حقایق تغذیه ای مارچوبه

به گزارش وبلاگ جی فورس، مارچوبه در زمره قدیمی ترین گیاهان شناخته شده به وسیله بشر است. این مقاله بر روی بعضی از حقایق مختلف تغذیه ای مارچوبه تأکید داشته و بعلاوه در مورد بعضی از مزایای مارچوبه صحبت خواهد نمود. نگاهی به

حقایق تغذیه ای مارچوبه

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

مارچوبه در زمره قدیمی ترین گیاهان شناخته شده به وسیله بشر است. این مقاله بر روی بعضی از حقایق مختلف تغذیه ای مارچوبه تأکید داشته و بعلاوه در مورد بعضی از مزایای مارچوبه صحبت خواهد نمود. نگاهی به آن بیاندازید.

طبیعت مهربان گیاهان مغذی و مفید بسیاری را برای بهبود بشر در اختیار او قرار داده است. خوشبختانه، ما هم به مقدار کافی باتدبیر بوده ایم که از این گیاهان به علت سلامتی بخش بودن آنها استفاده کنیم! مارچوبه یکی از چنین گیاهان چند ساله و قدیمی شناخته شده در تمدن بشری است. در روزهای آغازین، این گیاه در منطقه ها غرب آسیا، بعضی از کشورهای اروپایی و چند ناحیه از شمال آفریقا یافت می شد. با این حال، در شرایط امروزی، مارچوبه تقریباً در تمامی نقاط جهان به عنوان یک محصول گیاهی یافت می گردد. مارچوبه یک گیاه گلدار است.

با توجه به افزایش اهمیت سلامت و تناسب اندام در جهانی مدرن، انسان آغاز به تحقیق در مورد گیاهان مغذی و عصاره های گرفته شده از آنها نموده است. بنابراین می توانید از منابع اطلاعاتی مانند اینترنت، روزنامه، مجلات سلامت، و شبکه های تلوزیونی سلامت و تناسب اندام در این خصوص استفاده نمایید. مارچوبه دیگر موضوع مهم مورد بحث در این زمینه است به این علت که هدف بسیاری از تحقیقات اجرا شده در سالهای اخیر، شناخت تمام حقایق تغذیه ای مارچوبه هم در مارچوبه بخارپز شده و هم پخته شده بوده است.

ارزش تغذیه ای: مارچوبه

بدون شک، مارچوبه یک گیاه مغذی است! اما به چه طرقی؟ محتوای پروتئین، کربوهیدرات، چربی، کالری و محتوای فیبر مارچوبه چه مقدار است؟ مارچوبه گیاهی است که غنی از مواد مغذی ضروری می باشد.

1 فنجان مارچوبه

محتوای کالری 00ر44 کالری

محتوای پروتئین 65ر4 گرم

محتوای آب 00ر165 گرم

محتوای فیبر محلول 15ر1 گرم

محتوای فیبر غذایی 85ر2 گرم

محتوای کربوهیدرات 60ر7 گرم

محتوای فیبر قند 85ر2 گرم

محتوای چربی مونو (با یک پیوند دوگانه) 02ر0 گرم

محتوای چربی اشباع شده 12ر0 گرم

محتوای چربی پلی (با چند پیوند دوگانه) 23ر0 گرم

علاوه بر این، مارچوبه بعلاوه منبعی غنی از مواد معدنی همانند مهمیم، فسفر، سلنیوم، روی، سدیم، آهن، مس، کلسیم و منگنز است. ویتامین هایی مانند ویتامین C، ویتامین K، ویتامین B6، ویتامین A، تیامین و نیاسین هم در مقادیر کافی در این گیاه وجود دارد.

فوائد مارچوبه

اکنون معین شده است که مارچوبه گیاهی مغذی است. با این حال، فوائد آن در سلامت چه مواردی را شامل می گردد؟ در این بخش مواردی از آن را مورد بحث قرار می دهیم.

آنتی اکسیدان های موجود در مارچوبه به جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی در بدن یاری می نمایند.

محتوای مواد معدنی موجود در آب مارچوبه بعلاوه در کنترل سطوح قند خون مفید است.

مارچوبه بعلاوه برای قلب مفید می باشد. مقادیر کافی از آب مارچوبه مخلوط با مقداری عسل خام در صورتی که دو یا سه مرتبه در روز مصرف گردد، برای قلب سلامتی بخش بوده و بعلاوه به بزرگ شدن قلب یاری می نماید.

مارچوبه بعلاوه معین شده است که از فلج چندگانه، عفونتهای مثانه و دستگاه ادراری جلوگیری می نماید.

مارچوبه بعلاوه برای افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند مفید است، به این علت که سطوح فشار خون را پایین می آورد.

علاوه بر این، بعلاوه برای مادران شیرده مفید است به این علت که علاوه بر جلوگیری از بروز نقصهای لوله های عصبی در نوزادان تازه متولد شده، به افزایش فراوری شیر هم یاری می نماید.

مارچوبه بعلاوه از خواص ضد ویروسی و ضد قارچی برخوردار است.

از آنجا که منبع خوبی از ویتامین K است، برای استخوانها مفید بوده و آسیب های عصبی به مغز را محدود می سازد، به همین علت برای بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر مفید می باشد.

اکنون احتمالاً متوجه مقدار مفید بودن گیاه مارچوبه و هم فوائد بسیار آن در سلامت شده اید. مارچوبه پخته شده هم ارزش تغذیه ای خود را حفظ نموده و به همان مقدار برای سلامت ما مفید می باشد. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی تان حاوی مقادیر کافی مارچوبه بوده و بعلاوه می توانید برای این منظور چند دستور غذایی که در آن مارچوبه مورد استفاده قرار می گیرد را امتحان کنید.

منبع: راسخون

به "حقایق تغذیه ای مارچوبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق تغذیه ای مارچوبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید