سه پایه تغذیه سالم

به گزارش وبلاگ جی فورس، مهم ترین اصل در زندگی سلامتی است و سلامتی وابسته به شیوه زندگی ماست، چنانچه این شیوه زندگی سلامت مدار و صحیح باشد سلامتی حفظ و ارتقا می یابد و از بین عوامل دوازده گانه موثر در شیوه زندگی، تغذیه خوب از اهمیت به سزایی برخوردار است و تغذیه خوب یعنی به گونه ای بخوریم و بیاشامیم که بتوانیم رشد کنیم و از

سه پایه تغذیه سالم

سه پایه تغذیه سالم

نویسنده: دکتر محمدعلی حیدرنیا - متخصص پزشکی اجتماعی

مهم ترین اصل در زندگی سلامتی است و سلامتی وابسته به شیوه زندگی ماست، چنانچه این شیوه زندگی سلامت مدار و صحیح باشد سلامتی حفظ و ارتقا می یابد و از بین عوامل دوازده گانه موثر در شیوه زندگی، تغذیه خوب از اهمیت به سزایی برخوردار است و تغذیه خوب یعنی به گونه ای بخوریم و بیاشامیم که بتوانیم رشد کنیم و از سلامتی بهره مند شویم. در اینجا مهم ترین سوال قابل طرح این است که چگونه می توانیم به یک رفتار تغذیه ای خوب برسیم که این خوردن و آشامیدن ما را به نحو صحیح کنترل و بهبود بخشد و زمینه را برای یک زندگی سالم و بانشاط فراهم کند. برای دستیابی به این مهم پیش شرط های انگیزه، دانش تغذیه ای و نگرش مثبت به سلامت لازم است و با فراهم شدن این موارد زمینه برای ایجاد یک رفتار مناسب تغذیه ای فراهم می گردد.

1) انگیزه:

برای ایجاد تغییر در رفتار داشتن انگیزه از مسایل لازم است و کلا با انگیزه است که کارها آغاز و ادامه می یابند. آیا می دانید که تغذیه بد یعنی کم خوری، پرخوری و بدخوری سالانه میلیون ها انسان را می کشد و میلیون ها نفر را به بیماری های صعب العلاج نظیر سرطان ها و بیماری های قلبی عروقی، دیابت، عضلانی، اسکلتی، افسردگی و ... مبتلا می نماید و حتما می دانید افرادی که از یک تغذیه خوب بهره مند هستند زندگی سالم تر و بانشاط تری داشته و به جای بیماری به زیبایی های زندگی می پردازند و جهت برای دسترسی به سعادت و یا هر آنچه را که دوست دارند برای آنها بیشتر فراهم است. به زندگی یک فرد 70 ساله سالم با نشاط نگاه کنید. زمانی که از او پرسیده می گردد رمز این موفقیت عظیم چیست علاوه بر آرامش و فعالیت فیزیکی منظم از تغذیه خوب نام می برد. به زندگی یک فرد 50 ساله بیمار که از بیماری های قلبی عروقی، سرطان، بیماری های اسکلتی و ... رنج می برد توجه کنید. تغذیه بد یکی از عوامل آن می باشد. با توجه به مطالب فوق و تفکر و اندیشه در آنها شاید انگیزه مناسب در بسیاری از ما برای توجه به تغذیه ایجاد گردد. بدن انسان ماشین پیچیده و دقیقی است که نیاز به نگهداری آگاهانه دارد.

2) دانش تغذیه ای:

برای رسیدن به یک روش تغذیه ای مناسب و سلامت مدار، داشتن دانش تغذیه ای بسیار لازم است و با مطالعه کتاب و بهره گیری از دانش متخصصان تغذیه این مهم فراهم می گردد. و این خیلی زیبا و احترام به خود است که اندکی وقت و بودجه خود را صرف این مساله مهم بنماییم.

3) نگرش مثبت به سلامتی:

داشتن دانش تغذیه ای به تنهایی به تغییر رفتار منجر نخواهد شد. در کنار این دانش نگرش مثبت به سلامتی باید باشد تا رفتار تغذیه ای ما را شکل دهد. به اسم مثال: فردی می داند که مصرف چربی زیاد برای سلامت قلب و عروق او مضراست. یعنی دانش لازم را دارد ولی او اقدام به خوردن چربی می نماید. یعنی نگرش مثبت به سلامتی خود را ندارد یا به عبارتی سلامتی برای او مهم نیست. این شخص اگر علامه دهر هم باشد تغییری در رفتار او ایجاد نمی گردد.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "سه پایه تغذیه سالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه پایه تغذیه سالم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید