راه هایی ساده برای حفظ محیط زیست

به گزارش وبلاگ جی فورس، آیا تا کنون به راه هایی برای نجات سیاره زمین فکر نموده اید؟ اکنون زمان این کار فرا رسیده است چرا که سیاره ای که بر روی آن زندگی می کنیم در خطر نابودی است. ما منابع زیر زمینی را استخراج می کنیم ، درختان را قطع می کنیم ، حیوانات

راه هایی ساده برای حفظ محیط زیست

مترجم: امین حسین پور

منبع: راسخون

آیا تا کنون به راه هایی برای نجات سیاره زمین فکر نموده اید؟ اکنون زمان این کار فرا رسیده است چرا که سیاره ای که بر روی آن زندگی می کنیم در خطر نابودی است. ما منابع زیر زمینی را استخراج می کنیم ، درختان را قطع می کنیم ، حیوانات را شکار می کنیم و از طبیعت بهره برداری می کنیم. منابع سیاره ی زمین در حال اتمام است و این تهدیدی برای موجودیت انسان در این سیاره است. زمان آن فرا رسیده است که برای نجات سیاره زمین دست به کار شویم. در این مقاله به بعضی راه های ساده برای دستیابی به این مهم اشاره شده است.

ما درباره حفظ محیط زیست و منابع طبیعی حرف می زنیم و درباره اهمیت داشتن محیط زیستی سالم مطالعه می کنیم ولی تنها دانستن و حرف زدن مؤثر نیست. ما می دانیم که باید محیط زیست را حفظ کنیم و اغلب درباره آن حرف می زنیم ولی بیشتر ما فقط حرف می زنیم. تنها تعداد اندکی از ما واقعاً کاری انجام می دهد.

هنگامی که درباره حفظ میحط زیست سخن می گوییم، به خالی کردن منابع طبیعی ، آلودگی محیط زیست ، جنگل زدایی و گونه های گیاهی و حیوانی در خطر فکر می کنیم و از اینکه چگونه می توانیم به حفظ محیط زیست یاری کنیم متعجب هستیم. ما فکر می کنیم با مسائل بسیار بزرگی روبرو هستیم و حل کردن آن ها از توانایی ما خارج است. راه های ساده بسیاری برای حفظ محیط زیست وجود دارد ولی به آن ها توجه نمی کنیم.

راه هایی آسان برای حفظ محیط زیست

کاشتن درخت

این کار بسیار آسان است. منطقه ای آزاد در محل زندگی یا محل کار خود انتخاب کنید و درخت بکارید مگر اینکه منع قانونی برای این کار وجود داشته باشد. هر ماه یک درخت بکارید و همکاران و دوستان خود را هم برای انجام این کار ترغیب کنید.

بیشتر راه بروید و کمتر رانندگی کنید

مسافت های کوتاه را به جای ماشین پیاده طی کنید. بعلاوه می توانید از دوچرخه بهره ببرید. دوچرخه سواری و پیاده روی هر دو ورزش های خوبی برای سلامتی می باشد. هر بار که از استفاده از ماشین اجتناب می کنید، در کاهش آلودگی هوا سهیم می شوید. در مصرف سوخت صرفه جویی می کنید، در پول صرفه جویی می کنید و ورزش هم می کنید. آیا این کار هم برای شما و هم برای محیط زیست مفید نیست؟

از وسایل نقلیه خود حفظ و نگهداری کنید

رفتن به همه جا با دوچرخه یا پیاده ممکن نیست. بعضی مواقع مجبور خواهید بود از وسیله نقلیه بهره ببرید. ماشین های خود را به طور منظم سرویس کنید. لوله اگزوز را تمیز کنید. باد لاستیک ها را تنظیم کنید زیرا، در غیر این صورت مصرف سوخت افزایش می یابد. از فیلتر هوا و پمپ تزریق سوخت به خوبی حفظ و نگهداری کنید. سطح روغن موتور را به طور منظم آنالیز کنید. از نصب بودن مبدل کاتالیزوری در وسیله ی نقلیه خود اطمینان حاصل کنید. بدین ترتیب شما به مهار آلودگی هوا یاری می کنید.

نحوه رانندگی خود را تغییر دهید

با دنده پایین رانندگی نکنید. این کار باعث افزایش مصرف سوخت می گردد. زیاد گاز ندهید و ترمز نگیرید. هنگامی که توقف می کنید، موتور را خاموش کنید. کوتاه ترین راستا را برای رسیدن به مقصد انتخاب کنید و بدین ترتیب به کاهش آلودگی هوا یاری کنید. هر جا که ممکن بود ماشین خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. چهار نفر با مقصد یکسان و در زمان یکسان در چهار خودروی مختلف بی معنی است. اگر ضروری نیست بوق نزنید. این کار باعث ایجاد آلودگی صوتی می گردد.

صرفه جویی در مصرف آب

آب یکی از مهم ترین منابع طبیعی است. ما کسانی هستیم که آن را هدر می دهیم و آلوده می کنیم. ساده ترین راه برای صرفه جویی در مصرف آب بستن شیر آب پس از استفاده است. به مقدار ای که احتیاج دارید آب مصرف کنید. رودخانه ها را با انداختن زباله آلوده نکنید. این کار باعث آلوده شدن منابع آب می گردد. قوانینی برای منع کردن ما از این کار وجود ندارد. این قوانین باید از درون ما نشأت بگیرد. آب بسیار با ارزش است، نباید آن را هدر دهیم یا آلوده کنیم.

استفاده از محصولات بدون CFC

CFCها از اسپری ها ، سیستم های تهویه هوا و یخچال ها آزاد می گردد. بعضی از محصولات آرایشی هم محتوی CFC است. در حال حاضر بعضی از کشورها استفاده از محصولات CFC را ممنوع نموده است. CFC باعث سوراخ شدن لایه اوزون و تشدید اثر گلخانه ای می گردد. استفاده از محصولات بدون CFC ساده ترین راه برای جلوگیری از آسیبی است که این محصولات به محیط زیست وارد می نماید.

صرفه جویی در انرژی

وسایل الکتریکی بسیاری وجود دارد که روزانه از آن ها استفاده می کنیم - تهویه نماینده هوا ، یخچال ها ، اجاق گاز و بسیاری دیگر. آیا وسیله ها را در شرایط خوبی نگهداری می کنید؟ آیا مصرف انرژی آن ها را آنالیز می کنید؟ فیلتر هوای واحد تهویه نماینده هوا را یک بار در ماه تعویض کنید. هنگامی که از AC استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید. یخچال و آبگرمکن ها انرژی زیادی مصرف می نمایند. پس، از آن ها با وسواس زیاد بهره ببرید. قبل از ترک کردن اتاق چراغ ها و فن ها را خاموش کنید. هنگام ترک خانه مطمئن شوید که وسایل الکتریکی روشن نباشد. رایانه یکی از وسایل پر استفاده در خانه است. هنگامی که از رایانه استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید.

بازیافت و استفاده ی مجدد

هر زمان و هر آنچه را که می توانید بازیافت و مجدداً بهره ببرید. این برترین اقدام برای حفظ محیط زیست است. راهی ساده برای انجام این کار کاهش استفاده از لاستیک و پلاستیک است. در عوض از کیسه های کاغذی بهره ببرید. خرید به صورت فله ای می تواند به صرفه جویی در مصرف مواد بسته بندی یاری کند و در حفظ محیط زیست سهیم باشد. محصولاتی را خریداری کنید که می توانید دوباره بهره ببرید.

مهار انرژی های تجدید پذیر

تا حد امکان از منابع انرژی تجدید پذیر بهره ببرید. به استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر مثل انرژی خورشیدی ، بادی و آبی بپردازید. از خانه خود آغاز کنید. پنل خورشیدی خریداری کنید و از آن برای گرمایش آب و اتاق ها بهره ببرید. توربین های بادی کوچکی برای استفاده در خانه وجود دارد. از آن ها برای فراوری انرژی بهره ببرید.

تغییر عادت ها

با بعضی عادت های ساده در محل کار می توانید در حفظ محیط زیست سهیم باشید. هنگامی که در اداره هستید، تنها در صورت احتیاج اقدام به چاپ اسناد و مدارک کنید. چاپ کردن هر چیزی باعث هدر رفتن کاغذ می گردد. از پست الکترونیک به جای کاغذ برای مکاتبات بهره ببرید. به یاد داشته باشید هنگام ترک محل کار رایانه خود را خاموش کنید. در هنگامی که در محل کار خود نیستید چراغ ها را خاموش کنید. از استفاده بیش از حد از تهویه نماینده های هوا اجتناب کنید. در صورتی که می توانید از ظروف سرامیکی بهره ببرید، از مصرف بشقاب یا لیوان های پلاستیکی یکبار مصرف اجتناب کنید.

نجات حیوانات

مقدار استفاده از محصولات حیوانی را به حداقل برسانید. از خز و عاج حیوانات بیش از حد در محصولات حیوانی استفاده می گردد. حیوانات به خاطر استفاده از پوست آن ها شکار می شوند. از حیوانات در پژوهش های علمی استفاده می گردد. تعداد زیادی از حیوانات کشته می شوند و بسیاری در خطر انقراض قرار دارند. خود و افرادی که در اطرافتان قرار دارند را از اثرات انقراض حیوانات آگاه سازید. به طرح های رفاه حیوانات و ایجاد پناهگاه برای آن ها یاری کنید.

هنگام باغبانی یا کشاورزی از مواد شیمیایی استفاده نکنید

از استفاده بیش از حد از کود های شیمیایی بپرهیزید. کودهای طبیعی انتخاب بهتری برای مزارع و باغ ها می باشد. به جای استفاده از سبزیجات فاسد، از پسمانده مواد غذایی ، پوسته تخم مرغ ، چای کیسه ای ، ساقه سبزیجات و پوست میوه برای درست کردن کود آلی بهره ببرید. چمن را با بوته و درخت جایگزین کنید. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که کمبود آب وجود دارد، از گیاهان مقاوم در برابر خشکی بهره ببرید. این کار به صرفه جویی در مصرف آب یاری خواهد نمود. استفاده از گیاهان غیر بومی تعادل زیست محیطی را مختل می نماید. از استفاده از سموم شیمیایی اجتناب کنید. اگر در منطقه ای قرار دارید که بارش مناسبی دارد، از آب باران برای کشت محصول بهره ببرید.

منبع: راسخون

به "راه هایی ساده برای حفظ محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه هایی ساده برای حفظ محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید