چرا قیمت نفت با وجود توافقات اوپک پلاس سقوط کرد؟

به گزارش وبلاگ جی فورس، در حالی که پس از توافق اوپک پلاس انتظار می رفت با رشد قیمت نفت روبرو باشیم٬ بهای آن به پایین ترین نرخ خود طی دو دهه گذشته رسید.

چرا قیمت نفت با وجود توافقات اوپک پلاس سقوط کرد؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ جی فورس به نقل از الجزیره قیمت نفت در بازارهای دنیای با وجود تعهدات فراوری کنندگان عمده برای کاهش فراوری و عرضه در حال سقوط است.

پس از یک نشست جنجالی،برای اولین باردر طول تاریخ قیمت هر بشکه نفت در ماه مه در بازار نیویورک به زیر صفر سقوط کرد. شاخص نفت خام آمریکا تا 56 دلار افت کند.

با کاهش فعالیت پالایشگاه ها در نتیجه کمبود تقاضا مقادیر نفت خام ذخیره شده در ایالت متحده آمریکا به ویژه در کوشینگ جایی که محل تحویل نفت خام است، رو به افزایش می رود.

حمد النعیمی کارشناس قطری در امور نفت معتقد است که که ذخایر نفتی آمریکا به حداکثر خود رسیده بود ، زیرا قبل اینکه امریکا متحمل این حجم ضرر شود، تنها طی یک هفته 19 میلیون بشکه در آمریکا ذخیره شد که این موضوع باعث شد که نفت خام آمریکا به رقم کمتر از 15 دلار در هر بشکه برسد.

وی همچنین اضافه نمود که حجم نفت های انباشته شده در نفتکش ها در حال حاضر به 160 میلیون بشکه رسیده است که این حجم ذخیره نفتی باعث افزایش عرضه در بازارها می شود.

وی اضافه نمود قیمت نفت در آن واحد تحت فشارهای بازار عرضه و تقاضا قرار گرفته که تا به امروز بی سابقه بوده است.

طبق گفته های این کارشناس قطری کاهش قیمت نفت از سویی به دلیل کاهش تقاضا به ویژه از جانب چین که عظیم ترین مصرف کننده نفت خام دنیا در اثر تاثیر شیوع ویروس کرونا بر فعالیت های مالی آن رخ داده و از سوی دیگر به وجود ذخایر نفتی عظیم چه روی زمین و چه در نفتکش ها بر سطح دریا و کاهش تقاضای آن برمی شود.

النعیمی تاکید نمود که فعالان در بازارها از نزدیک بر عرضه و تقاضای نفت در بازارهای دنیای نشان دهنده احتیاط آن ها در این زمینه است.

دکتر أحمد بدر الکوح یک کارشناس نفتی دیگر نیز در این زمینه به توافق اوپک پلاس که هفته های گذشته رخ داد اشاره نمود.

وی ابراز داشت که عربستان سعودی به منظور دستیابی به سهم بیشتر، جنگ نفتی با روسیه را شروع کرد٬ اما پس از آن دو طرف در ابتدای ماه جاری با انعقاد قراردادی به کاهش فراوری نفتی حدود ده میلیون بشکه در روز برای افزایش قیمت نفت اقدام کردند.

احمد نعیمی در ادامه اضافه نمود که که اگر بحران ویروس کرونا از بین نرود،تقاضای نفت کاهش پیدا خواهد نمود و باعث کاهش قیمت ها در بازارها خواهد شد و سخت به نظر می رسد که با وجود بحران ویروس کرونا قیمت نفت به مرز40 دلار قبل از سرانجام امسال برسد .به اعتقاد وی اگر همین وضع ادامه داشته باشد قیمت نفت خام آمریکا از قیمت کنونی نیز پایین تر خواهد رفت.

از سوی دیگر احمد الکوح معتقد است که با وجود توافق اوپک پلاس برای کاهش فراوری نفت٬ افزایش قیمت آن امری بعید به نظر می رسد و حداقل تا سرانجام امسال رشد چشم گیر در قیمت نفت هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

وی با توجه به اهمیت اجرای مضمون قرار داد مذکور، نیازی به تمدید قراردادها نمی بیند و معتقد است که قیمت نفت در گرو تقاضای مصرف کنندگان و بازگشت اقتصاد دنیای به حالت قبل از شیوع کرونا به ویژه در کشور چین است و همچنین در هفته های اخیر کوشش کشورها در مقابله با ویروس کرونا که اقدام به بستن مرزها و منع سفر و قرنطینه کردن افراد نموده اند، تاثیر شدیدی بر فعالیت های مالی داشته است که باعث افت قیمت ها شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چرا قیمت نفت با وجود توافقات اوپک پلاس سقوط کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا قیمت نفت با وجود توافقات اوپک پلاس سقوط کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید