حجم آب دریاچه ارومیه 8 برابر شد

به گزارش وبلاگ جی فورس، مدیر دفتر استان های ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: میزان فعلی آب دریاچه ارومیه در مقایسه با کمترین میزان ثبت شده برای آن نزدیک به هشت برابر شده که افزایشی بسیار قابل توجه با کوشش های دولت تدبیر و امید به شمار می رود.

حجم آب دریاچه ارومیه 8 برابر شد

به گزارش ایرنا، فرهاد سرخوش با بیان اینکه کمترین میزان آب دریاچه ارومیه در سال 1393 یعنی یک سال قبل از آغاز کار عملی ستاد احیای دریاچه ارومیه با 500 میلیون مترمکعب آب به ثبت رسید، گفت: هم اکنون میزان آب این دریاچه بیش از چهار میلیارد مترمکعب است.

وی با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و 271 متر و 50 سانتی متر رسیده، اضافه نمود: تراز امروز دریاچه ارومیه در مقایسه با کمترین ارتفاع ثبت شده برای آن نزدیک به 1.5 متر افزایش یافته است.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به تداوم فصل گرما و تبخیر بالای آب در حوضه آبریز دریاچه، گفت: وسعت نگین آبی آذربایجان هم اکنون به 2 هزار و 984 کیلومترمربع رسیده و نسبت به گذشته بسیار امیدوار کننده است.

وی گفت: هرچند طرح های مهم انتقال آب هنوز به بهره برداری نرسیده و در آستانه بهره برداری هستند، ولی اگر اقدامات دولت در کاهش مصرف آب کشاورزی، لایروبی رودخانه ها و مدیریت مصرف آب نبود، امروز شاهد افزایش هشت برابری میزان آب دریاچه ارومیه نبودیم.

سرخوش با اعلام اینکه طرح های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی امسال و به تدریج به بهره برداری می رسد، اضافه نمود: طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی به دریاچه هم اکنون بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و دی امسال همزمان با سفر رییس جمهوری به استان افتتاح می گردد.

با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات 30 ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده های ماهواره ای نشان می دهد که این دریاچه هنوز با روز های خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه می تواند ضمن ادامه فرایند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بینجامد.

قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز این حوزه آبی بسته سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، اما در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، فرایند خشک شدن آن متوقف شد.

هرچند تراز یک هزار و 274 متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده، ولی این دریاچه در تراز یک هزار و 272 متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از 95 درصد کانون های ریزگرد آن برطرف خواهد شد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال از 1394 به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک ونیم تا 2 سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

منبع: فرارو

به "حجم آب دریاچه ارومیه 8 برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حجم آب دریاچه ارومیه 8 برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید