کاهش 30 درصدی فراوری پسته در خراسان رضوی نسبت به سال قبل

به گزارش وبلاگ جی فورس، خبرنگاران/خراسان رضوی معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در امسال در مجموع 52 هزار تن پسته در خراسان رضوی فراوری شد که نشان دهنده کاهش 30 درصدی عملکرد پسته استان نسبت به سال قبل است؛ این در حالی است که سطح زیر کشت پسته در استان نسبت به سال گذشته 3.7 درصد رشد داشته است.

کاهش 30 درصدی فراوری پسته در خراسان رضوی نسبت به سال قبل

غلامحسین ساربان در گفت وگو با وبلاگ جی فورس در مورد شرایط فراوری پسته در خراسان رضوی اظهار کرد: در استان 116 هزار هکتار باغ پسته وجود دارد که 75 هزار هکتار از آن قابل برداشت است. در حال حاضر استان با 25 درصد سطح زیر کشت پسته و 23 درصد فراوری پسته رتبه دوم را در کشور در فراوری این محصول اختصاص داده است. باید توجه داشت تقریبا از هر 10 هزار هکتار سطح زیر کشت پسته 700 کیلوگرم پسته خشک قابل برداشت است.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به کاهش 2 درصدی فراوری پسته نسبت به سطح زیر کشت آن مطرح کرد: بخشی وسیعی از سطوح بارور نشده در استان باغات در حال احداث است. از طرفی کم باری این محصول در امسال نسبت به سال گذشته باعث کاهش فراوری شده است. نباید از یاد برد که درخت پسته از سال هشتم بار می دهد و باردهی مالی پسته سال از سال پانزدهم به بعد است.

وی درباره علت کاهش فراوری پسته در امسال گفت: در مجموع تشدید اثرات خشکسالی، سرمازدگی، گرمازدگی، طوفان ها و سال کم باری پسته سبب کاهش عملکرد فراوری پسته شده است.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان نمود: در مقایسه با 20 سال گذشته بالغ بر 96 هزار هکتار و نسبت به 10 سال گذشته حدود 50 هزار هکتار باغات پسته افزایش وسعت پیدا نموده است. بر این اساس سالانه سطح زیر کشت پسته بین پنج تا هشت درصد رشد داشته است.

ساربان مطرح کرد: شهرستان های سرخس و کلات با 17 هزار هکتار جنگل پسته خاستگاه و زیستگاه پسته دنیاست. پسته از این شهرستان ها به شهرهای دامغان، قزوین و کرمان صادر شده است. توسعه شدید کشت پسته در کرمان با وجود خشکسالی و کم آبی باعث کاهش عملکرد فراوری این محصول در این شهر و بازگشت مجدد فراوری این محصول به خراسان رضوی شده است.

وی ادامه داد: مهم ترین منطقه ها فراوری پسته خراسان رضوی شامل شهرستان های مه ولات، بردسکن، خوشاب، گناباد، بجستان، فیض آباد، خواف، سبزوار و نیشابور است.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در مورد علت افزایش قیمت این محصول مطرح کرد: قیمت پسته با توجه به افزایش هزینه ها و کاهش فراوری نسبت به سال قبل رشد داشته و قیمت هر کیلو از آن بهه بیش از 200 هزار تومان رسیده است.

ساربان توضیح داد: بعلاوه ارزش صادرات محصول پسته استان 450 میلیون دلار برآورد شده است. در حال حاضر پنج درصد از حجم صادرات پسته از خراسان رضوی به وسیله مبادی خروجی و گمرکات استان صادر است و بقیه آن که بیش از 90 درصد است، از گمرک سایر استان ها به کشورهای عربی، چین، کشورهای آسیای میانه و جزئی از آن نیز به کشورهای اروپایی صادر می گردد. کوشش ما توسعه تجارت و افزایش تعداد صادرکنندگان در استان است.

وی ادامه داد: با راه اندازی بورس کالا، زمینه خوبی برای فروش پسته در استان فراهم شده است چون بورس باعث شفافیت قیمت و افزایش کیفیت کالای فراوریی می گردد.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به فراوری محصول ارگانیک در استان اشاره نمود و گفت: کشاورزان با ورود به حوزه فراوری ارگانیک با قیمت مناسبی پسته خود را به فروش می رسانند. خراسان رضوی به علت دارا بودن تنوع اقلیمی، آب مناسب، فراوریکنندگان و کارشناسان برتر پسته کشور، آرایش مناسب درختان، احداث باغات مکانیزه و نیمه مکانیزه و... ظرفیت بسیار خوبی در زمینه فراوری پسته دارد و همین پتانسیل بالا سبب عملکرد بسیار خوب خراسان رضوی نسبت به کشور در فراوری پسته شده است.

وی اضافه کرد: مهم ترین ارقام پسته تجاری و صادراتی در خراسان رضوی پسته بادامی، اکبری، فندقی، احمد آقایی و کله قوچی است. طی سال های اخیر در خراسان رضوی تعداد تعداد ترمینال های ضبط و فرآوری پسته به صورت مکانیزه و نیمه مکانیزه توسعه بسیاری پیدا نموده و جزو مزیت های صنایع فرآوری استان است. در حال حاضر بیش از 130 واحد فرآوری پسته با ظرفیت فرآوری اسمی 320 تن و ظرفیت حقیقی 130 هزار تن پسته در استان فعالیت دارد.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: در دنیا بالغ بر 2 میلیون تن تقاضای خرید پسته وجود دارد اما فراوری کل پسته دنیا 600 هزار تن است.

ساربان در مورد عمده فراوریات پسته در ایران و آمریکا بیان نمود: مصرف پسته در آمریکا زیاد است و صادرات آن صرفا کشورهای اروپایی را در بر می گیرد؛ در حالی که پسته ایران به کشورهای آسیای میانه صادر می گردد.

وی با اشاره به فرآیند درازمدت توسعه باغات پسته از کشاورزان خواست شاخص هایی مانند الزام فنی، الزام استراتژیک، الزام مالی و الزام زیستی را مد نظر قرار دهند.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: به بهره برداران و سرمایه داران بخش کشاورزی توصیه می گردد کشاورزی، زراعت، باغداری و دامداری یک چرخه زیست محیطی است که باید در کنار هم فعال باشد؛ به همین علت بهتر است به صورت تک محصولی حرکت نکنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کاهش 30 درصدی فراوری پسته در خراسان رضوی نسبت به سال قبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 30 درصدی فراوری پسته در خراسان رضوی نسبت به سال قبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید