سیاستگذاری رسانه ای ویژه زمان بحران باید تدوین گردد

به گزارش وبلاگ جی فورس، خبرنگاران - محمدمهدی فتوره چی: نتیجه آنالیز اخبار و شایعات منتشره در شبکه های مجازی و بازنشر بی تامل و تفکر اغلب کاربران و عدم تحقیق در صحت و سقم آنها در روزهای اخیر گواه آن است که گویا در شرایط بحرانی و ملتهب نه تنها افراد عامی که حتی بسیاری از خواص نیز به دلیل عدم اعتماد به کانال های رسمی خبری دولتی و تعلل در اطلاع رسانی نهادهای رسانه ای به ویژه صداوسیما دچار سوءتفاهم شده و در مواردی کل خبر و یا بخشی از آن را موردپذیرش قرار داده و گاه اقدام به بازنشر گسترده آن می نمایند تا شاید با هشدار و توصیه های دریافتی از هر سو، دوستان و آشنایان و عزیزانشان را از خطرات احتمالی دور نگاه دارند.

سیاستگذاری رسانه ای ویژه زمان بحران باید تدوین گردد

تجربه شخصی ام گویای این واقعیت است که در چنین مواقع بحرانی حتی بسیاری از متخصصان رسانه و مربیان و مدرسان آموزه های سواد رسانه ای دچار تردید و خطا شده و خود به ناقل اخبار و شایعات بی اساس تبدیل می شوند. لذا ارتقای سواد رسانه ای در چنین مقاطع بحرانی که پای سلامت شهروندان و هم وطنانمان در میان است بیش از پیش اهمیت پیدا می نماید و حتی به نظر می رسد متولیان و فعالان سواد رسانه ای و نهادهای فرهنگی و اجتماعی سازمان ها و دستگاه های اداری باید در کنار ایجاد کارگروه های تخصصی ذیل سواد رسانه ای، کارگروهی را هم با عنوان سواد بهداشتی و یا سواد مدیریت بحران ایجاد نمایند تا شیوه و تکنیک های اطلاع یابی و اطلاع رسانی در مواقع خاص از جمله بروز بحران های زیست محیطی و بهداشتی را به فراگیران منتقل نمایند.

لطمات بی توجهی به مولفه های سواد رسانه ای در مواجهه با اخبار کرونا

از جمله مهم ترین عوامل آسیب زای پوشش اخبار کرونا در این مقطع حساس، سردرگمی و تحیر مخاطبان در تشخیص اخبار و مطالب درست و مبتنی بر واقعیت است. از آنجایی که همیشه اخبار منفی و سوگیرانه و یا اخبار جعلی تا هفت برابر اخبار واقعی مورد پذیرش مخاطبان قرار می گیرد بی تردید اقدامات روشنگرانه و انعکاس اخبار درست و واقعی به مخاطبان در چنین فضایی کاری سخت بوده و به سختی می توان تاثیر اخبار فیک و جعلی را از اذهان زدود. لذا اعتماد به منابع و مراجع رسمی رسانه ای از جمله صداوسیما که با همه­ نقدها وارده کماکان به نسبت رسانه های دیگر بالاترین رتبه را در این ارتباط در میان رسانه های دیگر به خود اختصاص داده است می تواند در اوضاع و احوال بحرانی و بیم مسمومیت اطلاعاتی ناشی از دریافت خیل بزرگ اطلاعات و اخبار متناقض درست و نادرست بسیار مشخص نماینده باشد.

انتظار است رسانه ملی با انجام مطالعات جامع و رجوع به نخبگان رسانه و کارشناسان روانشناسی و مطالعات فرهنگی و... و فراگیری مستمر مهارت های هوشمند در چنین شرایطی در فراوری و نشر پیغام و اخبار حوادث را مورد آنالیز و موشکافی دقیق تری قرار داده و نیز تبعات اخبار جعلی و فیک و شایعات بی اساس درباره­ اپیدمی هایی چون شیوع کرونا که به شدت موجب بی اعتمادی مردم شده است را نیز مورد مطالعه و تحقیق قرار دهد تا اعتماد بخش بیشتری از مخاطبانش را باز یابد.

نقش رسانه های جریان اصلی در خنثی سازی اخبار جعلی

رسانه های همگانی به ویژه مطبوعات و خبرگزاری های معتبر و سپس رسانه ملی می توانند در چنین اوضاع متشنجی که شهروندان به وسیله منابع مختلف بمباران خبری و تحلیلی می شوند در خنثی سازی شایعات و اخبار جعلی شبکه های خبری معاند که در چنین بحران هایی به دنبال بهره برداری های سیاسی و شیطنت آمیز خود هستند بیشترین نقش و سهم را ایفا نمایند و البته گروه های مرجع هنری و ورزشی و چهره های برجسته علمی کشور هم این قابلیت را دارند تا به عنوان واسطه های خبری، مانع ترویج و پذیرش اخبار و شایعات بی اساس رسانه های معاند شوند. به نظر می رسد در زمانه ای که اغلب مردم اعتماد چندانی به رسانه ملی ندارند رسانه های همگانی جریان سازی چون خبرگزاری ها و مطبوعات و حتی وب سایت های معتبر خبری وزارتخانه ها و سازمان های بهداشتی می توانند به عنوان رکن چهارم دموکراسی کماکان مورد وثوق مخاطبان شان قرار گیرند.

نقش سواد رسانه ای در ارتقای عملکرد مدیریت رسانه ای

در شرایط بحرانی چون شیوع ویروس کرونا لازم است چند اقدام اساسی انجام گیرد که از جمله آنها می توان به ایجاد اطاق مدیریت اطلاع رسانی در زمان بحران اشاره نمود و همچنین لازم است که دولت یک یا دو وزیر را به عنوان مقام عالی مدیریت بحران مشخص نموده و علاوه بر اطلاع رسانی به وسیله وب سایت ها و کانال های ویژه در پیغام رسان های موبایلی، شبکه­ ویژه ای را چون خبر و سلامت(در مورد کرونا) مامور اطلاع یابی، تهیه گزارش های خبری لازم و اطلاع رسانی های گسترده کند. جای تردید نیست که همه نقش آفرینان و فعالان اطاق مدیریت اطلاع رسانی در شرایط بحران باید در زمره برجسته ترین کارشناسان و اساتید حوزه رسانه و ارتباطات باشند و خود در کاربست مهارت های سواد رسانه ای از همتایان خویش برتر و مجرب تر باشند.

سیاستگذاری مطلوب رسانه ای مانعی در برابر تشویش افکار عمومی

در شرایط وقوع بحران هایی چون شیوع گسترده و اپیدمی ویروس کرونا در ایران و پاندمی آن در دنیا بی تردید تدوین اصول و چارچوبی در قالب سیاستگذاری رسانه ای ویژه زمان بحران در کاهش اضطراب و تشویش افکار عمومی و افزایش اعتماد آنان به رسانه های دولتی بسیار تاثیرگذار خواهد بود که متاسفانه در این خصوص شاهد تعلل و نقاط ضعف جدی هستیم.

سیاستگذاری رسانه ای مجموعه ای از اصول و هنجارهایی است که به منظور مدیریت رفتارهای نظام های رسانه ای تدوین می گردد. از آنجایی که این سیاستگذاری ، جنبه کاربرد و عملیاتی دارد باید به ابعاد ایدئولوژیک آن در سیاست و نیز شرایط اجتماعی و مالی و فرهنگی کشور عنایت ویژه کرد. لذا لازم است سیاستگذاران در سیاستگذاری رسانه ای علاوه بر رعایت دقیق حقوق شهروندی، در دسترسی به اطلاعات و اخبار شفاف، موثق و به موقع در راستای پیاده سازی قوانین نظام دنیای مطبوعات به نظام ارزشی و هنجارهای جامعه نیز توجه نمایند. همچنین گفتنی است که هر گونه سیاستگذاری رسانه ای باید در راستای سیاستگذاری عمومی جامعه بوده و لذا این مهم بیشتر بر عهده نهادهای دولتی به ویژه وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "سیاستگذاری رسانه ای ویژه زمان بحران باید تدوین گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاستگذاری رسانه ای ویژه زمان بحران باید تدوین گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید