فلج اندام؛ عارضه نادر اما خطرناک کروناویروس

به گزارش وبلاگ جی فورس، دکتر فرزاد اشرفی اظهار کرد: بیماری کرونا علاوه بر عوارض سیستم اعصاب مرکزی به صورت سردرد، اختلال بویایی وچشایی، سکته مغزی، سرگیجه وتشنج می تواند باعث آسیب نخاع و در نتیجه فلج موقت و یا دایم وحتی پیشرونده اندام ها گردد.

فلج اندام؛ عارضه نادر اما خطرناک کروناویروس

وی اختلال حسی، مسائل ادراری، جنسی، زخم بستر و در موارد شدید پیشرفت ضایعه به سگمان های فوقانی نخاع را از دیگر علائم این بیماری مطرح نمود.

این متخصص ادامه داد: علت درگیری نخاع آسیب به عروق نخاع در چند سگمان نخاعی است که متاسفانه در صورت درگیری شدید می تواند عوارض غیر قابل بازگشتی را به دنبال داشته باشد.

اشرافی اضافه کرد: در بیمارستان شهدا دو بیمار دچار آسیب نخاع به دنبال کووید 19 بستری شدند که علایم بیماری یک مورد علی رغم مصرف داروهای مختلف بازگشت نداشت، البته امید است که با درمان های توانبخشی و مکمل تا حدودی بهبودی حاصل گردد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی با بیان اینکه دو مورد بیمار دچار گلین باره نیز به دنبال کووید 19 در بیمارستان شهدا بستری شدند، شرح داد: درگیری اعصاب محیطی از اندام تحتانی و پیشرفت به سمت دست ها و درمورد شدید درگیری عضلات تنفسی از علایم بیماری گیلن باره است.

این متخصص درباره علت این عارضه شرح داد: علت واکنش خود ایمنی بدنبال ویروس کرونا و آسیب به اعصاب محیطی است که متاسفانه در یک مورد با پیشرفت سریع درگیری عضلات تنفسی و آسیب به سیستم اتونوم باعث ایست قلبی و فوت بیمار شد.

منبع: همگردی

به "فلج اندام؛ عارضه نادر اما خطرناک کروناویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلج اندام؛ عارضه نادر اما خطرناک کروناویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید