درخواست برای ثبت ملی شب چله ابیانه

به گزارش وبلاگ جی فورس، شب چله در ابیانه به سبک خاص مردم این شهر برگزار می گردد. میراث فرهنگی ابیانه به درخواست اهالی ابیانه، در پی ثبت این شب در لیست میراث ملی است.

درخواست برای ثبت ملی شب چله ابیانه

شب چله در گویش محلی ابیانه، به نام کرنون چلا معروفیت دارد. مدیر پایگاه میراث فرهنگی ابیانه از شروع فرایند ثبتِ آیین شب چله ابیانه ای ها به درخواست اهالی این منطقه، در لیست میراث ناملموس اطلاع داد.

احمد نجیبی استقبال مردم ابیانه برای برگزاری آیین شب چله در این روستای تاریخی را قابل توجه دانست و اضافه کرد:

با وجود سرمای شدید و اولین بارش برف سال جاری در ابیانه در شب چله به علت برگزاری این آیین در خانه ها، اهالی روستا به ابیانه می آیند و کرنون سنتی خود را برگزار می نمایند. در فصل سرما معمولا ابیانه هم از بعد گردشگری و هم از بعد تعداد ساکنان حاضر در روستا با افت حضور روبرو می گردد، اما یلدا یکی از میعادهایی است که ابیانه ای ها را به روستای آبا و اجدادی شان می آورد.

در این منطقه، هنوز در همه خانه های ابیانه، کُرسی برپا می گردد و هر چند بعضی مواقع کرسی ها با منقل برقی کار می نمایند، اما همه با لباس سنتی ابیانه بر سر سفره ها می نشینند. فرقی نمی کند که ابیانه ای ها از کجا آمده باشند و چه شغل یا شرایط اقتصادی داشته باشند، همه در ابیانه لباس محلی ابیانه که پیش از این به عنوان یکی از منحصر به فردترین پوشاک در ایران در لیست آثار ملی به ثبت رسیده، این آیین کهن را برپا می نمایند. نجیبی بر این که کِرنون سنت عمومی شب نشینی در ابیانه به خصوص در شب های زمستان است، تاکید نمود و در این زمینه گفت:

شب چله به عنوان یکی از مفصل ترین کرنون های مردم ابیانه است که به کرنون شاو چلّا یا کرنون چلّا معروف است، آجیل های ابیانه با نام محلی دینارجه که عموما از محصولات باغات ابیانه مانند مغز هسته زردآلو یا برگ سیب خشک شده و حتی آلو هستند، سر سفره برده می شوند. در واقع تنوع این سفره از چنین محصولاتی به دست می آید.

وی به اینکه در گذشته بر سر سفره های شب چله مردم ابیانه شاهنامه خوانی انجام می شده است، اشاره نمود و گفت:

امروز رسم شاهنامه خوانی برگزار نمی گردد، اما نسل تازه که تعداد زیادی از آن ها درخواست ثبت ملی این آیین را دارند، قصد احیای شاهنامه خوانی در شب چله را دارند.

نجیبی ابراز امیدواری کرد با ثبت ملی این آیین ارزشمند و با در دست تهیه بودن پرونده ثبت جهانی شب چله به وسیله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به مرور بتوان این آیین ملی را زنده نگه داشت. وی توضیح داد که این پرونده ممکن است به صورت یک پرونده مستقل یا الحاق به یک پرونده کلی تر تصویب گردد. مدیر پایگاه میراث فرهنگی ابیانه به دیگر سنت های شهر ابیانه مثل آیین های نخل گردانی، جغجغه زنی، گویش ابیانه و مهارت دوخت لباس سنتی ابیانه که در لیست میراث ناملموس ملی به ثبت رسیده اند، اشاره نموده و توضیح داد پنج پرونده ناملموس دیگر را برای ثبت در لیست میراث ناملموس تهیه نموده که آماده طرح در کمیته ثبت هستند.

منبع عکس: ایسنا

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "درخواست برای ثبت ملی شب چله ابیانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست برای ثبت ملی شب چله ابیانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید