دلیل بیکاری از زبان وزیر صمت، شرایط اشتغال در شهرهای زیادی اسفناک است

به گزارش وبلاگ جی فورس به نقل از توسعه، ایران با داشتن بیش از 70 نوع ماده معدنی با ذخایر قابل توجه، جزو کشورهای برتر جهان به لحاظ ذخایر معدنی است و حدود 7درصد از ذخایر معدنی جهان را در خود جای داده است اما جایگاه فعلی کشورمان در حالی است که عملیات اکتشافی در بخش عمده ای از مساحت کشور هنوز تکمیل نشده است و نیازمند برنامه ریزی و توسعه فعالیت های اجرایی در این بخش هستیم. در بخش بهره برداری از ذخایر معدنی نیز درحال حاضر شرایط مطلوبی نداریم و مقدار فراوری در فلزات اساسی از جمله فولاد، روی و مس نسبت به ذخایر معدنی بین یک تا 2درصد است که کمتر از استاندارد های جهانی (بیش از 5درصد) است. بعلاوه عدم توفیق برنامه ریزی توسعه منطقه ای و تقسیم کار فضایی، موجب افزایش نابرابری و فاصله در بین منطقه ها مختلف کشور شده است بدین ترتیب کشور دارای چهره ای دوگانه شده که بخشی از آن کمتر پیشرفته و محروم و بخش دیگر پیشرفته است. نگرش و ساختار تصمیم گیری دولت به برنامه های آمایش سرزمین بنا به نظر صاحب نظران و کارشناسان حوزه برنامه ریزی، یکی از مهم ترین عواملی است که موجب ازکارافتادگی برنامه های توسعه در کشور شده است.به همین دلیل گفت وگویی داشتیم با وزیر صمت دولت سیزدهم.

دلیل بیکاری از زبان وزیر صمت، شرایط اشتغال در شهرهای زیادی اسفناک است

نقشه راه معدن 80 درصد عملیاتی شده است

سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص موضوع یاده شده اظهار کرد: ما در بعضی حوزه ها همچون فولاد سازی و فراوری مس پیشرو بوده ایم. اکنون در شرایط فراوری فولاد بسیار خوب عمل نموده ایم و به سمت فراوری فولادآلیاژی و ورق های خاص حرکت نموده ایم. اما ناگفته نماند که نقصی ها نیز در فراوری بعضی از مواد معدنی هم داریم. به همین دلیل دفتری را جدیدا در وزارت صمت به نام دفتر مواد صنایع پیشرفته ایجاد نموده ایم. ضمن اینکه قرار است در این دفتر مقیاس ها را میلیون تن و هزار تن به سمت گرم و کیلو ببریم. این از نکات مهمی است که ما در وزارت صمت بر آن تاکید داریم. زیرا تمام ارزش افزوده محصولات معدنی در فراوری و تبدیل به صنایع معدنی است.

وی درمورد نقشه راه معدن اظهار کرد: این مورد نیز اکنون دروزارت صمت در حال آماده سازی است و در حدود 80 درصد عملیاتی شده، به محض آماده شدن، در اوایل سال 1401 منتشر خواهد شد.

وزیر صمت در خصوص دلیل عدم اجرای طرح آمایش سرزمین و دلیل بیکاری اظهار کرد: این طرح بسیار موضوع مهمی است که دلیل خیلی از بیکاری ها و حاشیه نشینی و آلودگی ها به دلیل این است توزیع نامناسب صنعت در کشور است. ما شهرهایی را داریم که بیش از حد صنایع در آن متمرکز شده و مهاجرت های زیادی به این شهرها اجرا شده که مسائل متعددی برای مردم ایجاد نموده است.

آمایشی سرزمین در مرحله نهایی

فاطمی امین اعلام نمود: بعلاوه شهرهای زیادی هم داریم که در شرایط اسفناک اشتغال قرار گرفته است. نکته قابل توجه این است که این موضوع در بین استان ها رخ می دهد. یعنی در یک استان شاهد تمرکز صنایع هستیم ودر استان دیگر کمتر. لذا یک مطالعه دقیق را به تفکیک شهرستان ها انجام دادیم که حداکثر تا آخر فروردین ماه منتشر خواهد شد. به عبارتی الویت ها در هر شهرستان با دو معیار معین خواهد شد. که معیارها شامل این موارد است. اول آنکه در زنجیره آن فعالیت ها توازن برقرار گردد و دیگر اینکه از نظر جغرافیایی نیز توازن برقرار گردد. کار در مرحله نهایی است و تا آخر فروردین این موضوع را منتشر خواهیم کرد.

منبع: تجارت نیوز

به "دلیل بیکاری از زبان وزیر صمت، شرایط اشتغال در شهرهای زیادی اسفناک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل بیکاری از زبان وزیر صمت، شرایط اشتغال در شهرهای زیادی اسفناک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید