تجهیز گلوله های فجر 27 به فیوزهای مجاورتی

به گزارش وبلاگ جی فورس، مزیت عظیم فیوزهای مجاورتی آن است که دیگر لازم نیست که اصابت مستقیم گلوله به هدف صورت بگیرد چراکه با رسیدن به فاصله مورد نظر، فرمان انفجار صادر شده و موشک مورد نظر منهدم می گردد.

تجهیز گلوله های فجر 27 به فیوزهای مجاورتی

به گزارش وبلاگ جی فورس به نقل از سرویس دفاع و امنیت مشرق، گلوله های توپخانه و راکت ها به صورت عادی بعد از طی مسافت مورد نظر و برخورد، با فعال شدن مکاهمم انفجاری حاصل از برخورد با هدف منفجر می شوند اما از سال ها پیش طراحان نظامی خصوصاً در بخش دریایی در پی راه هایی با افزایش بهره وری از گلوله های توپخانه بودند.

مسئله گلوله های هوشمند در توپخانه، چه در بخش زمینی، چه دریایی و چه پدافند هوایی، در دهه های اخیر همواره به نام یک مسئله مهم مد نظر بوده. در دریا و در گذشته های دور، توپ سلاح اصلی کشتی ها محسوب و معمولاً توپ هایی با کالیبرهای سنگین، حتی مواردی بیش از 400 میلی متر، هم روی ناوها نصب می شد اما با توسعه موشک های کروز ضد کشتی کم کم توپ ها به سمت تبدیل شدن به یک سلاح پشتیبان رفتند. برای بحث مقابله با تهدیدات سطحی و هوایی معمولاً انواعی از موشک های مختلف بر روی شناورها نصب می گردد اما در بسیاری از اوقات این موشک ها کافی نیستند.

امروزه در بحث دفاع در برابر حملات هوایی و موشکی بر ضد شناورها، سیستم های پدافند موشکی و توپ های کالیبر کوچک مثل 20 یا 30 میلی متری در گونه های تک یا چند لوله وجود دارند که حجم آتش بسیار سنگینی را به سمت هدف روانه می نمایند اما برد آنها در بسیاری از موارد به حدود 3 یا 4 کیلومتر محدود می گردد و در حقیقت در نقش آخرین لایه دفاع سخت ناوها قرار دارند.

در چند دهه اخیر انواع فیوزها برای هوشمند کردن گلوله های توپ، خصوصاً در نمونه دریایی عرضه شده که فیوزهای رادیویی، لیزری و الکترومغناطیسی از انواع این فیوزها به حساب می آیند.

یک نمونه از مهمات 76 میلی متری دریایی

در عین حال در بسیاری از کشتی های جنگی امروزی، توپ های اصلی در بخش جلویی ناو حفظ شده اند. به نام مثال، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سالهاست از توپ 76 میلی متری بهره می برد. نمونه های اولیه توپ مورد استفاده عمده نیروهای دریایی غربی و نیروی دریایی ارتش ایران که البته در داخل مهندسی معکوس و فراوری انبوه شده است، ساخت شرکت ایتالیایی OTO Melara است. البته بیش از یک دهه است در کشور ما این توپ کاملاً بومی سازی و به نام فجر 27 ساخته شده و الان بر روی تقریباً تمامی شناورهای رزمی ساخت داخل مثل ناوشکن جماران نصب شده است.

توپ 76 میلی متری در حال شلیک بر روی یک ناو آمریکایی

توپ 76 میلیمتری تمام اتوماتیک فجر 27 شاید مهمترین توپ کالیبر بالای در حال خدمت در کشور باشد که به وسیله متخصصان داخلی و با الگو برداری از توپ های 76 میلیمتری اوتومرلا ساخت ایتالیا موجود در ناوچه های نیروی دریایی ارتش و با تلاشی 6 ساله ساخته شده است.

توپ فجر 27 روی ناوشکن جماران

نرخ آتش 120 گلوله در دقیقه و بیشینه برد 17 کیلومتر، برد 12 کیلومتر بر ضد اهداف سطحی و 7 کیلومتر بر ضد اهداف هوایی از جمله قابلیت های فجر 27 است و جالب است که بدانید این توپ مدرن و کارآمد، هم اکنون در کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا هم استفاده می گردد و متخصصان ایرانی بدون هیچ گونه یاری و در اوج تحریم، برای شناورهای مختلف کشورمان این توپ را طراحی و ساختند.

فجر 27 با برخورداری از فناورهای پیشرفته دارای 30 مجموعه مکانیکی و 22 هزار قطعه و زمان آماده سازی 4 ثانیه و توانایی عملیات در تمام شرایط آب و هوایی با راهنمایی اتوماتیک، به وسیله سامانه راداری است که سامانه هدفگیری اپتیکی هم برای این توپ در ناو شهید نقدی مشاهده شده که درصورت وجود فضای مغشوش جنگ الکترونیک، بسیار مفید است.

سرعت عمل و نواخت تیر این توپ به نسبت کالیبر آن بسیار مناسب بوده و پدافند مناسبی را برای بردهای زیر 10 کیلومتر برقرار می نماید و اهداف هوایی تا ارتفاع 23000 پا معادل حدود 7000 متر در تیررس این توپ پیشرفته هستند.

یک چاشنی ساده اما مرگبار برای فجر ایرانی

عمده گلوله هایی که برای توپ مورد نظر تا به امروز استفاده می شده از نوع عادی از لحاظ مکاهمم برخوردار بودند و بایستی بعد از هدف گیری به صورت اپتیکی یا راداری، به سمت هدف شلیک و بعد از اصابت مستقیم به آن منفجر شوند. شاید در یک سناریوی درگیری دریا پایه در زمانی که دو شناور بر علیه هم درگیر باشند یا وقتی که از یک هدف پروازی کم سرعت مثل یک بالگرد حرف می زنیم بتوان از این توپ در این شرایط استفاده کرد اما وقتی پای تهدیداتی مثل موشک های کروز یا جنگنده های مافوق صوت به میان می آید معیناً این توپ با این نوع مهمات کارایی نخواهند داشت.

فیوزهای ساخته شده در ایران برای توپ 76 و راکت فدک

اما در جریان نمایشگاهی که در سال 97 از دستاوردهای ارتش برگزار شده بود، از فیوزهای مجاورتی برای توپ های 76 میلی متری رونمایی شد. این فیوزها در حقیقت نوعی رادار یا حسگر بسیار کوچک هستند که بر سر گلوله های مورد نظر نصب می شوند و بعد از شلیک آغاز به فعالیت می نمایند. شعاع ارسال امواج برای این حسگرها 4 متر بوده و در باند وی اچ اف است.

در این شرایط لازم نیست که به هدفی مثل یک هواپیما یا موشک کروز اصابت مستقیم صورت بگیرد و حتی رسیدن به نزدیکی آن هم کفایت می نماید. با رسیدن به فاصله مورد نظر فرمان انفجار صادر شده و گلوله مورد نظر منهدم شده و موج انفجار و ترکش های آن به سمت هدف رها می گردد. این فیوز شانس درگیری پیروز با اهدافی مثل موشک های کروز و جنگنده های با سرعت بالا را شدیداً افزایش می دهد.

فیوز برای راکت ناشناخته ایرانی

در این نمایشگاه بعلاوه به وجود فیوزی مجاورتی برای راکتی به نام فدک هم اشاره شده که تنها یک تصویر از این راکت موجود است که آن هم مربوط به نمایشگاه دفاعی بغداد در چند سال پیش است و البته معین نیست این راکت دقیقاً از چه کلاسی بوده و دارای چه معینات و مختصاتی است. فیوز در نظر گرفته شده برای این راکت در باند یو اچ اف فعالیت نموده و دارای شعاع شناسایی 8 متر است.

تصویر مربوط به راکت فدک در نمایشگاه دفاعی بغداد

این احتمال وجود دارد که این راکت نوعی سامانه سبک زمین به زمین باشد و با استفاده از این فیوز نوع حالت انفجار در هوا برای آن تعریف می گردد تا با نابودی و در ارتفاع بالا و ترکش ایجاد کردن نیروهای پیاده و زره پوش های سبک دشمن را زمین گیر کند. البته ممکن است این راکت نوعی سامانه هوا به سطح سنگین هم برای حمل به وسیله هواپیماهای جنگنده هم باشد.

با این تفاسیر، این بار فیوزهای مجاورتی هم در نقش پدافندی و هم آفندی، می توانند تأثیر و نقش مهمی در ارتقا توان رزمی یگانهای نیروهای مسلح داشته باشند و نشان دهند ابتکار و خلاقیت متخصصان صنایع دفاعی، به روندی مداوم و روزافزون تبدیل شده که می تواند الگوی سایر صنایع کشور باشد.

منبع: جام جم آنلاین

به "تجهیز گلوله های فجر 27 به فیوزهای مجاورتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجهیز گلوله های فجر 27 به فیوزهای مجاورتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید