خبرنگاران مردم مازندران در تاسوعا و عاشورا حدود هزار واحد خون اهدا کردند

به گزارش وبلاگ جی فورس، ساری - خبرنگاران - مدیرکل انتقال خون مازندران ضمن قدردانی از همراهی مردم نوعدوست استان برای اهدای خون گفت: در روزهای تاسوعا و عاشورا حدود هزار واحد خون در مراکز خونگیری سیار و ثابت استان اهدا شد.

خبرنگاران مردم مازندران در تاسوعا و عاشورا حدود هزار واحد خون اهدا کردند

دکتر ذوالفقار تقوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ جی فورس اضافه نمود: نیمی از خون اهدایی در طی این 2 روز توسط اهدانماینده مستمر خون بوده که به طور میانگین سالی 2 بار اقدام به اهدای خون می نمایند.

وی 64 نفر از اهدا نمایندگان را بار اولی توصیف کرد و گفت: امیدواریم با توجه کاهش حدود 10 درصد مراجعه برای اهدای خون طی پنج ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال 98، با مشارکت مردم در پویش نذر اهدای خون طی ماه محرم و صفر، کمبود ذخیره خونی در استان جبران گردد.

مدیر کل انتقال خون مازندران خطاب به مردم استان از آنها خواست که اهدای نذر خون حسینی تنها در تاسوعا و عاشورا خلاصه نگردد و نذر خون حسینی تا اربعین در این استان ادامه دارد تا بتوان بیماران نیازمند به خود در بیمارستان ها را حمایت کرد.

تقوی با بیان این که 39 نفر از اهدا نمایندگان خون در تاسوعا و عاشورا زنان بودند، شرح داد: اگرچه میانگین آماری اهدا نمایندگان خون در مازندران با 39.3 در هزار نفر بالاتر از میانگین کشوری با 27 در هزار نفر است اما اگر بتوانیم مشارکت زنان را در اهدا خون بیشتر کنیم، نه تنها رتبه دومی استان را به رتبه نخست کشوری ارتقاء می دهیم بلکه شاهد جبرا کاهش اهدای خون خواهیم بود.

تقوی بدون اعلام آمار، درصد مشارکت زنان را بسیار ضعیف توصیف کرد و اضافه نمود: باورهای غلط نظیر زنان ضعیف هستند، خون کمی دارند و یا این که زنان به دلیل حساسیت همیشه در معرض خطر بیشتری قرار دارند ، سبب شد تا اهدا خون از سوی آنان بسیار کم باشد.

وی از مازندران به عنوان دومین استان در مصرف خون نام برد و علت آن را وجود پرشمار بیماران خاص ، جهانگرد پذیری ، رقم بالای تصادفات جاده ای ، وجود سه مرکز جراحی قلب و همچنین 2 دانشگاه علوم پزشکی در ساری و بابل خاطرنشان کرد.

مدیرکل انتقال خون مازندران خاطرنشان کرد که 11مرکز اهدای خون و سه دستگاه اتوبوس سیار همیشه آماده ارائه خونگیری از عزاداران حسینی هستند.

وی اضافه نمود : در پایگاه های انتقال خون پروتکل های بهداشتی رعایت می گردد و همه تجهیزات کاملا استریل است و اهدانمایندگان خون بدون نگرانی و دغدغه می توانند به مراکز اهدای خون مراجعه نمایند ، زیرا با اهدای یک واحد خون سالم جان سه بیمار از مرگ نجات می یابد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مردم مازندران در تاسوعا و عاشورا حدود هزار واحد خون اهدا کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مردم مازندران در تاسوعا و عاشورا حدود هزار واحد خون اهدا کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید