سامان دهی عظیم ترین شهر زیرزمینی ایران

به گزارش وبلاگ جی فورس، خبرگزاری خبرنگاران- دستکند زیرزمینی تفرش با حضور کاوشگران باستان شناسی دانشگاه نیشابور مورد آنالیز، کاوش و بهره برداری نهاده شد.

سامان دهی عظیم ترین شهر زیرزمینی ایران

به گزارش خبرگزاری وبلاگ جی فورس به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، آقای مهدی موسوی نیا سرپرست هیأت کاوش 20 شهریور 1400 با استناد به داده های باستان شناسی گفت: شهر زیرزمینی تفرش در استان مرکزی با 150 هکتار وسعت و سه طبقه استقراری، وسیع ترین محوطه دستکند ایران و یکی از عظیم ترین محوطه های زیرزمینی در خاورمیانه و دنیای باستان شناسی است.

سرپرست هیات کاوش با بیان اینکه این محوطه در دوره سلجوقی ساخته و در اواخر این دوره پس از پر شدن چاه های ارتباطی آن، متروک شده است، توضیح داد: کشف قطعه سفال هایی از دوره ایلخانی تا قاجار در طبقات فوقانی، نشان می دهد پس از متروک شدن محوطه، بخش هایی از آن ولو به صورت محدود پس از دوره سلجوقی مورد استفاده نهاده شده است.

عضو هیأت علمی گروه آموزشی باستان شناسی دانشگاه نیشابور با اشاره به اینکه کاوش های باستان شناسی این محوطه از سال 1398 به وسیله دانشگاه نیشابور در حال اجرا است، اضافه کرد: فصل دوم کاوش باستان شناسی در شهر زیرزمینی تفرش، با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری، تابستان و پاییز سال گذشته در قسمت فوقانی خیابان بازار، حدفاصل مدرسه اسماعیل بهرامی و مسجد نورالله شروع شد.

او گفت: این بخش از محوطه پیش تر به مدت شش سال به وسیله حفاران غیرمجاز حفاری و تخریب شده بود، با این حال با توجه به علت تعیین بودن طبقات استقراری و فراوانی اتاق هایی با ابعاد میانگین دو در سه متر عمق این بخش از محوطه برای کاوش انتخاب شد.

آقای موسوی نیا اظهار کرد: به علاوه، نظر شهرداری تفرش به اسم کارفرمای طرح در سامان دهی و احیاء بخش کاوش شده، علت دیگر انتخاب این بخش از محوطه برای کاوش بود، زیرا که این محوطه در مجاورت قنات قدیمی دیاوار قرار داشته و می توانست ارتباط سطح زمین با محوطه را تسهیل کند.

این باستان شناس با بیان اینکه در فصل دوم کاوش محوطه، 4 کارگاه انتخاب و مورد کاوش نهاده شد، گفت: قطعات سفال، استخوان، فلز و ... در کنار پیه سوز های یافت شده از انباشت های قنات دیاوار، از مهمترین یافته های فصل دوم کاوش در شهر زیرزمینی تفرش است.

او در خاتمه توضیح داد: پس از اتمام مراحل کاوش، دستکند زیرزمینی تفرش ساماندهی و آماده بهره برداری شد.

منبع: خبرگزاری آریا

به "سامان دهی عظیم ترین شهر زیرزمینی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامان دهی عظیم ترین شهر زیرزمینی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید