مالکیت دولت در اراضی مناطق آزاد و ویژه مالی تثبیت شد

به گزارش وبلاگ جی فورس، تهران (پانا) - مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه مالی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار گردید.

مالکیت دولت در اراضی مناطق آزاد و ویژه مالی تثبیت شد

به گزارش سازمان مناطق آزاد، این مراسم که امروز شنبه (28 فروردین ماه 1400)، با حضور حمیدرضا مومنی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه مالی و ذبیح اله خدائیان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار گردید، طرفین بر ارتقاء سطح مشارکت و تعامل هرچه بیشتر واحدهای ثبتی واقع در مناطق آزاد و ویژه مالی تاکید کردند.

با تثبیت مالکیت دولت؛ امکان مدیریت زمین در مناطق آزاد و ویژه مالی فراهم می گردد

معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این مراسم گفت: با تثبیت مالکیت دولت، ضمن ایجاد شفافیت، امکان مدیریت زمین در مناطق آزاد و ویژه مالی فراهم می گردد.

ذبیح الله خدائیان، با تاکید بر لزوم تثبیت اراضی ملی و منابع طبیعی در مناطق آزاد و ویژه مالی اضافه نمود: در سال 99 اقدامات بسیار مؤثری در اجرای این قانون داشتیم که قابل قیاس با چند دهه گذشته نیست و پیروزیت های خوبی در تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی و منابع طبیعی داشته ایم.

خدائیان با تاکید بر اینکه تثبیت مالکیت دولت بر اراضی خود در مناطق آزاد و ویژه مالی از موضوعات حائز اهمیت است، گفت: زمانی که پیروز شویم سند کاداستر الکترونیکی برای اراضی این مناطق صادر کنیم امکان حراست و حفاظت از این اراضی برای مدیران این مناطف فراهم می گردد.

او ادامه داد: شفافیت زمین و مسکن بُعد دیگر این موضوع است؛ اجرای کاداستر، ضمن ایجاد شفافیت، به مدیران و مسئولان این مناطق یاری می نماید تا شناخت بیشتری از اراضی در اختیار خود داشته باشند و زمین را مدیریت نمایند.

معاون رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: در گذشته اسنادی صادر شده که توصیفی است و بین اراضی دولتی و مردم تداخل وجود دارد؛ لذا با تثبیت مالکیت دولت، ضمن ایجاد شفافیت، امکان مدیریت زمین در مناطق آزاد و ویژه مالی، تجاری و صنعتی فراهم می گردد.

خدائیان با بیان اینکه صدور اسناد کاداستری موجب افزایش ارزش اضافه نموده اراضی می گردد، گفت: براین اساس، این تفاهم نامه بین سازمان ثبت و مدیریت مناطق آزاد صنعتی و ویژه مالی و تجاری منعقد می گردد که ضمن تسریع در صدور اسناد مالکیت دولت در این مناطق، سبب ایجاد شفافیت و مدیریت اراضی در این مناطق می گردد.

او اضافه نمود: اقدام دیگری که در اجرای این تفاهم نامه صورت می گیرد، تعویض اسناد مالکیت دفترچه ای است؛ در بعضی از این اسناد حدود اراضی و املاک توصیفی است که با صدور سند تک برگ کاداستری هم حدود معین می گردد و هم اطلاعات آن در سامانه های مربوطه ثبت می گردد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به تشکیل کارگروه هایی با مشارکت سازمان ثبت و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه مالی،عنوان نمود: این کارگروه ها برای نظارت بر اجرای این تفاهم نامه تشکیل می گردد تا هر چه سریع تر مفاد این تفاهم نامه عملیاتی گردد.

خدائیان در سرانجام اضافه نمود: امیدواریم بتوانیم با یاری دو مجموعه این تفاهم نامه را اجرایی کنیم و در نهایت به روزی برسیم که هیچ قطعه ای از اراضی دولت در این مناطق فاقد سند کاداستری نباشد.

لزوم قانونمند شدن املاک و ایجاد شفافیت در مناطق آزاد و ویژه مالی

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه مالی نیز در این نشست با تاکید بر اهمیت موضوع قانونمند شدن املاک و ایجاد شفافیت در این زمینه در مناطق آزاد و ویژه مالی اشاره نمود و گفت: با انعقاد این تفاهم نامه به دنبال معین تکلیف موضوع مالکیت اراضی هستیم.

حمیدرضا مومنی اظهار داشت: موضوع زمین در مناطق آزاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به طور اساسی این موضوع به درآمد های مناطق آزاد گره خورده است.

مومنی با بیان اینکه زمین به عنوان یکی از زیرساخت های اساسی در مناطق آزاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: تثبیت مالکیت دولت بر اراضی، موضوع مورد استقبال همه مناطق آزاد کشور است و تکلیف قانونی است و سعی می کنیم این موضوع را نهایی کنیم تا هم حق و حقوق مخاطبین به طور واقعی داده گردد و از طرفی حق و حقوقی از بیت المال هم ضایع نگردد.

لازم به ذکر است؛ این تفاهم نامه در محل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه مالی میانحمیدرضا مومنی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه مالی و ذبیح اله خدائیان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاونین و مدیران این دو نهاد به امضاء رسید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "مالکیت دولت در اراضی مناطق آزاد و ویژه مالی تثبیت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالکیت دولت در اراضی مناطق آزاد و ویژه مالی تثبیت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید