزش و پرورش است و خودشان تصمیم می گیرند که به چه صورت خواهد بود.

رئیسی تاکید نمود: بار دیگر تذکر می دهم بیش از 30 هزار نفر وارد جزیره قشم شدند و به مسافرت رفتند که می تواند کانون آلودگی و عاملی برای شیوع بیماری باشد. مراسمی هم بدون رعایت پروتکل ها در بعضی استان ها برگزار گردید و امید است پروتکل های بهداشتی به دقت رعایت گردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "برگزاری متفاوت مراسم 22 بهمن ، لزوم مراقبت از مرزها بدنبال جهش ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری متفاوت مراسم 22 بهمن ، لزوم مراقبت از مرزها بدنبال جهش ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید