چرا کارمند دولت بودن شیرین است؟!

به گزارش وبلاگ جی فورس، مرکز پژوهش های مجلس در گزارش بررسی لایحه بودجه سال آینده اعلام کرده که 60 درصد کارکنان دولت در سه دهک بالای درآمدی قرار دارند. در این گزارش آمده است: براساس آمار های هزینه درآمد خانوار در سال 1398، حدود 80 درصد از کارمندان دولت در پنج دهک بالای درآمدی قرار دارند به بیان ساده تر شرایط معیشتی 80 درصد از کارمندان دولت از متوسط جامعه بهتر است. رقابت گسترده برای مشاغل دولتی تا حد زیادی نشان دهنده این واقعیت است.

چرا کارمند دولت بودن شیرین است؟!

به گزارش روزنامه هفت صبح، همچنین آمار ها نشان می دهد 80 درصد خانوار های با سرپرست کارمند دارای خودرو هستند این درحالی است که این نسبت برای سایر خانوار های جامعه کمتر از 45 درصد است. موضوعی که باعث شده مرکز پژوهش های دولت سراغ این موضوع برود. انتقاد از برنامه دولت برای افزایش حقوق 25 درصدی کارمندان دولتی در سال آینده است که اعتبار لازم برای آن یک چهارم کل هزینه های دولت در سال 1400 را تشکیل می دهد.

اما این موضوع به ما نشان می دهد که چرا هنوز هم در ایران کارمند دولت بودن رویایی است که خانواده ها برای بچه هایشان دارند و والدین دختران دم بخت از شنیدن اسم خواستگار کارمند دولت قند توی دلشان آب می شود، البته مقدار حقوقی که کارمندان دولت دریافت می کنند همه ماجرا نیست.

پیامک به موقع واریز

غیر از مبلغی که یک کارمند دولت دریافت می کند، زمان دریافت آن هم خیلی مهم است، یعنی به موقع و بدون تاخیر. آن هم در حالی که برای دسته بزرگی از کسانی که در سال های اخیر در بخش خصوصی کار کرده اند دریافت به موقع حقوق یک رویای دست نیافتنی به نظر می رسد و آن ها نمی دانند حقوق بعدی شان را کی دریافت می کنند بنابراین نمی توانند برنامه ریزی درستی هم برای خرج کردن پولی که ته جیبشان مانده داشته باشند.

افزایش منظم

غیر از پرداخت منظم حقوق به کارمندان دولت آن ها به طور منظم و بی برو برگرد هر سال از افزایش حقوق و تسهیلات مصوب هم برخوردار می شوند در حالی که خیلی از بنگاه های خصوصی یا افزایش حقوق را دیر اعمال می کنند و مابه تفاوت چند ماه تاخیر را پرداخت نمی کنند یا چنان که باید و شاید به افزایش حقوق تن نمی دهند.

تسهیلات کاربردی

یکی از مزایای بزرگ کارمند دولت بودن این است که احتمالا آن نهادی که برایش کارمندی می کنید سال ها قبل از ورود شما کارش را شروع کرده و تعاونی، صندوق رفاهی و ارتباط درست و حسابی با بانک ها دارد، بنابراین شما نه تنها حقوق کافی و به موقع دریافت می کنید بلکه با عضویت اتوماتیک در صندوق های رفاعی و تعاونی ها امکان دریافت انواع وام های کوتاه مدت و بلند مدت منظم را خواهید داشت.

حتی بعضا می توانید روی دریافت خانه در بلند مدت از طریق عضویت در تعاونی مسکن یا اسکان در خانه های سازمانی و ارگانی هم حساب کنید. تعاونی های دیگر هم هستند مثلا تعاونی هایی که شما با عضویت در آن ها می توانید کالا های مختلف با شرایط اقساط خوب بخرید. تا همین جا شما سه هیچ از عده زیادی از مردم جلو هستید، اما تمام نشده است.

سفر های زیارتی و سیاحتی

حتما در جریان هستید که بخش بزرگی از ساحل دریای خزر در قرق سازمان ها و نهاد های دولتی است که در آن شهرک های تفریحی ساخته اند تا کارمندهایشان بتوانند حداقل سالی یک بار از مزیت سفر به شمال بهره مند شوند؟ شرایط اسکان در شهر های توریستی و زیارتی دیگر مثل مشهد، شیراز، اصفهان و… هم به همین ترتیب برای عده زیادی از کارمندان دولت فراهم است.

فیش حقوقی طلایی

از همه این ها گذشته فیش حقوقی یک کارمند دولت در حال حاضر یک جور پشتوانه خوب برای ارائه به بانک های مختلف محسوب می شود و روی آن می توان انواع وام ها را دریافت کرد، ضمن اینکه شما به عنوان کارمند دولت می توانید تا یک سقف مشخصی ضامن اطرافیانتان هم بشوید و از این طریق برای خودتان اعتبار خوبی کسب کنید و رضایت کمک به دیگران هم در شما ایجاد شود.

مناسبت های شیرین

عید قربان، عید غدیر، عید فطر، روز زن، روز مرد، ایام نمایشگاه کتاب و… این ها همه مناسبت هایی هستند که یک کارمند دولت به مناسبت فرارسیدن آن ها کارت هدیه یا بن خرید دریافت می کند. البته اینطور نیست که اعطای بن خرید همیشه مناسبتی داشته باشد، خیلی وقت ها بدون مناسبت هم پرداخت می شود ضمن اینکه بعضی از ارگان های دولتی فروشگاه های مخصوص به خودشان را دارند که اقلام مختلف در آن ها با تخفیف های ویژه فروخته می شود.

امنیت شغلی

اصلا همه این ها را هم کنار بگذاریم همین که به عنوان کارمند دولت، سایه شوم بیکاری دائم بالای سرتان نیست شرایط به مراتب بهتری نسبت به بخش بزرگی از مردمی دارید که در بحبوحه هر رکود تن و بدنشان از بیکاری و تعدیل می لرزد. شما حتی اگر راندمان خوبی هم نداشته باشید، حتی اگر خطایی مرتکب شوید و… همیشه امکان بسیار بیشتری برای ماندن سر کارتان دارید نسبت به کارمند بخش خصوصی.

همه این ها را که می گذاریم کنار هم می بینیم چرا زندگی کارمندی مخصوصا برای کارمندان رسمی دولت واقعا امتیازی است که می تواند هر کسی را وسوسه کند، امتیازی که در حال حاضر نزدیک به چهارمیلیون نفر از آن برخوردار هستند. رقابت جدی برای موفقیت در آزمون های استخدامی نشان می دهد که چقدر تلاش ورود به این جمع برای عده زیادی از جوانان ایرانی مهم و حیاتی است.

منبع: فرارو

به "چرا کارمند دولت بودن شیرین است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کارمند دولت بودن شیرین است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید