خبرنگاران ستاری: واکسن آنفلوآنزا برای نخسین بار در کشور فراوری می گردد

به گزارش وبلاگ جی فورس، اصفهان- خبرنگاران- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از فراوری انبوه واکسن آنفلوآنزا ساخت داخل در آینده نزدیک اطلاع داد و گفت: این واکسن برای اولین بار در تاریخ کشور در داخل فراوری می گردد و علاوه بر این سه واکسن دیگر در نیمه اول امسال رونمایی خواهد شد.

خبرنگاران ستاری: واکسن آنفلوآنزا برای نخسین بار در کشور فراوری می گردد

سورنا ستاری روز سه شنبه در حاشیه سفر خود به اصفهان در جمع وبلاگ جی فورس افزود: در حوزه دارو شرکت های دانش بنیان توانستند اقدامات بسیار موثری داشته باشند و در زمان حاضر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با 6 شرکت و پژوهشکده برای ساخت واکسن کرونا قرارداد دارد که 2 شرکت از این مجموعه فعالیت های امیدوار نمایندهای داشته و امید می رود در آینده نزدیک شاهد دستاوردهای آنها باشیم.

وی اعلام نمود : شرکت های دانش بنیان در حوزه کرونا خوش درخشیدند و احتیاجمندی های داخل را تامین کردند.

ستاری با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در فراوری محصولات مرتبط با بیماری کرونا، افزود: پیش از بیماری کرونا بسیاری از محصولات در داخل فراوری نمی شد و به عنوان مثال حجم فراوری ماسک در کشور روزانه 200 هزار ماسک بود ولی این بیماری موجب شد بعضی از شرکت های دانش بنیان در فراوری این محصولات ورود پیدا نمایند.

وی ادامه داد: امروز در فراوری انواع ماسک سه لایه و 95n به فراوری انبوه دست یافتیم و حتی فراوری دستگاه ساخت ماسک توسط بعضی شرکت های دانش بنیان ساخته می گردد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: امروز فراوری بسیاری از تجهیزات از جمله کیت های تشخیصی، دستگاه ونتیلاتور، بسیاری از تجهزات آی سی یو، ترنومترها، انواع اکسیژن سازهای شخصی و بیمارستانی توسط شرکتهای دانش بنیان انجام می گردد.

وی فراوری داروی IVIG را از دیگر فراوریات شرکتهای دانش بنیان برشمرد و توضیح داد: برای اولین بار پالایشگاه خون با فناوری و سیستم بومی در داخل فراوری شده است که در منطقه بی نظیر و منحصر به فرد است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: آمادگی شرکت های دانش بنیان برای مقابله با ویروس کرونا به گونه ای است که حتی اگر در پاییز یا زمستان تغییرات و جهشی در این ویروس بوجود آید، شرکت های دانش بنیان به طور قطع احتیاجمندی های داخلی را برای مدیریت و مقابله با این ویروس تامین می نمایند.

وی به همکاری خوب معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری با وزارتخانه های بهداشت و درمان و صمت اشاره نمود و افزود: در مورد صادرات محصولات مرتبط با کرونا بعضی مجوزهای از وزات صمت و بهداشت به غیر از ماسک سه لایه و بعضی کیت های تشخیصی، اخذ شد و رایزنی هایی در این خصوص اجرا شده است.

ستاری ادامه داد: تامین احتیاجمندی داخلی با قیمت مناسب پیش شرط صادرات است زیرا در صورتی که بعضی اقلام مثل ماسک صادر شوند، قیمت صادراتی آنها در قیمت داخل تاثیر خواهد گذاشت و لذا باید با آنالیز تمامی جوانب اقدام کرد.

وی در مورد نقش شرکت های دانش بنیان در ایجاد امنیت غذایی، اظهارکرد: ایجاد کشت جایگزین به جای ذرت وارداتی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در حال آنالیز است و علاوه بر این در حوزه آنزیم ذرت کمبود جدی داریم که در این خصوص به بعضی ظرفیت های جایگزین فکر می کنیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: همچنین در مورد اصلاح نژاد دامهای سبک طرح بزرگی را با موسسه رویان به واسطه فناوری فوق العاده این شرکت در دستور کار قرار داده ایم و به طور کل امنیت غذایی را در مجموعه ای از صدها طرح دنبال می کنیم.

وی خواستن و اراده را مهمترین راه چاره رشد و اعتلای شرکت های دانش بنیان برشمرد و افزود: تغییر نگاه در آحاد جامعه و رنگ باختن روحیه بیگانه پرستی و ترجیح دادن کالای ایرانی بر سایر کشورها، تغییر دیدگاه در دانشگاه ها و حرکت برای جذب سرمایه بخش خصوصی به منظور کاربردی کردن پژوهش ها متناسب با احتیاج جامعه و حمایت دولت از جمله عوامل توسعه اقتصاد دانش بنیان است.

ستاری گفت: تا انتها سال گذشته چهار هزار واحد دانش بنیان در کشور فعالیت می کردند که بالغ بر 120 هزار میلیارد تومان فروش داشتند و سال جاری این تعداد به پنج هزار و 300 شرکت رسید که تا انتها سال پیش بینی می گردد به 6 هزار شرکت افزایش یابد و به طور قطع میزان فروش آنها نیز دوبرابر خواهد شد.

وی اعلام نمود: باید ساختارهای جدید به منظور توسعه کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان در نظر گرفت و از سوی دیگر ضروری است صندوق های پژوهش و فناوری خطرپذیرتر و پربنیه تر شوند و خوشبختانه امکان توانمندسازی این صندوقها از صندوق توسعه با مجوز رهبر معظم انقلاب فراهم شده است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر یک روزه به اصفهان از نمایشگاه محصولات فناورانه و دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و پژوهشکده زیست فناوری رویان بازدید و با حضور در مرکز نوآوری سلامت دیجیتال، از سامانه زیست ایران رونمایی کرد.

همچنین عملیات اجرایی پارک تجهیزات پزشکی و سلامت در این سفر شروع شد.

وی همچنین در نشست اقتصاد دانش بنیان و جهش فراوری با حضور جمعی از مدیران واحدهای فناور این شرکت، بخش خصوصی و مدیران ارشد استان شرکت کرد.

در این نشت توافقنامه های همکاری بین شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان با دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، صندوق پژوهش و فناوری استان اصفهان و همچنین توافق نامه ای بین مدیریت پارک علم و فناوری اصفهان و پارک تجهیزات پزشکی و سلامت به امضا رسید.

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان دارای 541 واحد فناور و دانش بنیان است که از این تعداد 100 واحد نوپا، 200 واحد شرکت های در حال رشد و 240 شرکت رشد یافته است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران ستاری: واکسن آنفلوآنزا برای نخسین بار در کشور فراوری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ستاری: واکسن آنفلوآنزا برای نخسین بار در کشور فراوری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید