کاوشگر چین کره های شیشه ای عجیبی روی سطح ماه شناسایی کرد

به گزارش وبلاگ جی فورس، ماه نورد یوتو-2 چین که از سال 2019 به کاوش قمر زمین مشغول است، دو کره شیشه ای عجیب را در سمت دور ماه شناسایی کرد.

کاوشگر چین کره های شیشه ای عجیبی روی سطح ماه شناسایی کرد

به گفته پژوهشگران کره های یافت شده در ماه که مانند مرواریدهای نیمه شفاف در منظره خشک و غبارآلود ماه می درخشند، نخستین نمونه از نوع خود هستند که در سطح ماه یافت می شوند و به تازگی شکل گرفته اند.

شیشه پیش از این هم روی ماه دیده شده است و هم ماه نورد یوتو-2 و هم مأموریت آپولو 16 ناسا با چنین اجرامی روبرو شده اند. این شیشه ها هنگامی که مواد معدنی غنی از سیلیکون مانند پیروکسن (Pyroxene) و فلدسپار (Feldspar) یا فلدسپات به سرعت فوق داغ شوند، شکل می گیرند.

اما این نخستین بار است که شیشه ای کروی-شکل در ماه یافت می شوند. دانشمندان منشأ دقیق این گوی ها را نمی دانند اما طبق نتایجی که یافته ها که 26 فوریه (7 اسفند) در نشریه ساینس بولتن (Science Bulletin) منتشر شد، فکر می نمایند که این توپ های کوچک یا تیله ها (گلبول ها) ممکن است بر اثر یک فوران انفجاری در تاریخ آتشفشانی ماه یا پس از برخورد شدید با یک شها ب سنگ ساخته شده باشند.

ژیونگ شیائو (Zhiyong Xiao) نویسنده اصلی این مطالعه و زمین شناس سیاره ای دانشگاه سون یات-سن (Sun Yat-sen) چین گفت: این گوی های کوچک کاملا ما را شگفت زده کردند، زیرا در ماه بسیار منحصربه فردند. کمی ناامیدنماینده است که وقتی این شیشه ها را برای نخستین بار پیدا کردیم، ماه نورد به تازگی از کنار آن ها رد شده بود و هیچ داده ترکیبی از آن ها به دست نیامد اما از سویی چنین ساختارهایی ممکن است در نیمه دور ماه بسیار رایج باشند.

کره های شیشه ای که به آن ها میکروتکتیت هم گفته می گردد، روی زمین در اطراف محل برخورد شهاب سنگ ها پیدا شده اند. پس از برخورد یک شهاب سنگ، تکه هایی از پوسته سیاره ای به هوا پرتاب می شوند و کانی های سیلیکات مذاب موجود در آن با هم ترکیب می شوند و دانه های شیشه ای کوچکی را تشکیل می دهند که مانند خرده هایی روی بخش های اطراف پاشیده می شوند.

میکروتکتیت های تازه کشف شده با قطر 15 تا 25 میلی متر بزرگ تر از آن هایی هستند که روی زمین یافت می شوند اما از تکه های شیشه ای که فضانوردان آپولو 16 در نزدیکی دهانه برخوردی سمت نزدیک ماه یافتند و بزرگ ترین آن ها 40 میلی متر قطر داشت، کوچک تر هستند.

میکروتکتیت های کشف شده به وسیله یوتو-2 در نزدیکی دهانه های برخوردی هم قرار داشتند و بنابراین محققان نتیجه گرفتند که این کره های ریز از نوعی سنگ آذرین غنی از فلدسپات به نام آنورتوزیت (Anorthosite) تشکیل شده که بلافاصله پس از برخورد شهاب سنگ ذوب شده و تغییر شکل یافته است.

شیائو گفت: نخستین کشف تیله های شیشه ای شفاف در میزان قابل مشاهده در ماه تأیید می نماید که آنورتوزیت های ماه مواد خام بسیار خوبی برای فراوری شیشه هایی با کیفیت تابش مطلوب نور هستند. وجود آن ها در ماه نشان می دهد که رویدادهای برخوردی، روی دیگر اجرام سیاره ای هم می توانند شیشه های شبیه میکروتکتیت را تشکیل دهند.

جمع آوری این کره ها و مطالعه ترکیب و سن آن ها می تواند به دانشمندان برای درک تاریخچه برخوردی ماه یاری کند و بعلاوه اطلاعات سودمندی درباره مصالح ساختمانی بالقوه موجود در سطح ماه ارائه دهد. شیائو گفت: در ابتدای راه ساخت پایگاه های انسانی روی ماه، آنورتوزیت های موجود در آن یک منبع امیدوارنماینده و گسترده هستند.

ماه نورد یوتو-2 که نام آن در زبان ماندارین به معنای خرگوش یشمی (Jade Rabbit) است، در ژانویه 2019 با یاری فرودگر چانگ ای-4 (Change-4) پیروز شد برای نخستین بار روی سطح نیمه دور ماه فرود بیاید و از آن موقع، حرکت آن در دهانه 186 کیلومتری فون کارمن (Von Karman) پرماجرا بوده است.

در طول این مدت، مریخ نورد یک اسکن دقیق از زیر سطح ماه گرفته است، یک ماده مرموز ژل-مانند را که گمان می رود بیشتر شبیه شیشه ماه باشد، مشاهده نموده است و حتی به جسمی نگاه نموده است که ابتدا یک کلبه مرموز به نظر می رسید اما بعدا به عنوان یک سنگ به شکل خرگوش شناسایی شد.

چانگ ای-4 چهارمین مأموریت چین به ماه و دومین مأموریت آن برای فرود یک مریخ نورد بر سطح ماه است. چین سال گذشته بعلاوه کاوشگر چانگ ای-5 را برای جمع آوری نمونه سنگ و خاک ماه پرتاب و با پیروزیت بازیابی کرد. در کنار این مأموریت ها، یک بخش از فضاپیمای چین که سال 2014 به سوی ماه پرتاب شده بود، 4 مارس (13 اسفند) با سرعت 9288 کیلومتر بر ساعت به ماه برخورد خواهد نمود.

برنامه های فضایی چین بسیار گسترده دنبال می گردد و مریخ نورد ژورونگ (Zhurong) هم سال گذشته روی سیاره سرخ قدم گذاشت. این کشور بعلاوه در حال ساخت ایستگاه فضایی تیان گونگ (Tiangong) است که تا خاتمه سال 2022 تکمیل خواهد شد. تا سال 2029 هم یک ایستگاه تحقیقاتی در قطب جنوب ماه ایجاد خواهد نمود.

عکس کاور: کره های شیشه ای کوچک کشف شده روی ماه

Credit: Xiao et al., Science Bulletin

منبع: LiveScience

منبع: دیجیکالا مگ

به "کاوشگر چین کره های شیشه ای عجیبی روی سطح ماه شناسایی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر چین کره های شیشه ای عجیبی روی سطح ماه شناسایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید