نظام دانشگاهی کشور باید به سمت اقتصاد پلتفرمی حرکت کند

به گزارش وبلاگ جی فورس به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی در ملاقات با معاونین دانشگاه علمی کاربردی گفت: عصر امروز با انقلاب چهارم که در جهان رخ داده و پساصنعتی نامیده می گردد، عصر صنعت چهار و به تبع آن دانشگاه چهار بوده که مبتنی بر فضای مجازی است و این فضا دارای خصوصیاتی از جمله جهانی شدن، شبکه ای بودن و مبتنی بر کلان داده و هوش مصنوعی است. در واقع آینده جهان با این خصیصه ها ترسیم خواهد شد.

نظام دانشگاهی کشور باید به سمت اقتصاد پلتفرمی حرکت کند

وی با اشاره به اینکه در این عصر با ادغام کالا و خدمات، اقتصاد خدماتی در سطح دنیای شکل گرفته است، گفت: پیش تر دانشگاه در پی تعلیم بود اما امروزه نگاه دانشگاه باید مالی نیز باشد و بر همین اساس نقش دانشگاه های علمی کاربردی در این دوره بسیار مهم است.

فیروزآبادی تاکید نمود: پیش تر دانشگاه ها فناورانه و مبتنی بر تکنولوژی بوده و نظام آموزشی دارای سیستم نوآوری بود اما امروز در دانشگاه های نسل 4 مباحث استارت آپی و شرکت های کوچک زودبازده مطرح است که در این حوزه در کشور بیشتر مهاجرت صورت می گیرد.

وی توضیح داد: از خصوصیات این نظام آموزشی تطابق پذیری آن است و دانشگاه ها باید در پی رصد تحول مشاغل در کشور باشند تا بتوانیم نسلی تربیت کنیم که بتواند در اقتصاد سکویی در فضای مجازی قلمروسازی کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه باید نت وندان روی سکوهای ایرانی افزایش یابند، اضافه کرد: صاحبان سکوهای ایرانی اگر بتوانند فعالیت خود را در سطح دنیای توسعه دهند ما شاهد قلمروسازی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه سیاست دنیا به سمت ایجاد بازارهای تازه و اشتغال زایی در کنار افزایش جمعیت است، اضافه کرد: جوامع امروز در پی اقتصاد خدماتی، نوآورانه با مدل استارت آپی است. به شکلی که بازاریابی هدفمند برای اقوام، سنین و ذائقه های متفاوت در سطح دنیای و به صورت شبکه ای شکل می گیرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر اقتصاد سکویی (پلتفرمی) در دنیا گفت: اقتصاد سکویی در پی کاهش نقش دولت ها و مدیریت بی واسطه بر بازار دنیای است و در دانشگاه های دنیا نظام آموزشی پلتفرمی شکل گرفته است. بنابراین نظام دانشگاهی کشور نیز باید به این سمت حرکت کند.

وی با اشاره به احتیاج کشور به مشاغلی همانند امنیت سایبری و بازی سازی تاکید نمود: مرکز ملی فضای مجازی آمادگی دارد تا با دانشگاه ها برای احتیاجسنجی و ایجاد رشته های کاربردی همکاری نموده و در صورت احتیاج، سندی را به تصویب نهایی شورای عالی فضای مجازی کشور برساند.

در انتها این نشست مقرر شد تا کارگروهی تشکیل و مباحث مورد نظر جهت اعمال در نظام آموزشی کشور در این کارگروه آنالیز کارشناسی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نظام دانشگاهی کشور باید به سمت اقتصاد پلتفرمی حرکت کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظام دانشگاهی کشور باید به سمت اقتصاد پلتفرمی حرکت کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید