معرفی 10 کلیسای تاریخی ایران

به گزارش وبلاگ جی فورس، ایران در طول تاریخ مذاهب گوناگونی را به خود دیده است. ارمنی ها و آشوریان مسیحیان همگی ایرانیانی هستند که در طول سال ها کلیساهای تاریخی خود را به عنوان یادمان هایی حفظ و نگهداری نموده اند.

معرفی 10 کلیسای تاریخی ایران

کلیساهایی که امروزه قدمت تاریخی بسیاری داشته و به عنوان یک جاذبه گردشگری شناخته می شوند. برخی از کلیساهای تاریخی ایران در فهرست آثار ملی یونسکو هم به ثبت رسیده و ارزش های فرهنگی، مذهبی و تاریخی بسیاری دارند. در ایران حدود 600 کلیسا وجود دارد که نزدیک به 450 کلیسا، شناسایی و 90 کلیسا به ثبت ملی رسیده اند. در ادامه 10 تا از کلیساهای تاریخی ایران را معرفی خواهیم کرد.

1. قره کلیسا

قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس اولین کلیسای جامع دنیا مسیحیت است. تادئوس یکی از حواریون مسیح است که به دستور پادشاه ارمنستان کشته می گردد. آرامگاه او در این کلیسا قرار گرفته است.کلیسای تادئوس مقدس در 20 کیلومتری شمال شرق چالدران در روستایی با همین نام واقع شده است. قره کلیسا نام ترکی این مکان بوده چراکه قسمتی از بنا با سنگ های سیاه بنا شده بود و قره به معنای سیاه است.

تاریخ ساخت این کلیسا را به اوایل مسیحیت نسبت می دهند و به همین دلیل، یکی از مهم ترین زیارتگاه های ارامنه به شمار می رود. این کلیسا در طول تاریخ به دلیل جنگ های متعدد، حمله مغول ها و زلزله آسیب بسیاری دیده و به همین دلیل بارها بازسازی شده است.

2. کلیسای سنت استپانوس یا استفانوس مقدس

کلیسای استفانوس مقدس را دومین کلیسای مهم در ایران پس از قره کلیسا می دانند. این کلیسا در قرن نهم میلادی بنا شده و در استان آذربایجان شرقی و در جلفا قرار گرفته است. نام کلیسا از سنت استپانوس گرفته شده که اولین شهید مسیحیت شناخته می گردد. در سراسر دنیا کلیساهای متعددی با این نام وجود دارد.

3. کلیسای مریم مقدس زور زور

کلیسای مریم مقدس زور زور در شمال غرب قره کلیسا قرار گرفته است. این کلیسا در روستای بارون در استان آذربایجان غربی واقع شده است. قدمت دقیق کلیسای زور زور معین نیست، اما تاریخ بنای آن را به سال های 1315 تا 1342 میلادی نسبت می دهند. گفته می گردد که این کلیسا به عنوان مدرسه تعلیمات دینی، فرهنگی و ادبی توسط سقف اعظم قره کلیسا بنا شده است. معماری این کلیسا بسیار ساده بوده و شکلی شبیه به صلیب دارد.

4. کلیسای وانک

کلیسای وانک یا کلیسای نجات دهنده مقدس در زمان شاه عباس دوم در اصفهان بنا شده است. این کلیسا توسط مهاجران ارمنی که شاه عباس با خود به جلفای اصفهان آورد در سال 1655 میلادی تاسیس شد. تمامی زوایای کلیسای وانک اصفهان از دیوارها گرفته تا طاق ها و گنبد با رنگ روغن نقاشی شده و داستان تولد تا عروج مسیح را نمایش می دهد. این نقاشی ها در حال حاضر یکی از دیدنی های این کلیسا شناخته شده و در میان گردشگران بسیار محبوب است. چاپخانه، کتابخانه و موزه از بخش های اصلی این کلیسا به شمار می فرایند.

5. کلیسای چوپان

کلیسای چوپان یا کلیسای آندره ورتی مقدس در قرن شانزدهم میلادی در چراگاه منطقه دره شام در استان آذربایجان شرقی بنا شده است. این کلیسا محل عبادت چوپان های ارمنی منطقه بوده و بر اساس روایت ها توسط دو برادر چوپان بنا شده و به همین علت به کلیسای چوپان شهرت دارد. در زبان محلی به این کلیسا ناخیرچی می گویند. این کلیسا کوچک بوده و داخل آن شکل صلیب طراحی شده است. این کلیسا در فهرست آثار ملی ایران و فهرست میراث دنیای یونسکو به عنوان یکی از کلیساهای تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

6. کلیسای کانتور

کلیسای کانتور که با نام کلیسای روس هم شناخته می گردد در دوره قاجار توسط یک شرکت روسی در قزوین بنا شد. این کلیسا محل عبادت کارمندان شرکت روسی در قزوین بوده و کانتور در زبان روسی به معنای دفتر کار و اداره است. این کلیسا به برج ناقوس هم شهرت دارد. این کلیسا ارتدکس بوده و هم اکنون کاربری مذهبی دارد و در برخی از روزهای هفته پذیرای گردشگران است. معماری این کلیسا چند ضلعی نامنظم بوده و دارای برج ناقوس، نمازخانه و محراب است و کوچک ترین کلیسای ارتدکس ایران شناخته می گردد.

7. کلیسای سرخ آباد

کلیسای سرخ آباد در استان مازندران قرار گرفته است و توسط مهندسان ایتالیایی در دوره پهلوی در روستایی به همین نام بنا شده است. به نظر می رسد که مهندسان ایتالیایی که برای ساخت راه آهن به این منطقه آمده بودند، برای انجام عبادت های مذهبی خود آن را بنا نموده اند. این کلیسا بسیار کوچک است و از آن به عنوان کوچک ترین کلیسای دنیا هم یاد می گردد. کلیسای سرخ آباد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

8. کلیسای سرکیس مقدس

کلیسای سرکیس مقدس به عنوان عظیم ترین کلیسای تهران در خیابان نجات اللهی قرار گرفته است. این کلیسا در سال 1970 میلادی با هزینه شخصی ارامنه تهران بنا شده است. سرکیس نام یکی از قدیسان کلیسای حواری ارمنی بوده که به دستور شاپور دوم به قتل می رسد. معماری این کلیسای عظیم از قرون وسطی و عصر جدید ارمنستان الهام گرفته شده و به شکل صلیب است.

9. کلیسای مریم مقدس

قدمت کلیسای مریم مقدس در تبریز به 500 سال می رسد. این کلیسا عظیم ترین و قدیمی ترین کلیسای تبریز است که ارمنیان ساکن تبریز مراسم های مذهبی خود را در آن برگزار می نمایند. به نظر می رسد که سال تاسیس این کلیسا بین 1500 تا 1600 میلادی بوده اما با توجه به نوع معماری قوس کلیسا می توان تاریخ ساخت آن را بین سال های 1200 تا 1300 میلادی دانست. کلیسای مریم مقدس تبریز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

10. کلیسای گاراپت مقدس

کلیسای گاراپت مقدس که به سورپ گاراپت هم شناخته می گردد یکی از کلیساهای تاریخی ایران به شمار می رود که در دوره پهلوی در آبادان تاسیس شده است. این کلیسا عظیم ترین تالار اجتماعات ارمنی های ساکن آبادان بوده و در سال 1958 میلادی بنا شده است. هرچند کلیسای گاراپت مقدس در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق آسیب دید، اما مجددا بازسازی و بازسازی شد. این کلیسا همسایه مسجد امام صادق (ع) است و با آن یک دیوار مشترک دارد، به همین دلیل به عنوان نمادی از احترام بین ادیان مختلف شناخته می گردد.

منبع: دنیای سفر

به "معرفی 10 کلیسای تاریخی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 10 کلیسای تاریخی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید