شرایط خوب ویتامین D عامل محافظ در برابر سرطان

به گزارش وبلاگ جی فورس، پژوهشگران می گویند شرایط خوب ویتامین D در بدن می تواند در پیشگیری از چند نوع سرطان و نیز پیش آگهی خوب در صورت دچار شدن به این سرطان ها موثر باشد.

شرایط خوب ویتامین D عامل محافظ در برابر سرطان

به گزارش وبلاگ جی فورس به نقل از خبرگزاری مهر به گفته محققان دانشگاه فنلاند شرقی، تأثیرات ضدسرطانی ویتامین D در پیشگیری و درمان سرطان روده و سرطان های خون کاملاً مشهود است.

بعلاوه واکنش دهی بالا ویتامین D می تواند با خطر کمتر ابتلا به سرطان مرتبط باشد. اگرچه میزان واکنش دهی ویتامین D در بین افراد مختلف فرق می نماید.

ویتامین D همیشه به خاطر نقش اصلی اش در سلامت استخوان ها شناخته شده است اما محققان معتقدند این ویتامین سیستم ایمنی را تنظیم نموده و تأثیرات ضدسرطانی آن عمدتاً به وسیله سلول های ایمنی نظیر مونوسیت ها و سلول های T ایجاد می گردد.

ویتامین D تاثیراتش را به وسیله گیرنده ویتامین D یا VDR بدست می آورد که فاکتور رونویسی دخیل در بیان و تنظیم اپی ژنتیکی ژن های بیشماری است.

هفت نشانه کمبود ویتامین D

میزان کم ویتامین D منجر به عملکرد نامطلوب VDR شده و در نتیجه خطر تبدیل سلول ها به سلول های سرطانی غیرقابل کنترل افزایش می یابد.

در سایر انواع سرطان ها نظیر سرطان پروستات و سینه هم، میزان کم ویتامین D با احتمال بالاتر وقوع سرطان و تشخیص ضعیف تر مرتبط است.

با این حال یافته ها نشان می دهد که مکمل ویتامین D همیشه موجب کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان نشده است و تاثیر آن، به میزان واکنش دهی فرد به ویتامین D بستگی دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "شرایط خوب ویتامین D عامل محافظ در برابر سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط خوب ویتامین D عامل محافظ در برابر سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید