سرو کهنسال ابرکوه؛ پیرترین موجود زنده آسیایی، افسانه های کاشت درخت 4000 ساله استان یزد ؛ زرتشت یا پسر نوح؟

به گزارش وبلاگ جی فورس، درخت سرو یکی از نمادهای سبز ایرانیان است و نقش ونگارهایی از این درخت زیبا روی فرش ها و نقوش تاریخی، مهر تاییدی است بر این ادعا.

سرو کهنسال ابرکوه؛ پیرترین موجود زنده آسیایی، افسانه های کاشت درخت 4000 ساله استان یزد ؛ زرتشت یا پسر نوح؟

این میان سرو زیبایی در شهر ابرکوه در استان یزد وجود دارد که به اسم اثر طبیعی ملی شناخته می گردد و از این رو، یکی از عظیم ترین جاذبه های گردشگری استان یزد در جهت کلاسیک مقصدهای گردشگری ایران به تعداد می رود. ارتفاع این درخت سرو ناز بیش از 25 متر و قطر تنه آن روی زمین 11.5 متر است.

این درخت با عمر بیش از چهارهزار سال به اسم پیرترین موجود زنده آسیا شناخته می گردد. در خصوص کاشته شدن سرو ابرکوه دو افسانه اثبات نشده وجود دارد؛ نخست آنکه، گفته می گردد این درخت را زرتشت، پیامبر ایران باستان کاشته و از این رو، اغلب از آن با نام سرو زرتشت هم یاد می گردد. افسانه دوم می گوید که یافث، سومین پسر نوح، کسی است که آن را کاشته است.

منبع: گردشبان

به "سرو کهنسال ابرکوه؛ پیرترین موجود زنده آسیایی، افسانه های کاشت درخت 4000 ساله استان یزد ؛ زرتشت یا پسر نوح؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرو کهنسال ابرکوه؛ پیرترین موجود زنده آسیایی، افسانه های کاشت درخت 4000 ساله استان یزد ؛ زرتشت یا پسر نوح؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید