نحوه واکسیناسیون افراد مبتلاشده به کرونا

به گزارش وبلاگ جی فورس، در دومین نوروز، سفره های هفت سین ایرانی در حالی در کنار ویروس کرونا چیده شد که به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری تا خرداد ماه سال جاری می توانیم سبد واکسن ها را در اختیار داشته باشیم تا بر اساس آن درباره اینکه برای چه گروهی، چه واکسنی تزریق گردد، تصمیم گیری کنیم؛ ضمن آنکه می توان برای واکسیناسیون افرادی که در گذشته یک بار ابتلا به کرونا را تجربه نموده اند، پروتکلی را تدوین کرد.

نحوه واکسیناسیون افراد مبتلاشده به کرونا

به گزارش وبلاگ جی فورس، این دومین نوروزی است که ویروس کرونا در سر سفره های هفت سین ما حضور دارد، هر چند که کوشش هایی برای فراوری واکسن و دارو برای مقابله با این مهمان ناخوانده در حال انجام است.

بعضی محققان ویروس آنفلوآنزا را خواهرخوانده ویروس کرونا توصیف کردند؛ چرا که بر اساس مطالعاتی که آنها بر روی ویروس های آنفلوآنزا و کرونا انجام دادند، دریافتند که این دو ویروس بیش از 64 درصد شباهت با یکدیگر دارند، همچنین شباهت های بالایی در حدود 89 درصد و 72 درصد با بقیه خواهران خود مثل سارس و مرس و 57 درصد شباهت DNA با ویروس HIV دارد.

علی رغم این واقعیات همچنان این ویروس کرونا به دلیل آنکه در حال حاضر دارویی علیه آن وجود ندارد، یکه تازی می نماید؛ ولی از سوی دیگر کوشش ها برای دستیابی به واکسن قابل اطمینان که به تایید نهایی سازمان های بهداشت جهانی برسد، ادامه دارد؛ اما قبل از آن کشورهای پیشرو در فاز اضطرار واکسن هایی را علیه ویروس کرونا فراوری و واکسیناسیون جمعی بر اساس گروه های پرخطر را شروع کردند.

ایران در حالی در میان کشورهای واکسن ساز قرار گرفته است که طبق گزارش مجله نیچر کشورهای انگلستان، هند، نروژ، فرانسه، سوئیس، چین، جمهوری چک، هلند، بلژیک، ژاپن، اندونزی، کره جنوبی، ترکیه، آرژانتین و کانادا فراورینماینده واکسن هستند، بدون آنکه نامی از ایران برده گردد، ولی در گزارش یونیسف ایران جزو کشورهای فراورینماینده واکسن کرونا قرار گرفته است.

واکسن یک فرآورده بیولوژیک است که در برابر یک بیماری میکروبی معین، ایمنی فعالِ اکتسابی ایجاد می نماید. واکسن ها اغلب تزریقی هستند، ولی بعضی از واکسن ها مانند فلج اطفال خوراکی اند، ضمن آنکه اغلب برای ایمنی کامل و دائم در برابر بیماری احتیاج به تزریق چندبار است.

واکسن ها اینگونه ساخته می شوند که نخست حیوانی عمداً دچار بیماری مورد نظر می گردد، سپس ویروس آن بیماری را از بدن حیوان جدا و مجدداً این ویروس را به حیوانی دیگر تزریق می نمایند و این عمل آنقدر تکرار می گردد تا ویروس ضعیف گردد، به گونه ای که اگر این ویروس ضعیف شده به بدن انسانی تزریق گردد، نه تنها بیماری ایجاد نخواهد کرد، بلکه در بدن انسان مصونیت پدید می آورد.

راه دیگر واکسن سازی از ویروس های مرده یا غیر فعال است که با تزریق این نوع واکسن، بدن اقدام به ساختن پادزهر نموده و آماده دفاع در برابر میکروب اصلی می گردد.

بر این اساس فراوری واکسن دارای فرآیند زمان بر 10 تا 15 ساله است؛ چرا که باید از فازهای مطالعات پیش بالینی، فاز 1 (ایمنی)، فاز 2 (کارایی)، فاز 3 (ایمنی و کارایی)، زیر ساخت، فراوری، اخذ تاییدیه ها و توزیع بگذرد، ولی با توسعه دانش و دسترسی محققان به تجهیزات پیشرفته این زمان کاهش یافته است، به گونه ای که با شیوع کرونا محققان حوزه بیوتکنولوژی در کمتر از یک سال واکسن را فراوری نموده و به فاز 3 بالینی رساندند.

شرایط زمانی توسعه واکسن ها از تب تیفوئید تا کووید-19

در حال حاضر 12 واکسن برای بیماری کووید-19 در فاز 3 بالینی قرار دارند که به این شرح است:

شرکت نوع اثربخشی ذخیره سازی قیمت به دلار ظرفیت فراوری2021
فایزر-بیوان تک RNA 95درصد 70-درجه 19 13میلیارد دوز
مدرنا RNA 94 درصد 20-درجه 25 تا 37 یک میلیارد دوز
کیوروک (CureVac) RNA - دمای یخچال 11 300میلیون دوز
اکسفورد-استرازنکا وکتور ویروسی 90درصد دمای یخچال 4 3 میلیارد دوز
جانسون اندجانسون وکتور ویروسی قابل قبول دمای یخچال 10 یک میلیارد دوز
اسپوتنیک وکتور ویروسی 92 درصد دمای یخچال 10 یک میلیارد دوز
سینوواک(Sinovac) ویروس غیرفعال شده 90درصد دمای یخچال 13 تا 29 600میلیون دوز
سینوفارم(Sinopharm) ویروس غیرفعال شده 80درصد دمای یخچال 13 تا 29 یک میلیارد دوز
Bharat ویروس غیرفعال شده 90درصد دمای یخچال 13تا29 150 میلیون دوز
Novavax پروتئین پایه - دمای یخچال 16 2میلیارد دوز
Sanofi پروتئین پایه - دمای یخچال 10تا21 300میلیون دوز

بر اساس اطلاعات جهانی شرایط 8 واکسن جهانی فراوری شده به این شرح است:

واکسن های ایرانی کووید-19 که در مدت کوتاه به فاز بالینی رسیدند

ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و مؤسسه دانش بنیان برکت از جمله نهادهایی هستند که اقدام به فراوری واکسن کردند و تست انسانی این واکسن از 9 دی ماه امسال شروع شد. پلتفرم فراوری این واکسن بر اساس ویروس کشته شده است که 56 داوطلب برای تزریق این واکسن در نظر گرفته شده اند که در گروه فاز بالینی این واکسن به 3 نفر تزریق شد و بعد از یک هفته قرنطینه در یکی از هتل های تهران به منزل بازگشتند و همچنان تحت نظر و مراقبت پزشکی قرار دارند.

علاوه بر آن انستیتو پاستور ایران پروژه واکسن کرونا براساس پروتئین نوترکیب را به صورت مشترک با کشور کوبا اجرایی نموده و در فاز حیوانی قرار گرفته است و مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی نیز فراوری واکسن کرونا مبتنی بر پروتئین نوترکیب را در دستور کار دارد. واکسن نوترکیب دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله نیز با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری در حال انجام است.

معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری به میزان 250 میلیارد تومان، صندوق نوآوری و شکوفایی به میزان 710 میلیارد تومان از شرکت های واکسن ساز حمایت نموده اند.

جزئیات واکسن های ایرانی به این شرح است:

قواعد واکسیناسیون عمومی

دکتر مصطفی قانعی در گفت وگو با وبلاگ جی فورس، با بیان اینکه دو اتفاق واردات و فراوری داخل در حوزه واکسن کرونا همزمان با هم رخ می دهد، اظهار کرد: واردات واکسن کرونا برای جمعیت در معرض خطر یکی از این اقدامات است که هدف از آن کاهش مرگ و میر و بستری بیماران مبتلا به کرونا خواهد بود که اگر این اهداف محقق گردد، بر اساس مدل های جهانی می توانیم 10 هزار مرگ را کاهش دهیم که این عدد قابل توجهی است.

وی با تاکید بر اینکه این امر باید تا خرداد ماه سال 1400 ادامه داشته باشد، اظهار کرد: به دلیل اینکه در اواخر خردادماه سال 1400 واکسن ایرانی به نتیجه می رسد و از آن موقع که واکسن ایرانی به فراوری انبوه رسید، انتظار می رود که مدتی باید تست های پایداری را بگذراند تا تاییدیه ورود برای آن اخذ گردد.

قانعی اضافه نمود: بعد از این مرحله باید آنالیز گردد که به ازای هر فرد، 2 دوز واکسن موجود باشد تا واکسیناسیون علیه بیماری کرونا شروع گردد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر این که فعلا توانایی کشور فراوری بیش از یک میلیون دوز واکسن در هفته وجود ندارد، خاطر نشان کرد: ما در ماه بیش از چهار میلیون دوز واکسن کرونا نمی توانیم فراوری کنیم، مگر آنکه اقدام خاص دیگری رخ دهد؛ از این رو اینکه گفته می گردد برای واکسیناسیون مردم عادی هیچ مسئله ای ندارند و در زمستان انجام می گردد، باید پاسخ داد که واکسیناسیون بر اساس اولویت ها و پتانسیل های کشور انجام خواهد شد.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه واکسن کرونا بر اساس قواعد خاصی است، شرح داد: این طور نیست که فرد بعد از تزریق واکسن کرونا به منزل برود، بلکه باید مدتی تحت نظر باشد و پیگیری های لازم صورت گیرد، ضمن آنکه احتیاج است تا زیر ساخت های لازم برای واکسیناسیون عمومی ایجاد گردد.

به گفته وی، برای واکسیناسیون باید واکسن های مورد احتیاج موجود و برای هر فردی قابل پیگیری باشد.

قانعی تاکید نمود: بر این اساس انتظار می رود که در اسفند ماه سال 1400 بحرانی به نام کرونا نداشته باشیم، به این شرط که 60 درصد مردم جامعه ایمن شده باشند و در این صورت زنجیره قطع خواهد شد.

وی اضافه نمود: تا آن موقع ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در پیشگیری از ابتلا به کرونا حرف اول را می زند.

تزریق واکسن برای افرادی که یک بار تجربه کرونا دارند

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این سوال که آیا واکسن کرونا به افرادی که یک بار تجربه مبتلا شدن به کرونا را دارند، قابل تزریق است یا خیر؟ شرح داد: تجربه ای که ما به دست آورده ایم و در جهان نیز گزارش شد، نشان می دهد که ممکن است برای فردی که یک بار به این بیماری مبتلا شده است، واکسن خاصی انتخاب گردد که در این زمینه تمهیداتی اجرا شده است، به این معنا که واکسنی که انستیتو پاستور به صورت مشترک با کشور کوبا فراوری می نماید، از جنسی است که برای افرادی که یک بار مبتلا شده اند، قابل استفاده خواهد بود.

قانعی با بیان اینکه گروه جوانان ممکن است واکسن دیگری را تحمل نمایند، خاطر نشان کرد: علاوه بر آن افرادی در سنین 70 سالگی واکسن دیگری را باید دریافت نمایند. به عنوان مثال واکسن پروتئین نوترکیب عارضه زیادی ندارد، ولی تعداد دوزهای تزریقی آن بیشتر است و فردی که سن بالا همراه با بیماری های قلبی و فشار خون دارد، ترجیح داده می گردد که با واکسن کم عارضه تری واکسینه گردد. این کاری است که در جهان اجرا شده است.

وی اضافه نمود: مشاهده شده است که حتی بعضی از واکسن های پیشرفته منجر به بروز عوارضی شده اند و ما الان اطلاعات آنها را در اختیار داریم.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: در خرداد ماه نیز اتفاق دیگری خواهد افتاد و آن نتایج فاز 3 همه پلتفرم های واکسن های کرونا منتشر می گردد؛ از این رو در آن موقع با دید بازتر، تصمیم گیری بهتری خواهیم داشت.

قانعی همچنین اظهار کرد: از سوی دیگر از آنجایی که انواع پلتفرم ها در ایران مورد تحقیق و آنالیز قرار گرفته اند تا آن روز (خرداد ماه 1400) می توانیم سبد واکسن را اختیار کنیم که برای چه گروهی، چه واکسنی و برای افرادی که در گذشته مبتلا شده اند چه واکسنی و اگر کسی ایمن هست چه نوع واکسنی در طی چند دوز تزریق گردد.

وی ادامه داد: با توجه به اطلاعاتی که تا خرداد ماه کسب می کنیم، فرصت بسیار خوبی خواهیم داشت که با واکسن های ایرانی فراوری شده، اقدام به واکسیناسیون کنیم.

نحوه تزریق واکسن و قرنطینه کردن

قانعی در پاسخ به این سوال که در واکسیناسیون عمومی که خواهیم داشت، آیا دریافت نمایندگان واکسن باید همانند فازهای اول و دوم مدتی در قرنطینه باشند، شرح داد: زمانی که در واکسن ها فاز 1 را می گذرانیم، یعنی فاز Safty آن مورد آنالیز قرار می گیرد و در فازهای دوم و سوم آنالیز خواهد شد که واکسن های تزریق شده آیا عوارضی را در پی دارد یا خیر و در آن صورت است که مجوز برای واکسن ها صادر خواهد شد.

وی ادامه داد: پس از اینکه واکسن های ایرانی این مراحل را گذراندند، احتیاج به قرنطینه کردن دریافت نمایندگان واکسن نیست، فقط ممکن است فرد مدتی در محل تزریق بماند.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه نگهداری افراد دریافت نماینده واکسن کرونا در محل تزریق جزو قوانین تزریق این واکسن است، ادامه داد: طبق این قانون افراد دریافت نماینده واکسن مدت 20 دقیقه تا نیم ساعت بعد از تزریق باید نزد پزشک باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نحوه واکسیناسیون افراد مبتلاشده به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه واکسیناسیون افراد مبتلاشده به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید