نکاتی برای شستشوی فرش

به گزارش وبلاگ جی فورس، تهران (پانا)- فرش یکی از مهمترین اثاثیه در منازل بسیاری از ایرانیان است. این محصول را می توان در ابعاد و طرح های مختلف در منازل دید. از فرش های عادی که برای دکوراسیون کف اتاق استفاده می گردد تا پادری ها و تابلوفرش ها. اما نگهداری فرش، با این که به زیبایی منزل اضافه می نماید، چالش هایی هم به همراه دارد. شستشوی فرش یکی از این چالش ها است.

نکاتی برای شستشوی فرش

با این که سپردن فرش به قالیشویی، یکی از رایج ترین انتخاب ها در شستشوی فرش است، خیلی از افراد ترجیح می دهند این کار را در منزل انجام دهند. اگر فرشتان خیلی کثیف نیست، یا امکانات لازم برای شستشوی فرش را در منزل دارید، در این مقاله همراه ما باشید تا با هم نکاتی را درباره نحوه شستن فرش در خانه آنالیز کنیم.

پیش از شستن فرش به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اگر پیش از این تجربه شستن فرش در منزل نداشتید، یا حتی می خواهید فرشی را برای اولین بار بشوئید، بهتر است حواستان به نکاتی که در ادامه مطرح می گردد، باشد:

فضای مناسب، یکی از مهمترین چالش های شستشوی فرش در خانه است. در صورتی که در خانه های آپارتمانی زندگی می کنید و شرایط مناسب در حیاط ساختمان برای شستن فرش در خانه مناسب نیست، بهتر است گزینه قالیشویی را انتخاب کنید.

اگر قصد دارید فرشی را برای اولین بار بشویید، شاید بهتر است قبل از شروع شستشو مطمئن شوید که فرش رنگ نمی دهد. برای این کار بهتر است قبل از هر کاری پارچه ای مرطوب روی سطح فرش بکشید تا از رنگ ندادن آن مطمئن شوید.

بهتر است قبل از شروع به شستن فرش در خانه، به فکر خشک کردن آن هم باشید. بعد از اتمام شستشو، احتیاج به فضایی سفت و شیب دار دارید تا فرش را در آنجا پهن کنید که خشک گردد.

پیش از شروع به شستن فرش در خانه، بهتر است فرش را کاملا از گرد و غبار بتکانید. البته حواستان باشد حین انجام این کار به پرزهای فرش آسیب نرسانید. با توجه به مطالبی که در راهنمای انتخاب پادری مناسب برای منزل گفتیم، این فرش ها در معرض آلودگی بیشتری قرار دارند. برای همین پیش از شستن، زدودن گرد و غبار آن ها کار سخت تری است و شاید احتیاج به چند مرحله داشته باشد.

راهنمای گام به گام شستن فرش در خانه

حالا که تصمیم به استفاده از این روش شستن فرش گرفتید، با هم دیگر، گام هایی که باید برای شستن فرش طی کنید، مرور می کنیم.

گام اول: خیس کردن فرش

برترین روش برای خیس کردن فرش برای شروع شستشو، استفاده از سردوش شلنگ آب و خیس کردن فرش به صورت موازی است. این کار را تا خیس شدن تمام سطح فرش ادامه دهید. حتی اگر از فرش گرد یا فرش بیضی شکل استفاده می کنید، باز هم رفت و برگشت را به صورت خط های صاف انجام دهید.

گام دوم: استفاده از ماده شوینده مناسب برای شستن فرش

پس از این که فرش به طور کامل خیس شد، ماده شوینده مناسب را اضافه کنید. برترین محلول برای شستن فرش، شامپو فرش به اضافه مقداری پودر دستی و کلر است. البته این محلول برای شستشوی کامل فرش است. در صورتی که فرشتان خیلی کثیف نیست و قصد شستشوی ساده را دارید، شستن شامپو فرش در خانه با شامپو فرش هم کافی است.

گام سوم: شستن فرش با فرچه مناسب

بعد از این که فرش خیس شد و ماده شوینده مناسب را هم به آن اضافه کردید، با استفاده از فرچه، تمام سطح فرش را شستشو دهید. از قلم نیاندازید که حرکت فرچه روی فرش حتما باید به صورت بالا به پایین و برعکس باشد. وگرنه احتمال آسیب رسیدن به فرش بالا است. سپس باید ریشه های فرش را بشویید. برای شستن این بخش هم حرکت فرچه از بالا به پایین است.

گام چهارم: آبکشی فرش برای از بین رفتن کف

گام بعدی در شستشوی فرش در خانه، آبکشی مجدد فرش است. می توانید مانند گام اول، با استفاده از سردوش شلنگ آب این کار را انجام دهید یا با سطل، روی فرش آب بریزید تا کف آن از بین برود. در این مرحله هم جریان آب باید به صورت از بالا به پایین باشد.

گام پنجم: پاروکشی فرش

با استفاده از یک پارو و با حرکت در حهت خواب فرش، آب هایی که در عمق فرش نفوذ نموده است، خارج کنید. اگر رطوبت در فرش باقی بماند، باعث زردی سطح فرش و ریشه ها می گردد.

گام ششم: خشک کردن فرش

مرحله آخر شستشوی فرش در خانه، خشک کردن آن است. پس از پاروکشی، فرش را آرام آرام لوله کنید و با هر لایه لوله کردن، پشت فرش را هم آب بکشد. بعد از این که فرش را به طور کامل لوله کردید، آن را روی یک محیط شیبدار قرار دهید تا آب به جای مانده آن خارج گردد. سپس فرش را جلوی نور خورشید پهن کنید تا کاملا خشک گردد. پیش از خشک شدن کامل فرش آن را در منزل پهن نکنید تا از پخش بوی رطوبت جلوگیری کنید. در صورتی که در فصل تابستان اقدام به شستشوی فرش در خانه نموده اید، با استفاده از یک پارچه سفید، از شدت تابش نور به فرش بکاهید.

اگر فرش را کامل، و به درستی خشک نکنید، احتمال زردی آن وجود دارد. در صورتی که به هر دلیلی پس از شستشو، لکه های زردی به فرش اضافه شدند، می توانید با استفاده از نکاتی که در مقاله چگونه زردی فرش را از بین ببریم؟ به آن اشاره نموده ایم، این لکه های زرد را از بین ببرید.

البته همواره احتیاج به شستشوی فرش به طور کامل نیست و بعضی از آلودگی ها را ساده تر می توان پاک کرد. برای آگاهی از چگونگی پاک کردن لکه هایی مانند لکه چای از روی فرش، مقاله نکات مهم در لکه زدایی فرش را مطالعه کنید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "نکاتی برای شستشوی فرش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای شستشوی فرش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید