شمال، از چشم پرنده

به گزارش وبلاگ جی فورس، شمال نه فقط به خاطر دریایش یا جنگل های انبوهش و نه به خاطر ارتفاعات و جاده های کوهستانی خاطره انگیز شمال، که هر کس به تناسب سفرهایش به این منطقه، خاطره ای از آن دارد. این تکه کوچک رویایی کشورمان به خاطر داشتن همزمان برترین های این سه گانه یعنی کوه، دریا و جنگل شمال شده. برای اینکه بتوانید همزمان به این سه راز بهشتی دست پیدا کنید، چاره ای ندارید که مثل فرشته ها بال در بیاورید، پرواز کنید و از کمی بالاتر به ماجرا نگاه کنید.

شمال، از چشم پرنده

شمال، از چشم پرنده

راهنمای استفاده از تله کابین های نمک آبرود، رامسر و لاهیجان

شمال نه فقط به خاطر دریایش یا جنگل های انبوهش و نه به خاطر ارتفاعات و جاده های کوهستانی خاطره انگیز شمال، که هر کس به تناسب سفرهایش به این منطقه، خاطره ای از آن دارد. این تکه کوچک رویایی کشورمان به خاطر داشتن همزمان برترین های این سه گانه یعنی کوه، دریا و جنگل شمال شده. برای اینکه بتوانید همزمان به این سه راز بهشتی دست پیدا کنید، چاره ای ندارید که مثل فرشته ها بال در بیاورید، پرواز کنید و از کمی بالاتر به ماجرا نگاه کنید. احتمالاً غیر از بال در آوردن ساده ترین روش استفاده از تله کابین است. اتاقک های پرنده ای که مثل واگن های قطار، اما جدای از هم روی ریل هوایی راه می فرایند و شما را از دریا به عمق جنگل هایی می برند که خودشان در دامن کوه های مشرف به دریا قرار دارند. می توانید به پشتی جایگاه تکیه دهید و در آرامش تمام منظره ها زیر پای تان را تماشا کنید، آن هم بدون زحمت بال زدن.

از ما می شنوید، چشم بسته و بدون تحقیق در تلهِ تله کابین های سه گانه شمال بیفتید که ضرر نمی کنید؛ سه تله کابین معروف نمک آبرود، رامسر و لاهیجان. که هیچ کدامشان تکرار دیگری نیست و برای شما تجربه ای متفاوت می سازد. در نمک آبرود وارد یک شهر رویایی توریستی می شوید که تله کابین فقط یکی از سرگرمیات آن است. تله کابینی که ده ها متر را از درون مه های غلیظ عبور خواهید کرد و جنگل های تاریک و انبوه زیر پای تان واقع شده است. در رامسر دریا را به جنگل می دوزید، آسمان را می شکافید و جلو می روید و در لاهیجان هم دل به کشتزارهای چای خواهید بست که بوی آنها تمام مشام تان را پر می نمایند و منظره زیر پای تان را تماشای تر می نماید.

به سلامت از جنگل و مه

عبور از میان این دریای مه واقعاً نفس گیر است، آن هم در حالی که زیر پای تان جنگل انبوه و تاریک باشد. اگر قدرت تخیل تان را آزاد بگذارید، می تواند ترسناک ترین صحنه ها را در میان مه و جنگل برای تان بسازد. اینجا بر فراز تله کابین نمک آبرود شما به ملاقات درخت های کهن سالی می روید که در چنین ارتفاعی پای کمتر انسانی به آن رسیده.

نمک آبرود؛ سفر هوایی به عمق جنگل

مرتفع ترین و زیباترین تله کابین ایران را با ارتفاع 1050 متر از سطح دریا می توانید تجربه کنید

ارتفاعی بیشتر از یک کیلومتر. این کابین ها شما را به جنگل هایی در دل کوه خواهد برد که تا 27 سال قبل، یعنی زمانی که این تله کابین ساخته نشده بودند و فقط کوهنوردها به آنجا می رسیدند. خط یک تله کابین نمک آبرود امکان صعود به بالای قله زیبای مدوبن را به شما می دهد. جایی که با داشتن امکانات پذیرایی یک جنگل بکر در انتظار شماست. آن هم در شرایطی که دمای هوا 10 درجه از پای کوه خنک تر است تا چند ساعتی را فارغ از جهانی پایین تر بگذرانید و آب وهوایی عوض کنید. خط یک تله کابین نمک آبرود،42 کابین چهار نفره دارد که با سرعت سه متر بر ثانیه در عرض 12 دقیقه شما را به انتهای جهت 2100 متری آن می رسانند. طول خط دوم این تله کابین 1700 متر است که کابین های فایبرگلاس شش نفره آن با سرعت شش متر در هر ثانیه شما را در عرض پنج دقیقه به قله بکر و دست نخورده دیو حمام می برد. قله دیوحمام با غارهای طبیعی در ارتفاع 700 متر از سطح دریا و با منظرهی بی نظیر از درخت های قدیمی و بلند جنگلی، امکانات رفاهی و بهداشتی لازم را هم دارد. ارتفاع تله کابین از چهار متر آغاز می گردد و به 49 متر هم می رسد. در اینجا نباید نگران اتفاق و حادثه باشید، همان طور که تا امروز هیچ حادثه ای در اینجا اتفاق نیفتاده. حتی در صورتی که برق ها قطع گردد یک ژنراتور و یک موتور برق اضطراری عملیات تخلیه خط را انجام می دهد.

عکاسی فراموش نگردد

آغاز کار تله کابین هشت صبح است که در روزهای شلوغ تا 11 شب ادامه پیدا می نماید. برای سوار شدن به خط اول باید نفری 10 هزار تومان ناقابل کنار بگذارید. یک محاسبه ساده ریاضی می گوید در این سفر هوایی، به ازای هر متر جا به جایی، کمتر از پنج تومان پول می دهید. البته از قلم نیاندازید که با محاسبه تقریبی جا به جایی 300 نفر در هر ساعت بعید نیست که بلیت روزهای تعطیل تا قبل از ظهر فروش رفته باشد. با این حساب سفر را طوری تنظیم کنید که تا قبل از ظهر به باجه فروش بلیت تله کابین رسیده باشید. اگر برای مدتی که توی صف بلیت هستید با خودتان آدامس می برید، همان اطراف که خوب نگاه کنید، تخته ویژه ای برای چسباندن آدامس های جویده شده خواهید دید، این یک شوخی نیست، ابتکار ویژه ای است برای حل معضل آدامس های مصرف شده سرگردان درمجموعه. اگر همراهتان دوربین برده اید، زیبایی این جنگل و درخت های قدیمی و بلندش شما را دچار فراموشی نکند که یادتان برود عکاسی کنید.

سرگرمیات جانبی

وقتی خواسته و ناخواسته گذرتان به یک شهرک تورستی می افتد که تله کابین دارد، نباید فقط به این کابین های پرنده اکتفا کنید. در شهرک توریستی نمک آبرود باشگاه تیراندازی، پینت بال، پیست دوچرخه سواری، مجموعه پروازی، شهربازی، تفرجگاه ساحلی و سورتمه سواری هم در انتظار شماست. در بین این سرگرمیات سورتمه سواری را احتمالاً تجربه ننموده اید. یک نوع ترن هوایی با ماشین های جداگانه که خودتان می توانید سرعت را تنظیم کنید. البته این سورتمه ها بیشتر از 40 کیلومتر در ساعت نمی فرایند. جهتی را که خواهید راند، حدود 1200 متر است و در بالاترین نقطه 90 متر از زمین ارتفاع دارد.

چطور برسیم؟

باید از چالوس به سمت تنکابن برانید و سراغ شهرک توریستی و سرگرمیی نمک آبرود را بگیرید. اگر از تهران و جاده چالوس راه افتاده باشید، با حساب ترافیک روزهای تعطیل و آخر هفته تقریباً پنج ساعت در راه هستید. وقتی هم برسید، در خود شهرک مهمانسراها برای اقامت هست. هم سوئیت هست و هم اتاق های دو و سه تخته تا چند روز را مهمان امکانات سرگرمیی که تله کابین فقط یکی از آنهاست باشید. می توانید با شماره تلفن های 3188121 و 3188120(0191) تماس بگیرید و اتاق رزرو کنید.

تله کابینی تا آخر جهان

شاید اگر این عکس را جای دیگری می دیدید فکرش را نمی کردید که چنین منظرهی متعلق به کشور خودمان است. تله کابینی مرتفع با کوه سبز و یک شهر مدرن در زیر پای تان. آن هم با رشته تله کابین هایی که انگار تا آخر جهان ادامه دارند. وقت غروب انعکاس نور خورشید بر دریاچه یا همان استخر معروف شهر لاهیجان این عکس را رویایی تر نموده.

رامسر؛ از ساحل تا بام شهر

آغاز کارتله کابین هشت صبح است که در روزهای شلوغ تا 11 شب ادامه پیدا می نماید

تله کابین رامسر نسبت به بقیه تله کابین های شمال مجموعه تازه تری است و سال 88 به بهره برداری رسیده. طول جهتش 1850 متر است و ویژگی منحصر به فردش این است که از آن بالا دریا را هم می توانید به راحتی تماشا کنید. بعد از چند صد متر که از روی مزارع و باغ های مرکبات رد شدید، تازه ارتفاع می گیرد و تا حدود 500 متر بالا می رود. در این سفر، غیر از طول در ارتفاع هم سفر خواهید کرد. یعنی از ارتفاع منفی 21 متر تا ارتفاع 540 متر بالا می روید.

وقت گذرانی در آسمان

تنوع جهتی که تله کابین رامسر طی می نماید و زیبایی منطقه، واقعاً منحصر به فرد است. آن بالا که برسید، محوطه وسیعی منتظر شماست که اسمش را گذاشته اند: بام رامسر و با چشم مقدارایی که از کوه، جنگل و دریا ساخته، انگار که بام رویاست. تله کابین سواری این جهت تا رسیدن به بام رامسر حدود 15 دقیقه طول می کشد. قیمت بلیت اینجا هم مثل نمک آبرود 10 هزار تومان برای کابین های چهار نفره است. ساعت کاری در روزهای غیر تعطیل در نوبت اول از 10 صبح تا یک بعد ازظهر و در نوبت دوم از سه تا هشت شب است. البته در روزهای تعطیل تله کابین یکسره کار می نماید. پارکینگ اینجا محوطه بزرگی است و در ورودی مجموعه و سرویس های بهداشتی برقرارند. اما انتظار زیادی از آنتن تلفن همراه در ایستگاه آخر نداشته باشید. محدوده محصور ایستگاه بالای کوه محوطه سازی شده و می توانید پیاده روی هم کنید. به علت پله های زیاد، گردش در این محوطه برای بیماران قلبی، مبتلایان به آرتروز زانو و سالمندان چندان مناسب نیست. در این منطقه سراغ پیست کارتینگ، محوطه پینت بال، ساحل و اسکله سرگرمیی را هم بروید که از دستتان می رود. اگر احتیاج به اطلاعات بیشتری دارید، می توانید با شماره تلفن 5363513(0192)تماس بگیرید.

چطور برسیم؟

تله کابین رامسر در پنج کیلومتری غرب رامسر، به سمت رودسر واقع شده است. اگر از استان گیلان وارد نوار سبز شمالی کشور شده اید، کافی است 103 کیلومتر از شهر رشت به سمت شرق برانید. جاده ساحلی در این قسمت بزرگراه می گردد و از هر دو طرف جاده می توانید وارد مجموعه شوید که در دو طرف جاده واقع شده است. اگر هم از تهران می آیید، نزدیک ترین راه، از جهت کرج، چالوس و تنکابن است. البته جهت کرج، قزوین، رشت، لاهیجان، لنگرود و رودسر به این علت که بخشی از آن بزرگراه است، شاید خوش جهتتر باشد.

تاانتها دریا

چنین منظرهی را فقط زمانی می توانید ببینید که در یکی از کابین های تله کابین رامسر نشسته باشید. دریای خزر از این بالا بسیار زیباتر و با وفاتر به چشم تان می آید و خودروها مثل اسباب بازی باری تان خواهند بود/عکس: کیارش فرحبخش

تله کابین با طعم چای

چای خاصیت زیاد دارد. یکی از آنها همین منظره کشتزارهاست که به مقدار طعمش دل انگیز است. البته به شرط آنکه از بالای اتاقک های تله کابین لاهیجان نگاهی به زیر پای تان بکنید و عمیق بو بکشید.

لاهیجان؛ وسوسه های کوه شیطان

تله کابین لاهیجان (احرار) شما را به تماشا طبیعت و جنگل های زیبای لاهیجان خواهد برد

طول جهت آن حدود 1500 متر و اختلاف ارتفاع ایستگاه اول و دومش حدود 210 متر است و پنج دکل بین راهی شما را تا آخر می رسانند. وقتی سوار کابین های چهار نفره این تله کابین شوید، می توانید جنگل، کلبه های جنگلی و کشتزارهای چای را در برخی نقاط از ارتفاع 110 متری ببینید. نکته متفاوت تله کابین لاهیجان این است که نوار سبز شمال را از سمت غرب آغاز خواهید کرد.

پرواز بر فراز مزرعه چای

قیمت بلیت اینجا کمی مقرون به صرفه تر از دو رقیب دیگر یعنی نه هزار تومان است. در عوض تله کابین نقلی تر و ساده تر است و البته خلوت و بکرتر. سوار تله کابین که شوید، غیر از منظره شهر در زیر پایتان منظره جنگل و کشتزاهای چای را هم خواهید دید. در ایستگاه مقصد، جنگل میزبان شماست. در یک کافی شاپ، آن هم با قلیان و آش. ساختمان زیر ایستگاه پایانی، سالنی با دیواره شیشه ای سرتاسری است که تراسی هم در پایش و آلاچیق هایی در اطراف خود دارد.

می توانید همراه خودتان زیرانداز ببرید و در ایستگاه مقصد چند ساعتی استراحت کنید و غذا بخورید. در تابستان ها از ساعت هشت صبح تا نه شب تله کابین کار می نماید. اگر هم همراه با تور بروید و از قبل رزرو کنید، مدیریت آنجا به شما تخفیف هم خواهد داد. اگر به اطلاعات بیشتری احتیاج دارید، می توانید با شماره تلفن 4220045(0141)تماس بگیرید.

اگر با خانواده رفته اید حتماً زیرانداز و وسایل استراحت ببرید، چون در ایستگاه های مقصد می توانید به راحتی استراحت کنید و اگر کفش کوهنوردی هم پوشیده اید، چند دقیقه ای پیاده روی کنید.

نکات طلایی

نکته های تله کابین سواری

تله کابین سواری هم مثل سرگرمی های دیگر اصول خودش را دارد

-موقع سوار شدن به خصوص در روزهای تعطیل نوبت را رعایت کنید.

-موقع حرکت سر جایتان بنشینید و کابین را حرکت ندهید.

-بلیت ها را تا زمان خروج از تله کابین همراهتان نگه دارید.

-در کابین ها به صورت اتوماتیک باز و بسته می شوند. موقع سوار و پیاده شدن عجله نکنید و منتظر بمانید.

-برای بچه ها زیر پنج سال، احتیاج به خرید بلیت ندارید.

-اگر ترس از ارتفاع دارید، سوار تله کابین نشوید. این نه فقط یک پیشنهاد، بر اساس تجربه که بر اساس توصیه های پزشکی است.

-سوار بر کابین ها به ارتفاعات می روید. جایی که آفتاب تند است. در روزهای گرم و آفتابی حتماً از کرم ضد آفتاب بهره ببرید.

-اگر در بین راه به یکباره با توقف تله کابین روبرو شدید، هول نکنید. قطعاً در این شرایط کاری از دست شما برنمی آید و باید منتظر برطرف مشکل از طرف متخصص ها باشید.

چطور برسیم؟

لاهیجان از غرب آستانه اشرفیه و سفیدرود می رسد و از شمال، به ساحل خزر؛ مشرق را که ادامه بدهید، می گردد لنگرود. به سوی جنوب که بروید به دیلمان می رسید و جنوب غربی هم می رسد به سیاهکل. اگر از تهران راه بیفتید از شهرهای کرج، قزوین، رودبار، رشت، آستانه اشرف آباد و به لاهیجان می رسد که در مجموع 340 کیلومتر می گردد. این تله کابین روی کوه شیطان کوه لاهیجان است در نزدیکی دریاچه بزرگ این شهر شمالی. جاده ای مارپیچ و مشرف به شهر را باید سربالایی بروید تا به ورودی تله کابین برسید.

منبع: سرزمین من، شماره 3

منبع: راسخون

به "شمال، از چشم پرنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمال، از چشم پرنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید