سور و سات کرونا در مراسم عروسی

به گزارش وبلاگ جی فورس، خبرنگاران/خراسان شمالی چند روزی است که با خاتمه یافتن ماه های محرم و صفر دوباره برگزاری مراسمی همچون عروسی در خراسان شمالی آغاز شده است و تعدادی بدون ترس و توجه به پاندمی ویروس کرونا اقدام به برگزاری مراسم می نمایند.

سور و سات کرونا در مراسم عروسی

فردوسی یکی از خیابان های شهر بجنورد است که بیشتر مزون های عروس و گل فروشی ها در این خیابان مستقر هستند و اگر این روزها سری به این خیابان زده گردد، با خانواده هایی روبرو می شویم که در حال پرو کردن لباس عروس و یا ماشین هایی که در حال تزئین با گل هستند.

اما در کنار آن در کوچه و پس کوچه های این شهر اگر نگاهی دقیق داشته باشیم اعلامیه پدر و مادر عظیم و یا افراد میانسال سرپرست خانواری را بر روی در و دیوار مشاهده خواهیم کرد که بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

تعدادی از مردم با بسته بودن تالارهای عروسی های خود را پارکینک منازل، خانه باغ ها و باغ ها انتقال داده اند، مکان هایی که ممکن است به هیچ عنوان مسائلی همچون رعایت دستورالعمل های بهداشتی و استفاده از ماسک رعایت نگردد.

علاوه بر آن طی چند روز اخیر تعدادی از خانواده ها مشاهده شدند که با وجود نبود مجوز برای برگزاری مراسم عروسی در تالارها، مراسم خود را به تالارها برده بودند.

برگزاری هر گونه تجمعی ممنوع است

در همین ارتباط مهدی کرامتی مدیر کل بازرسی عملکرد و امور حقوقی استانداری خراسان شمالی در گفت و گو با وبلاگ جی فورس گفت: در خراسان شمالی هیچ مجوزی مبنی بر فعالیت تالارهای پذیرایی برای برگزاری مراسم عروسی و عزا داده نشده است.

وی اضافه نمود: از سوی دیگر برپایی هر گونه اجتماع از قبیل مراسم عروسی و عزا در منازل و یا در هر مکان دیگری به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ممنوع است.

کرامتی ادامه داد: با مشاهده برپایی مراسم عروسی و عزا در تالارها با آن ها برخورد قانونی انجام خواهد شد و از سوی دیگر برپایی این گونه مراسم در مکان هایی غیر از تالارها نیز از دغدغه های ما است.

وی توضیح داد: طی هفته گذشته سه تالار در بجنورد به علت برگزاری مراسم عروسی پلمب شدند و از سوی دیگر دو تالار نیز تذکر دریافت نموده و تعطیل شدند.

به گفته این مقام مسئول دوتالار مذکور قبل از برگزاری مراسم، برپایی مراسم را لغو کردند.

وی اظهار داشت: سیستم نظارتی بر روی تالارها نظارت های لازم را دارد اما به هنگام برپایی مراسمات در مکان هایی همچون منازل نیز دستگاه انتظامی و قضایی ورود پیدا خواهد نمود.

توصیه اکید نسبت به عدم برگزاری مراسم های عروسی و عزا

دکتر افشین دلشاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با وبلاگ جی فورس، گفت: متاسفانه در حال حاضر70 درصد از تست های اجرا شده مثبت هستند و آن نشان دهنده حجم بالای ابتلا به این ویروس است.

وی اضافه نمود: ممکن است تعدادی از افراد به ویروس کرونا مبتلا بوده اما خود آن ها از ابتلا به این ویروس با خبر نباشند در نتیجه حضور آن ها در مراسمات بسیار خطرناک بوده و احتمال افزایش حجم ابتلاها را به دنبال دارد.

دلشاد تاکیدکرد: برگزاری اجتماعات به صلاح نیست و توصیه اکید می گردد که مردم از برگزاری مراسم عروسی، جشن تولد و عزا خودداری نمایند.

وی توضیح داد: در حال حاضر بیماری کووید 19 جهش پیدا نموده و بسیار همه گیر شده است و هم اکنون مشاهده می گردد بیشتر افراد به صورت خانوادگی به آن مبتلا می شوند.

این مقام مسئول به فصل سر سال اشاره نمود و گفت: با سرد شدن هوا، در و پنجره ها بسته می شوند و امکان تهویه هوا خیلی کم است در نتیجه برگزاری چنین مراسماتی در منزل یا پارکنیگ و یا در هر مکان دیگر بسیار خطرناک است.

24 درصد از فوتی های ناشی از کرونا در استان کمتر از 24 ساعت پس از مراجعه به مرکز درمانی

دکتر سید احمد هاشمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی نیز در گفت و گو با وبلاگ جی فورس گفت: 24 درصد مرگ و میرهای ناشی از کووید 19 در این استان، کمتر از 24 ساعت پس از مراجعه بیماران به مراکز درمانی اتفاق می افتد.

وی نسبت به افزایش تعداد بیماران مبتلا به بیماری کووید 19 در بیمارستان های سطح استان هشدار داد.

وی توضیح داد: طی چند روز گذشته تعداد موارد بستری در بیمارستان های استان از مرز 300 نفر عبور نموده است که متاسفانه خبر خوبی نیست.

هاشمی اضافه نمود: این افزایش یعنی اینکه ویروس در حال چرخش و گردش در جامعه است و بیماران در معرض خطر بیشتری در معرض تهدید قرار دارند و این یعنی موارد بستری بیشتر و به تبع آن موارد مرگ و میر نیز متاسفانه افزایش پیدا می نماید.

این مقام مسئول با بیان اینکه موارد بستری، افرادی هستند که با حال وخیم تری به بیمارستان ها مراجعه می نمایند، خاطرشان کرد: مشاهده شده که بعضی از این بیماران در همان ابتدای ورود به بیمارستان احتیاج به اقدامات پیشرفته احیا پیدا می نمایند و متاسفانه به درمان هم جواب نمی دهند و فوت می نمایند.

وی اظهارکرد: طی چند روز گذشته تعداد موارد فوتی نیز افزایش یافته بطوریکه متاسفانه فقط در یک شب طی چند روز گذشته پنج نفر از هم استانی ها در اثر ابتلا به کرونا فوت کردند که این خبر خوبی نیست.

وی توضیح داد: این آمار ها صرفا عدد نیستند بلکه افرادی هستند که جانشان را از دست داده اند، عزیزان ما هستند که نبودشان باعث داغدار شدن ما شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه کنترل این بیماری احتیاجمند همت همه اقشار مردم است تاکید نمود: رعایت مسایل و پروتکل های بهداشتی، زدن ماسک، دوری از تجمعات و رفت و آمدهای خانوادگی که متاسفانه عادی شده است باید مورد توجه جدی همه افراد جامعه قرار گیرد.

وی با انتقاد از حضور بعضی از افراد در تجمعات، مهمانی ها و دورهمی های خانوادگی یادآور شد: متاسفانه کماکان این موضوع موجب شده که همیشه دغدغه افزایش تعداد بیماران بستری را داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سور و سات کرونا در مراسم عروسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سور و سات کرونا در مراسم عروسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید