طرز تهیه انواع پودینگ موز

به گزارش وبلاگ جی فورس، پودینگ موز از جمله میان وعده ها و دسر های لذیذی است که در کمترین زمان ممکن تهیه می گردد. البته مرحله خنک کردن آن در یخچال چند ساعت طول می کشد. در ادامه با طرز تهیه پودینگ موز و تخم شربتی، پودینگ موز ساده، پای پودینگ موز، پودنیگ موز به صورت کاپ کیک و چیز کیک آن آشنا می شوید.

طرز تهیه انواع پودینگ موز

وبلاگ جی فورس | سرویس آشپزی - کلمه پودینگ در اصل از کلمه boudin در زبان فرانسه گرفته شده است. وقتی چند ماده غذایی جامد در کنار هم قرار بگیرند و فقط یکی از آن ها نقش اتصال دهنده را ایفا نماید، به این غذا پودینگ گفته می گردد. حال می توان با استفاده از میوه ها یک پودینگ خوشمزه و سالم را تهیه کرد. در ادامه با طرز تهیه انواع پودینگ موز بهتر آشنا می شوید.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر به موضوع دلخواه خود برسید.
 • پودینگ موز و تخم شربتی
 • پودینگ موز ساده
 • طرز تهیه پای پودینگ موز
 • پودینگ موز به صورت کاپ کیک
 • چیز کیک پودینگ موز

1. طرز تهیه پودینگ موز و تخم شربتی

پودینگ موز و تخم شربتی یک دسر ساده و مغذی است که در کمتر از 10 دقیقه آماده خواهد شد. این پودینگ خوشمزه انرژی لازم را برای یک روز کاری و یا ورزش طولانی فراهم خواهد نمود. دانه های چیا و یا تخم شربتی از قدیم به عنوان یک نوشیدنی سنتی بین ایرانیان جای داشته که علاوه بر برطرف تشنگی برای متعادل نگه داشتن فشارخون و لاغر شدن بسیار موثر است.

مواد لازم جهت تهیه پودینگ موز و تخم شربتی
تخم شربتی2 قاشق غذا خوری
موز1 عدد رسیده
شیر1/4 پیمانه
پودر وانیلنصف قاشق چای خوری
عسلاختیاری

طرز تهیه پودنیگ موز با تخم شربتی

 • ابتدا موز رسیده را بوسیله پشت چنگال نرم کنید. (در صورت تمایل می توانید موز و شیر را میکس کنید.)

 • شیر و وانیل را به موز اضافه کنید.

 • پس از شستشوی تخم شربتی، آن را به مواد بالا اضافه کنید و در صورت تمایل یک قاشق عسل به آن بیفزایید.

 • پودینگ را به مدت یک ساعت در یخچال استراحت دهید.

2. طرز تهیه پودینگ موز ساده

مواد لازم

آرد معمولی

1.3 فنجان

نمک

نصف قاشق چایخوری

شیر کم چرب

3.5 فنجان

زرده تخم مرغ

2 عدد عظیم

پودر وانیل

2 قاشق چای خوری

موز

3 لیوان موز اسلایس شده

ویفر وانیلی

45 تکه کوچک

سفیده تخم مرغ

4 عدد عظیم (در دمای اتاق)

شکر

1.4 فنجان

روش پخت:

 • اجاق گاز را از قبل در دمای 325 درجه فارنهایت (تقریبا 160 درجه سلسیوس) گرم کنید.
 • نمک و آرد را در یک تابه متوسط مخلوط کنید. شیر و زرده تخم مرغ را به تدریج اضافه کنید؛ خوب هم بزنید. در حین انجام این کار باید تابه را باید به مدت 8 دقیقه بر روی حرارت متوسط اجاق گاز قرار دهید و همزمان هم بزنید. بعد از 8 دقیقه آن را از روی حرارت بردارید. سپس وانیل را بریزید و خوب هم بزنید.
 • 1 لیوان از موز های اسلایس شده را در کف یک ظرف مخصوص فر بچینید؛ تقریبا 2 لایه. یک سوم ترکیب پودینک تهیه شده در مرحله قبل را بر روی موز ها بریزید. سپس 15 عدد ویفر بر روی این لایه قرار دهید. سپس دوباره موز بچینید و ترکیب پودینگ را بر روی آن بریزید. این لایه بندی را به صورت دلخواه 2 بار تکرار کنید. در آخر 15 ویفر را کنار لبه های ظرف به دورن پودینگ فشار دهید.
 • سفیده های تخم مرغ را آنقدر بزنید تا رنگ آن ها عوض گردد و کف کند. شکر را به صورت تدریج به آن اضافه کنید. محلول سفیده تخم مرغ و شکر آماده شده را بر روی پودینگ بریزید. دقت کنید که دور تا دور پودینگ را بگیرد. در سرانجام تن ها کاری که باید بکنید این است که ظرف را درون فر بگذارید و 25 دقیقه در دمای 325 فارنهایت (160 درجه سلسیوس) بپزید.

3. طرز تهیه پای پودینگ موز

مواد لازم

ویفر وانیلی

1 جعبه (تقریبا 350 گرم) تکه تکه شده

کره

1.2 فنجان (آب شده)

موز

2 عدد عظیم اسلایس شده

کرم وانیلی

به مقدار کافی

سفیده تخم مرغ

4 عدد

شکر

1.2 فنجان

روش پخت:

 • 30 تکه ویفر را کنار بگذارید. ویفر های باقی مانده را در یک غذاساز یا مخلوط کن، 8 تا 10 دور کاملا خرد کنید. ویفر های خرد شده را با کره مخلوط کنید و خوب هم بزنید. سپس مخلوط تهیه شده را به دورن یک ظرف پخت پای گرد 9 اینچی بریزید و بر روی آن کمی فشار آورید تا همه جای ظرف را بگیرد.
 • در مرحله بعد ظرف را 10 تا 12 دقیقه درون فر بگذارید و در دمای 350 درجه فارنهایت (175 درجه سلسیوس) تا جایی که رنگ آن قهوه ای روشن گردد بپزید. سپس آن را از فر دربیاورید و 30 دقیقه صبر کنید تا خنک گردد.
 • اسلایس های موز را بر روی لایه روی پخش کنید. کرم وانیلی را آماده کنید، و نیمی از آن را بر روی موز ها بمالید، سپس بر روی کرم وانیلی 20 تکه ویفر قرار دهید. سپس مابقی کرم وانیلی را بر روی ویفر ها پخش کنید.
 • سفیده های نخم مرغ را در سرعت بالای مخلوط کن خوب بزنید تا رنگ آن سفید شده و کف کند. یک قاشق غذاخوری شکر اضافه کنید و خوب هم بزنید. تمام شکر ها را به تدریج اضافه کنید، تمام کوشش خود را انجام دهید تا شکر کاملا حل گردد. بعد از آماده شدن، مخلوط شکر و سفیده تخم مرغ را بر روی کرم وانیلی بریزید و سعی کنید تمام سطح پودینگ پوشش داده گردد.
 • پودینگ موز را در دمای 350 فارنهایت (175 درجه سلسیوس) 10 تا 12 دقیقه بپزید، یا تا جایی در فر نگه دارید که رنگ آن طلایی گردد. ظرف را از فر خارج کنید، و 1 ساعت صبر کنید تا کاملا سرد گردد. 10 تکه ویفر باقی مانده را بر روی پودینگ خرد کنید. پای پودینگ موز شما آماده است، آن را 4 ساعت در یخچال قرار دهید، سپس میل کنید.

4. طرز تهیه پودینگ موز به صورت کاپ کیک

مواد لازم برای مرحله اول: پخت کیک موزی

موز کاملا له شده

2.2 فنجان

آب لیمو

2 قاشق چایخوری

کره شل شده

1 فنجان

شکر

2 فنجان

تخم مرغ

3 عدد عظیم

آرد سفید

3 فنجان

جوش شیرین

2.2 قاشق چایخوری

نمک

1.2 قاشق چایخوری

آبدوغ کره

2.2 فنجان

پودر وانیل

2 قاشق چایخوری

کاغذ نسوز فنجانی شکل

20 عدد

مواد لازم برای مرحله دوم: موز زده شده

موز عظیم رسیده

4 عدد

کره

4 قاشق غذاخوری

شکر

2.2 فنجان

آب لیمو

2 قاشق غذاخوری

تخم مرغ

4 عدد عظیم

مواد لازم برای اجرای مراحل 3 و 4

خامه زده شده

2.2 فنجان

پودر وانیل

2 قاشق چای خوری

شکر

1.4 فنجان

ویفر وانیلی

به مقدار لازم

موز اسلایس شده

به مقدار لازم

مرحله اول: پخت کیک موزی

 • ابتدا باید کیک موزی را تهیه کنید. فر را در دمای 350 درجه فارنهایت گرم کنید. موز ها و لیمو را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید، سپس کنار بگذارید.
 • کره و شکر را در سرعت متوسط با مخلوط کن هم بزنید تا سطح آن کف کند. تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه کنید و بین اضافه کردن هر کدام خوب هم بزنید. آرد، جوش شیرین و نمک را مخلوط کنید و آن ها را به همراه آبدوغ کره به مخلوط کره و شکر اضافه کنید. تمام مواد را در یک سرعت متوسط بزنید. در سرانجام وانیل را اضافه کنید و همه را با مخلوط موز و لیمو ترکیب کنید.
 • کاغذ های نسوز را روی تابه کیک پزی بگذارید، و کف آن ها را با روغن یا کره به صورت اسپری چرب کنید. سپس خمیر مایه تهیه شده در مراحل قبل را به اندازه ای درون کاغذ ها بریزید که دو سوم آن ها پر گردد. آن ها را 12 تا 15 دقیقه یا تا جایی که با فرو کردن چنگال در آن ها کیک نچسبد، بپزید. پس از بیرون آوردن کیک ها تا سرد شدن کامل آن ها صبر کنید.

مرحله دوم: موز زده شده

 • ابتدا 4 موز را با استفاده از چنگال، در یک کاسه عظیم خوبد له کنید. این کار را تا جایی انجام دهید که موز حالت کرمی به خود بگیرد. موز له شده را با تمام مواد باقی مانده مخلوط کنید و آن ها را در بر روی یک تابه متوسط حرارت دهید. این مخلوط را کاملا بپزید، اما از جوش آمدن و سوختن آن اجتناب کنید. بعد از حرارت دیدن، اجازه سرد شدن کامل را به آن بدهید.

مرحله سوم: تزریق خامه زده شده

 • 2 قاشق غذاخوری خامه زده شده را به هر کدام از کاپ کیک ها تزریق کنید، با استفاده از نوک قاشق یا نی. قبل از آن برای آماده کردن خامه زده شده، خامه را در سرعت بالا درون یک مخلوط کن هم بزنید. وانیل و شکر را به آن اضافه کنید و باز هم بزنید. خامه زده شده را می توانید تا زمان استفاده بعدی درون فریزر یخچال یا یخچال نگهداری کنید.

مرحله چهارم:

 • 1 ویفر وانیلی و 1 اسلایس موز را بر روی سطح کاپ کیک پودینگ موز قرار دهید.

5. طرز تهیه چیز کیک پودینگ موز

مواد لازم

ویفر خرد شده

2.2 فنجان

گردو ریز شده

1.2 فنجان

کره

1.4 فنجان

ویفر وانیلی

17 عدد

موز رسیده

2 عدد عظیم

آب لیمو

1 قاشق غذاخوری

شکر قهوه ای

2 قاشق چایخوری

پنیر خامه ای بسته بندی شده

220 گرم

شکر سفید

1 فنجان

تخم مرغ

3 عدد عظیم

پودر وانیل

2 قاشق چایخوری

ویفر وانیلی کاملا پودر شده

1.2 فنجان

خامه زده شده

به مقدار کافی

موز اسلایس شده

به مقدار کافی

روش پخت:

 • فر را در دمای 350 درجه فارنهایت گرم کنید. سه مواد اول جدول بالا را در یک کاسه با یکدیگر مخلوط کنید. ترکیب به دست آمده را درون یک تابه روغنی تسمه دار بریزید. اما قبل از این کار کف تابه را آرد بزنید. 17 تکه ویفر وانیلی را دور تا دور تابه قرار دهید، طوری که از یک طرف به دیواره تابه و از طرف دیگر به پودینگ موز تکیه داشته باشند. 10 دقیقه بپزید. سپس نیم ساعت صبر کنید تا مخلوط کاملا سرد گردد.
 • موز و لیمو را در یک تابه کوچک مخلوط کنید. شکر قهوه ای را اضافه کنید. تابه را بر روی حرارت متوسط قرار دهید و به صورت مداول هم بزنید. تا جایی هم بزنید که شکر کاملا حل گردد.
 • پنیر خامه ای را با سرعت متوسط با استفاده از یک مخلوط کن الکتریکی بزنید. شکر سفید را به مرور اضافه کنید و خوب هم بزنید. تخم مرغ ها را اضافه کنید، در هر دفعه یک تخم مرغ اضافه کنید، خوب هم بزنید و تخم مرغ بعدی را اضافه کنید. به همین ترتیب پیش بروید. وانیل را اضافه کنید. ترکیب موز و لیمو را به آرامی به ترکیب پنیر خامه ای این مرحله اضافه کنید. مایه به دست آمده را بر روی لایه پخته شده مرحله اول بریزید.
 • در دمای 350 درجه فارنهایت تمام ترکیب را 45 تا 55 دقیقه بپزید. چیز کیک پودینگ موز را از فر خارج کنید و با استفاده از یک چاقو دور تا دور آن را ببرید تا بیرون آمدن آن راحت تر انجام گردد. 1 ساعت صبر کنید تا کاملا سر گردد. 8 ساعت درون یخچال قرار دهید و بعد از سر شدن کامل پودینگ موز را میل کنید.

برگرفته از: southernliving

منبع: setare.com

به "طرز تهیه انواع پودینگ موز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه انواع پودینگ موز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید