تکذیب شناسایی کرونای ایرانی

به گزارش وبلاگ جی فورس، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت موتاسیون ایرانی ویروس کرونا را تکذیب کرد او از اینگونه اظهار نظرها انتقاد کرد.

تکذیب شناسایی کرونای ایرانی

ظهر امروز امیر حسین قاضی زاده هاشمی نایب رییس مجلس و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از وجود کرونای جهش یافته در داخل کشور با عنوان کرونای ایرانی اطلاع داد و گفت: علاوه بر موتاسیون های (جهش ژنتیکی) آفریقایی و انگلیسی و کالیفرنیایی، باید کرونای جهش یافته ایرانی را هم افزود؛ البته هنوز کاملا تائید نشده، ولی شواهدی از آن در قزوین و آن نواحی هست.

اما ساعتی پیش کیانوش دنیاپور رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت این ادعا را رد کرد او گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور تا امروز، افزون بر 70 جهش در ایران شناسایی شده که البته تا امروز هیچ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت جدید به آنها درست نیست.

کیانوش دنیاپور در رابطه با موتاسیون (جهش) های ویروس کووید19 در ایران، افزود: ویروس های RNA دار نسبت به ویروس های DNA دار، سرعت جهش بیشتری دارند و با توجه به اینکه کرونا ویروس ها از زمره ویروس های RNA دار است، طبیعتا در آنها بیشتر مشاهده می گردد، سرعت جهش در ویروس های RNA دار بصورت میانگین شاید 10 هزار برابر ویروس های DNA دار است. کرونا نیز اگرچه نسبت به بعضی ویروس های RNA دار لزوما سرعت جهش بیشتری ندارد، لکن در همه ماه های گذشته جهش های متعددی را در ایران و دنیا به خود دیده است که البته بسیاری از این جهش ها لزوما منتهی به تغییر رفتار ویروس یا واکنش متفاوتی به واکسن و آنتی بادی ها و سیستم ایمنی نشده اند و قابل توجه نبوده و نیستند.

او تاکید نمود: متاسفانه انتقال ناقص مطالب و گزارش های علمی مطروحه هفتگی در ستاد ملی مقابله با کرونا آن هم از جانب افراد غیر از سخنگوی رسمی این ستاد و یا پوشش خبری ناقص آن در مواردی موجب سوء تفاهم و سوء برداشت شده و انتظار می رود اکنون که ستاد ملی مقابله با کرونا، سخنگوی رسمی و معین دارد، اعلان مصوبات و اطلاعات منحصر به سخنگو باشد و سایر اظهارات، وجهی ندارد و رسانه ها این موضوع را در اطلاع رسانی مطالب، لحاظ نمایند و البته اعضای ستاد نیز توجه بیشتری به این مهم داشته باشند.

دنیاپور گفت: واژگان موتاسیون ایرانی که به نقل از نائب رییس محترم مجلس نیز منتشر شده است، اطلاق درستی نیست و صحت ندارد و تا امروز از میان واریانت های شناخته شده با مبدا انگلیس، آفریقای جنوبی، برزیل و کالیفرنیا صرفا واریانت انگلیسی در ایران مشاهده شده است.

منبع: فرارو

به "تکذیب شناسایی کرونای ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب شناسایی کرونای ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید