واکنش وزارت بهداشت به اظهارات اینستاگرامی ضد واکسن

به گزارش وبلاگ جی فورس، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در واکنش به اظهاراتی مبنی بر عدم تزریق واکسن برای بچه ها در فضای مجازی، گفت: این اقدامات و اظهارات به نوعی مجرمانه بوده و نشر اکاذیب در جهت تشویش اذهان عمومی تلقی می گردد.

واکنش وزارت بهداشت به اظهارات اینستاگرامی ضد واکسن

دکتر کیانوش جهانپور با اشاره به اظهارات مطرح شده از سوی یک فعال اینستاگرامی درباره عدم تزریق واکسن و انجام فرآیند واکسیناسیون برای بچه ها، گفت: در کشور ها و جوامع مختلف افراد با علل و انگیزه های مختلف به جریانات ضد واکسن دامن می زنند؛ افرادی که ممکن است بعضا حتی اختلالات شخصیتی و یا اختلالات اجتماعی دارند و یا افرادی که ممکن است دارای انگیزه های دیگری مانند تعارض منافع و یا انگیزه های اقتصادی خاصی باشند، متاسفانه به جریان های ضد واکسن دامن می زنند و البته افراد ناآگاه و کم اطلاع هم بعضا ممکن است که تحت تاثیر این افراد قرار گیرند؛ به طوری که حتی به نوعی در فرایند واکسیناسیون فرزندان و بچه ها اختلال ایجاد شده و مشکلاتی را برای سلامت آن ها و سلامت افراد جامعه ایجاد کند.

جریانات ضد واکسن فاقد هرگونه مستند علمی است

وی اضافه کرد: به هر حال اصل این رفتار، رفتار بیمارگونه ای است که فاقد هر گونه مستند و مدرک است و بر اساس اوهام و توهمات بعضی است. این درحالی است که بزرگترین خدمت و سلامت بشریت در تمام دهه ها و قرون اخیر موضوع واکسیناسیون و ایجاد مصونیت در برابر بیماری های واگیر بوده است. اگر کسی اندک آشنایی با تاریخ جوامع مختلف داشته باشد و از فجایعی که در اپیدمی ها، همه گیری ها و حتی تک گیری ها بیماری های مختلف عفونی در طول تاریخ رخ داده، باخبر باشد، می داند که واکسیناسیون، عمومی شدن آن و توسعه آن به بیماری های مختلف، به خصوص در بیش از یک قرن اخیر، چه خدمات بزرگی را به جامعه بشری و در جهت ارتقاء سلامت عمومی و حفظ سلامت بچه ها جوامع مختلف ارائه نموده است. امروز هم اگر از افزایش امید به زندگی، ارتقاء کیفیت زندگی و ارتقاء شاخص های سلامت و به ویژه در بچه ها صحبت می کنیم، بیش از هر چیز به واکسیناسیون و ضریب نفوذ واکسیناسیون در جوامع بازمی گردد که توانسته به صورت همگانی انجام گردد.

اظهارات ضد واکسیناسیون مجرمانه بوده و مدعی العموم می تواند ورود کند

جهانپور تاکید نمود: این اقدامات هم به نوعی مجرمانه است و به نوعی نشر اکاذیب در جهت تشویش اذهان عمومی تلقی می گردد و رفتار هایی است که از سوی مراجع قضایی قابل برخورد خواهد بود و حتی دادستان به عنوان مدعی العموم می تواند ورود کند. به هر حال سلامت یک حق عمومی است و هر عامل یا فردی که سلامت جامعه را تحت الشعاع قرار دهد، به عنوان مخل یک حق عمومی دادستان می تواند به عنوان مدعی العموم ورود نموده و این موارد را پیگیری کند.

برخورد با سرکردگان جریانات انحرافی سلامت

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: درباره این دست از افراد و بعضی از مدعیان طب اسلامی و نام های مغالطه آمیز دیگری که به آن اطلاق می نمایند هم این رفتار ها را در همه سال های اخیر دیده ایم، اخیرا قوه قضاییه ورود جدی تری به موضوع داشته و با بعضی از سرکردگان گروه ها و جریانات انحرافی در حوزه سلامت برخورد شده است. ان شاءالله این راستا هم با همیاری قوه قضاییه ادامه پیدا خواهد نمود.

عوارض عدم تزریق واکسن برای بچه ها

جهانپور با اشاره به عوارض عدم انجام واکسیناسیون برای بچه ها، اظهار کرد: پیشگیری از بیماری های واگیر و عوارض و پیامد ها و عوارض ناگوار و جبران ناپذیری که می تواند برای سلامت افراد و حیات شان در طول زندگی به دنبال داشته باشد، کمترین فایده ای است که واکسن ها برای بشریت به ارمغان آورده اند. قاعدتا هر گونه تاخیر، تعلل و عدم رعایت پروتکل های کشوری در زمینه واکسیناسیون قطعا و بدون تردید برای سلامت بچه ها مضر خواهد بود و آن ها را دچار عوارض جبران ناپذیری می نماید و نمونه های آن هم در همه جهان موجود است. به همین دلیل است که در جوامع فقیر و توسعه نیافته به علت عدم دسترسی به واکسن، شاهد عوارض ناگوار برای بچه ها بوده ایم. برای هر کودکی که به عنوان مثال واکسن فلج اطفال را دریافت ننموده باشد، فلج برای تمام عمر می تواند عارض گردد و برای سایر عدم تزریق واکسن هایی که در پروتکل واکسیناسیون کشوری است، مواردی اعم از بروز ناتوانی های مختلف و یا مرگ و میر می تواند ایجاد گردد.

وی تاکید نمود: موضوع بسیار روشن است و قطعا بسیاری از افرادی که به این موضوع دامن می زنند و یا چنین رفتار هایی را تبلیغ می نمایند و یا ممکن است از این رفتار ها تبعیت نمایند با اختلالات شخصیتی مواجهند و مشکلاتی دارند که نیازمند شناسایی و درمان است. همکاران ما در بخش های مختلف در سطوح اولیه تماس در نظام سلامت بعضا این موارد را شناسایی می نمایند. باید توجه کرد که حتی اگر پدر و مادری نسبت به واکسیناسیون فرزندش اقدام نکند، ممکن است به طور قانونی و به وسیله مراجع قضایی قابل پیگرد باشد.

کرونا مانع واکسیناسیون بچه ها نیست

جهانپور گفت: قطعا هیچ مانعی برای واکسیناسیون بچه ها وجود ندارد و حتی کرونا هم مانع از این نیست که افراد با رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی به مراکز بهداشتی مراجعه ننموده و واکسیناسیون فرزندان شان را به تعویق بیندازند. مسئولیت هرگونه تاخیر در این حوزه با والدین یا افرادی خواهد بود که به این مسائل دامن می زنند.

منبع: فرارو

به "واکنش وزارت بهداشت به اظهارات اینستاگرامی ضد واکسن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش وزارت بهداشت به اظهارات اینستاگرامی ضد واکسن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید