روشن شدن پوست به کمک روش های طبیعی

به گزارش وبلاگ جی فورس، روشن شدن پوست نقش مهمی در زیبایی پوست ایفا می کند و از همین رو بسیار مورد توجه کسانی واقع شده است که به این امر اهمیت می دهند. البته باید گفت که روشن شدن پوست یا تیره ماندن آن بیشتر موضوعی است که به سلیقه افراد مختلف بستگی دارد و یک حکم کلی نیست. به هر حال در مطلب پیش رو به چند و چون این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

روشن شدن پوست به کمک روش های طبیعی

وبلاگ جی فورس | سرویس آرایش و زیبایی - روشن شدن پوست این روزها توسط روش های مختلفی انجام می گردد و موارد متعددی در آن تاثیرگذار است. در این مطلب به نه روشی که می توان از طریق آن به این امر کمک کرد خواهیم پرداخت. البته همیشه باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر دارای پوست تیره ای هستید، نمی توانید آن را از حد معینی روشن تر نمایید. بنابراین باید در این زمینه کاملا منطقی عمل کنید. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که روش های آمده در این متن کاملا طبیعی بوده و در آنها از مواد مصنوعی یا شیمیایی استفاده نشده است.

روشن شدن پوست از طریق مراقبت از آن

یکی از راحت ترین اعمالی که می تواند به روشن شدن پوست منجر گردد مراقبت از آن در برابر اشعه فرابنفش خورشید است. همان گونه که می دانید یکی از روش های مرسوم برای تیره کردن پوست یا به قول معروف برنزه کردن آن قرار دادن سطح پوست در برابر نور مستقیم خورشید است. بنابراین اگر میانه چندانی با تیره شدن پوست خود ندارید بهتر است تا حد امکان از تابش مستقیم نور خورشید بر آن بپرهیزید. برای این کار می توانید در فصل هایی که شدت تابش آفتاب بیشتر است، کمتر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید. همچنین بهتر است همیشه از کرم های مخصوص ضد آفتاب به هنگام ترک منزل استفاده کنید.

لایه برداری

یکی از روش هایی که می توان از طریق آن به روشن شدن پوست کمک کرد، لایه برداری آن است. برای لایه برداری پوست روش های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال دستگاه هایی برای انجام این کار طراحی شده است که از طریق آنها می توانید پوست خود را لایه برداری کنید. البته بدون استفاده از دستگاه و توسط ابزارهای دم دستی نیز می توان این کار را انجام داد. به عنوان نمونه می توان از انواع و اقسام برس برای لایه برداری پوست نقاط مختلف بدن استفاده کرد. معمولا اگر این کار را توسط دستگاه انجام دهید، لایه برداری پوست به شکل عمیق تری انجام می گردد. بنابراین آن دسته از کسانی که پوست حساس تر و نازک تری دارند، بهتر می توانند به کمک ابزارهای دم دستی پوست خود را لایه برداری کنند. توسط لایه برداری پوست بخش مرده از آن جدا شده و سلول های زنده امکان تنفس بیشتری می یابند. همچنین پوست بدن شفافیت بیشتری پس از انجام این کار می یابد.

روشن شدن پوست توسط ماسک لایه بردار ماست و شیر

علاوه بر دستگاه لایه بردار یا ابزارهایی نظیر برس می توان از ماسک های لایه بردار نیز به منظور لایه برداری پوست بدن استفاده کرد. از جمله ماسک های لایه بردار مفید و نسبتا کم خرج برای انجام این کار ماسک ماست یا ماسک شیر است. برای تهیه کردن این ماسک باید ابتدا شیر یا ماست را با بلغور جو آمیخته و مخلوط حاصل را روی پوست صورت خود بمالید. این ماسک باید حدود بیست دقیقه روی صورت شما بماند. پس از آن می توانید آن را شستشو داده و همراه با ماساژ آرام از روی صورت خود پاک نمایید.

اگر امکان تهیه بلغور جو را ندارید می توانید از ماست یا شیر به صورت تنها برای این کار استفاده نمایید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که ماست یا شیری که مورد استفاده قرار می دهید، از چربی اندکی برخوردار باشد. چرا که در آن صورت اسید و آنزیم های موجود در آن به اندازه ای نیست که بتواند برای لایه برداری پوست شما مفید باشد.

ماسک لایه بردار آرد نخود

یکی دیگر از روش ها برای روشن شدن پوست صورت آن هم بدون صرف هزینه هنگفت، استفاده از ماسک آرد نخود است. به منظور تهیه این ماسک باید حدود دو قاشق غذاخوری آراد نخود را درون مقدار معینی آب حل کنید تا ترکیب حاصل به شکل خمیر در بیاید. پس از آن می توانید این خمیر را روی پوست صورت خود مالیده و آن را در کل سطح پوست پخش کنید. پس از آن که این کار را انجام دادید مخلوط آرد و نخود قرار گرفته روی صورت شما شروع به خشک شدن می کند.

پس از آن که این مخلوط به طور کامل روی صورت شما خشک شد می توانید آن را با آب گرم شستشو داده و کاملا آن را از روی صورت خود پاک کنید. برای افرادی که از پوست خشکی برخوردارند، اضافه کردن مقداری خامه یا ماست سفت نیز به این ترکیب توصیه می گردد. همچنین برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر این ماسک لایه بردار می توانید مقداری آب لیمو یا زرچوبه را هم به آن بیافزایید.

روشن شدن پوست توسط محلول لیمو ترش

لیمو ترش به دلیل در برداشتن مواد اسیدی، به روشن شدن پوست کمک فراوانی می کند. برای ایجاد شفافیت در پوست صورت خود می توانید مقدار مشخصی آب لیمو ترش را با نسبت مساوی آب در هم آمیخته و محلول حاصل را توسط پنبه روی پوست صورت یا سایر نقاط مورد نظر از بدن خود بمالید. پس از انجام این کار باید محلول حاصل حدود بیست دقیقه روی پوست بدن شما باقی بماند. وقتی این مدت زمان سپری شد، می توانید پوست صورت یا بدن خود را با آب گرم شسته و آن را به طور کامل از محلول لیمو ترش پاک کنید.

برای آن که نتیجه مناسبی از انجام این کار بگیرید، می توانید آن را دو تا سه بار در طول هفته تکرار کنید. هر چقدر که پوست حساس تری داشته باشید باید سعی کنید که این عمل را به تعداد دفعات کمتری انجام دهید. چرا که انجام بیش از اندازه این کار می تواند خشکی بیش از حد پوست بدن شما را به همراه داشته باشد. در مجموع خواص ویژه لیمو ترش موجب تمیز کردن لایه خارجی پوست بدن و شفاف ساختن هر چه بیشتر آن می گردد.

استفاده از سبزیجات و صیفی جات

از دیگر مواد طبیعی مورد استفاده برای روشن شدن پوست می توان به انواع مختلف سبزی جات و صیفی جات اشاره کرد. معمولا آن دسته از خوردنی هایی که مقادیر فراوانی ویتامین سی را در دل خود جای داده اند می توانند برای شفاف سازی پوست بدن نیز مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان مثال می توان از گوجه فرنگی و خیار (به خصوص پوست آنها) به عنوان ماسک شفاف کننده صورت بهره گرفت.

در کنار موارد مذکور سیب زمینی نیز می تواند برای انجام این کار بسیار مفید باشد. به منظور استفاده از سیب زمینی برای روشن کردن پوست خود می توانید آن را در قالب قطعات ضخیم برش بزنید و هر قطعه را روی نقطه مورد نظر از پوست خود قرار دهید. حتی می توان قطعات بریده شده از سیب زمینی را روی سطح پوست مالید تا رطوبت موجود در آنها به طور کامل به خورد پوست بدن برود و توسط آن جذب گردد. به کمک انجام این کار می توان موجبات شفاف سازی پوست را فراهم آورد.

آب نارگیل تازه و سفیدی پوست

مسلما دسترسی به نارگیل به آسانی دسترسی به ماست و شیر یا آرد نخود و صیفی جات نیست. به همین دلیل شاید استفاده از نارگیل برای روشن شدن پوست برخلاف سایر روش های اشاره شده در این متن چندان به صرفه نباشد. از سوی دیگر میوه نارگیل به شکل تازه و آبدار، چندان در ایران یافت نمی گردد. به هر حال این هم روشی است که می توانید توسط آن پوست خود را شفاف و درخشان بسازید.

اگر به نارگیل تازه و آبدار دسترسی داشته و ترجیحی به خوردن آن نداشته باشید، می توانید آب آن را روی پوست صورت یا بدن خود بمالید. سپس چیزی نزدیک به بیست دقیقه صبر کنید و پس از سپری شدن این مدت پوست بدن خود را با آب گرم شستشو دهید. به این ترتیب می توانید شاهد شفافیت هر چه بیشتر نواحی مورد نظر از پوست بدن خود باشید.

روشن شدن پوست توسط ماسک طبیعی ترکیبی

به کمک ترکیب چند ماده مختلف با یکدیگر نیز می توان به یک ماسک طبیعی برای روشن شدن پوست دست یافت. برای مثال می توانید دو قاشق غذاخوری شیر را با یک قاشق غذاخوری آب لیمو ترکیب کرده و برای افزایش کیفیت این ترکیب دو قاشق غذاخوری گلاب و یک قاشق غذاخوری آرد نخود را هم به آن بیافزایید. البته از آن جایی که در سطور پیشین این متن به ماسک آرد نخود به صورت جداگانه اشاره شد، می توانید آرد نخود را از این ترکیب حذف کنید.

پس از آمیختن تمامی این مواد با یکدیگر می توانید مخلوط حاصل را به شکل ماسک روی صورت خود قرار داده و پس از سپری شدن حدود 20 دقیقه آن را به طور کامل با آب شستشو دهید. به طور کل گلاب جزو مایعاتی است که می توان توسط آن نقاط تیره موجود روی پوست را تا حدی روشن کرد. به عنوان مثال در کناره های بینی یا نقاط زیر چشم که گاه با تغییر رنگ روبرو می گردد، می توان از وجود گلاب برای خنثی سازی این تغییرات بهره گرفت. به هر حال در صورت دسترسی به مواد مذکور می توانید با ترکیب آنها یک ماسک لایه بردار مناسب را برای پاک سازی صورت خود در اختیار داشته باشید.

البته با اضافه و کم کردن تعدادی از مواد موجود در این ماسک می توان به یک ماسک لایه بردار جدید دست یافت. در واقع با ترکیب آرد نخود، گلاب و زردچوبه هم می توان ماسکی برای لایه برداری از پوست به دست آورد. اگر آرد نخود و زردچوبه را به اندازه یک قاشق غذاخوری با گلاب مخلوط کنید ترکیبی به دست می آید که می توانید آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پوست صورت یا بدن خود نگه دارید. سپس باید این ماسک را توسط شستشو با آب از روی پوست خود پاک کنید. به طور کل خواص این دو ماسک لایه بردار با توجه به مواد مشترکی که در آنها به کار رفته است تا حدی شبیه به یکدیگر خواهد بود.

روشن شدن پوست توسط ترکیب آبلیمو و عسل

در سطور بالا به خواص ویژه لیمو ترش برای شفاف سازی پوست بدن اشاره شد. حال اگر آبلیمو را با عسل ترکیب کنیم، مخلوط حاصل می تواند حکم یک ماسک لایه بردار مناسب را برای پوست بدن داشته باشد. یکی از مهمترین خواص عسل تاثیرگذاری آن بر پوست بدن و نرم نمودن آن است. به این ترتیب ترکیب عسل با آبلیمو می تواند تاثیر بسیار بیشتری نسبت به استفاده از آبلیمو به شکل تنها بر پوست بدن داشته باشد. چرا که عسل قادر است تاثیر آبلیمو بر خشک شدن پوست را از میان بردارد و سطح پوست را کاملا نرم و لطیف نگه دارد. اگر می خواهید این ماسک تاثیر بیشتری در لایه برداری از پوست شما داشته باشد بهتر است اندکی بلغور جو نیز به آن اضافه کنید.

پس از آن که ماسک مذکور حدود 20 دقیقه روی پوست صورت یا سایر نقاط بدن شما باقی ماند، باید آن را همراه با آب به طور کامل بشویید. پس از شستشو لایه های خارجی و مرده پوست شما از میان خواهد رفت و شفافیت و لطافت بیشتری را نثار پوست خواهد نمود. البته اگر از پوست بسیار خشک و کاملا حساسی برخوردار هستید بهتر است به جای آبلیمو از مواد دیگری که لطافت بیشتری به سطح پوست می بخشند استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید گوجه فرنگی یا سیب زمینی را جایگزین آن نمایید. البته سیب زمینی یا گوجه فرنگی باید به شکل کاملا له شده با عسل ترکیب گردد تا مخلوط حاصل از تاثیرگذاری بیشتری روی پوست برخوردار گردد.

با توضیح در مورد ماسک ترکیبی آبلیمو و عسل این مطلب نیز به سرانجام می رسد. البته ماسک های طبیعی فراوان دیگری هم برای لایه برداری از پوست وجود دارد که برای پرهیز از طولانی شدن این مطلب از ذکر نام آنها می گذریم.

در سرانجام باید به این نکته اشاره کرد که تمام ماسک های لایه برداری که در این متن از آنها نام برده شد را تنها باید با آب خالی از روی صورت خود پاک کنید. به این معنی که نباید به هیچ وجه از مواد شوینده یا پاک کننده نظیر شامپو یا صابون برای زدودن آنها از پوست بدن خود استفاده نمایید. در مجموع با به کار بستن این توصیه ها می توانید تا حدی به شفافیت و درخشان شدن پوست خود امیدوار باشید.

منبع: setare.com

به "روشن شدن پوست به کمک روش های طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشن شدن پوست به کمک روش های طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید